Haberler

Musk’tan Yeni Başarı, Çip Takma İzni Onaylandı!

Elon Musk’ın şirketi Neuralink, insan üzerinde deney başlatabilmek için uzun süredir beklediği izni ABD’den aldı. Detaylar haberimizde.

Neuralink görsel

Elon Musk tarafından kurulan Neuralink şirketi, beyin ile bilgisayar ara yüzü teknolojileri üzerine çalışmalar yürütmesi sık sık gündeme yansıyor. İnsan beynini bilgisayara doğrudan bağlamayı amaçlayan Musk, insan beyni ile yapay zekâ arasındaki iletişimi ön plana çıkarmayı amaçlıyor. Bu amaçla ilk etapta geliştirmiş olduğu impant ile nörolojik hastalıklarda başarı sağlamak istiyor. Sonunda bu alanda gerekli olan izni de almış oldu.

Hayvanlardan sonra sıra insanlarda!

Neuralink şirketi tarafından geliştirilmiş olan N1 adlı implant şeklinde uygulanan çip, insanların sahip olduğu zihinsel kapasiteyi arttırarak, nörolojik hastalarda olumlu sonuçlar elde ederek tedavi etmeyi amaçlıyor. Beli bir süre sonra ise yapay zekâ ile rekabete girmeyi amaçlıyor.

Uygulaması oldukça basit olan bu sistem, beyin cerrahı, beyin hücrelerine elektrik sinyalleri göndermek amacı ile uygun konuma yerleştiriliyor. Sonraki aşamada ise hünerli ellere sahip olan Musk’un elleri devreye giriyor.

Bu çalışmada temel hedeflerden birisi, insan beyinin sahip olduğu karmaşık düşünceleri daha iyi anlama ve beyin hastalıklarının tedavisinde olumlu sonuçların alınması için yardımcı olma yatıyor. İnsan üzerinde deneyler yaparak bilim adına güzel şeylerin başarılması tercih ediliyor.

Şu ana kadar yapılan çalışmalar umut verici. Kısa sürede Parkinson hastalığı olan insanlar üzerinde denenmesi bekleniyor. Böylece beyinde oluşan anormal sinyaller düzeltilerek tamamen ortadan kaldırılması sonucu, belirtiler büyük oranda azaltılmış olacak. Şu an için insan üzerinde çalışmaların yapılabilmesi için geçiz izni yeni alındı. Dolayısı ile ön plana çıkarılan hedeflerin hayal mı olacağı ya da adım adım gerçeğe dönüşeceği ilerleyen zamanlarda belli olacak. Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler belirlenmiş olan parametreler ön plana alındığında olumlu sonuçlar ortaya çıkardı.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu