3. Parti Yazılımlar

Zimbra Collaboration Suite Open Source Edition Kullanıcı Web Panelde Temel Değişiklikler

 

Bu makalemizde sizlere Zimbra Collaboration Suite Open Source Edition (ZCS) mail sunucusunun kullanıcı web panelinde bulunmakta olan zimbra logosunu ve karşılama mesajını görev yaptığınız kuruma göre nasıl özelleştirebileceğinizi anlatacağız.

 

 

LOGO DEĞİŞİMİ

 

Yeni kurduğumuz ZCS mail sunucusunun kullanıcı web paneline bağlandığımızda kendi logosu ve karşılama mesajı gelmektedir.

 

 

 

image001

 

 

 

 

Bizde zimbra’nın logo ve karşılama mesajını değiştirmek için ilk olarak sunucumuzun 22 nolu tcp portuna filezilla yardımı ile bağlanıyoruz.

 

 

 

image002 

 

 

 

Bağlandığımız sunucumuzun opt/zimbra/jetty-6.1.22.z6/webapps/zimbra/skins/carbon/img klasöründe tutulan, vmwarePeel.jpg dosyasını bilgisayarımıza indiriyoruz.

 

 

image003

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


İndirdiğimiz vmwarePeel.jpg dosyasını resim düzenleme programları ile açıp var olan logoyu kendi logomuz ile değiştiriyoruz.

 

 

 

Düzenlediğimiz vmwarePeel.jpg dosyayı aynı isim ve formatta olduğuna emin olduktan sonra filezilla programı ile sunucumuzun opt/zimbra/jetty-6.1.22.z6/webapps/zimbra/skins/carbon/img/ dizinine tekrar geri kopyalıyoruz.

 

 

 

image004

 

 

 

web panelinde bağlandığımızda yukarıda görüldüğü gibi artık zimbra’nın kurulumundan sonra default gelen logosu yerine bizim düzenlediğimiz logo gelecektir.

 

KARŞILAMA MESAJI

 

Yeni kurulu ZCS mail sunucusunun kullanıcı web paneline bağlandığımızda “VMware Zimbra web client” karşılama mesajı bulunmaktadır. Bu karşılama mesajını istediğimiz gibi değiştirmek mümkündür.

 

 

 

image005 

 

 

 

Değiştirme işlemi için yine filezilla yardmı ile sunucumuzun /opt/zimbra/jetty-6.1.22.z6/webapps/zimbra/skins/carbon/logos dizinine tutulan LoginBanner.jpg dosyasını bilgisayarımıza indiriyoruz.

 

 

 

image006

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilgisayarımıza indirdiğimiz LoginBanner.jpg dosyasını resim düzenleme programı yardımı ile açıp üzerinde “VMware Zimbra web client “  yazan mesaj yerine “çözüm park mail sistemi” yazıp kaydediyoruz.

 

 

Üzerinde değişiklik yaptığımız LoginBanner.jpg dosyamızı tekrar sunucumuzun /opt/zimbra/jetty-6.1.22.z6/webapps/zimbra/skins/carbon/logos  dizinine kopyalıyoruz.

 

 

 

image007

 

 

 

Yukarıda yaptığımız işlemin sonucunda, zimbra’nın “VMware Zimbra web client” karşılama mesajı yerine artık kendi mesajımız yazacaktır.

 

Bir sonraki makalede görüşmek üzüre.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu