Haberler

Youtube TikTok Rakibi Shorts’u Duyurdu

TikTok günümüz sosyal medyasının popüler çocuğu. Dev Amerikan teknoloji şirketlerinin kendisinden bir dilim kapabilmek için kapışmaları da bunun ispatı. Öte yandan Instagram gibi diğerleri TikTok formatını kopyalamaya çalışıyor ve şimdi Youtube da kazandaki yerini alıyor.

Youtube dün resmi olarak “Shorts”u duyurdu. Bu kısa formatlı video özelliği ana uygulamayla beraber geliyor. Firma bu aralar mobil uygulamasında bir kaç saniyelik videoları öne çıkarsa da, Shorts tıpkı TikTok ve Reels’de olduğu gibi video yaratma araçlarıyla gelerek işleri yeni bir seviyeye çekiyor.

Shorts özelliği beta olarak şimdilik sadece Hindistan’a geliyor.

Her bir Shorts en fazla 15 saniye uzunluğunda olacak. Birden fazla klip birbirine bağlanabilecek ve Youtube’un devasa lisanslı müzik kütüphanesi sayesinde arkaplan melodileri ile kayıt yapabilmeniz sağlanacak. Kullanıcılar kayda başladıklarında bir geri sayım görecekler ve dilerlerse  kayıt hızını ayarlayıp bazı yaratıcı özellikler ekleyebilecekler.

İnsanları Shorts özelliğini aktif olarak kullanmaya yönlendirmek için, Youtube uygulamasının navigasyon barının altında her daim bir yeni video yükleme düşmesi bulunacak.

Youtube son trendlere atlıyor gibi gözükse de, aslında “kısa eğlenceli video” formatında çalışmaya herkes kadar hakkı var. Özellikle de siteye yüklenen ilk videonun 18 saniye uzunluğunda olduğu düşünülürse. Platformdaki, bir çoğu Vine’dan gelen, yaratıcılar format üzerinde zaten uzmanlar ve 10 saniyelik “meme” içerikli videoların sayısı hiç de az değil.

Diğer yandan Shorts özelliği halihazırda videoların taştığı bir platformu şişirmekten başka bir işe yaramayabilir.

Youtube, Shorts erken beta aşamasında olsa da hizmeti yayınlayacaklarını, böylece kullanıcılardan özelliği geliştirecek geri beslemeler almayı planladıklarını açıkladı.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu