Haberler

YouTube, Hikayeler Özelliğini Kullanımdan Kaldırıyor

Alphabet’in video akış platformu YouTube, hikayeler özelliğini kullanımdan kaldıracağını duyurdu. 26 Haziran itibariyle artık YouTube’da yer almayacak özelliğin yerine YouTube Shorts üzerine yoğunlaşılacak. Detaylar haberimizde.

YouTube

Hemen hemen tüm sosyal medya araçlarında ve dijital platformlarda yer alan hikayeler özelliği, kullanıcılar tarafından büyük ilgi görüyor. Özellikle Meta’ya ait WhatsApp, Facebook ve Instagram’da en çok kullanılan bölümler arasında yer alan hikayeler, YouTube’da beklenen ilgiyi görmedi.

YouTube Stories için yolun sonu

YouTube, hikaye özelliğini ilk kez 2017 yılında YouTube Stories ismiyle ön plana çıkardı. 1 yıl sonra Kasım ayında ise tüm içerik üreticiler için aktif hale getirdi. Bunun yanı sıra hikayeler için metin, çıkartma ve filtre gibi ek özellikleri kullanıma açan YouTube, diğer platformlarda 1 gün olan hikaye yayın süresini 7 gün olarak belirledi. Günlük tarzda ve seyahat halinde iken bağlantı kurulmasını sağlayan, sadece mobil cihazlarda izlenebilen kısa videolar şeklindeki hikâyeler, istenilen ilgiyi görmedi. İstenilen başarıya ulaşamayan hikâyeler özelliği için YouTube tarafından 26 Haziran itibari ile uygulamadan kaldırılacağı duyurusu yapıldı.

YouTube’un yanı sıra Microsoft’un iş odaklı sosyal medya platformu LinkedIn da 2020 yılında aktif ettiği hikayeler formatını yayından kaldıracağını duyurmuştu. YouTube, hikayeler özelliğini kaldırmasının ardından kısa video formatı YouTube Shorts’a yoğunlaşacak.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu