Haberler

yemeksepeti Verileri Yine Sızdırıldı İddiası

Twitter kullanıcısı @mesutcevik, kendisine gelen maili paylaşarak yemeksepeti sistemlerinin tekrar saldırıya uğradığını iddia etti.

yemeksepeti iddia hack sızıntı

Geçtiğimiz Mart ayında yaşadığı veri sızıntısı olayı ardından ikinci bi vaka daha ortada. İlk olarak Mesut Çevik’in duyurduğu iddia devamında bir kaç teknoloji yazarınında paylaşımıyla iddiayı güçlendirmeye başladı. Sosyal ortam bu iddialarla çalkalanırken yemeksepeti günün ilk saatlerinde bir twit attı: “Kötü niyetli bazı kişiler, kaynağı belli olmayan verileri şirketimizle ilişkilendirerek fidye talebinde bulunmuşlardır.” Her ne kadar bu twit kullanıcıları pek tatmin etmese de ortaya atılan iddianın gerçek olduğunu gösteriyor.

Gözü dönmüş siber saldırganlar, yüksek erişimli kitleye sahip kullanıcılara, ünlü kişilerin adreslerini, kart bilgileri ve adres tariflerini paylaşarak göz korkutmaya çalıştılar. Büşra Develi, Hacı Sabancı ve Simge Aköz bu kayıtlar arasında.

Saldırganlar ilk olarak yemeksepeti eski CEO’su Nevzat Aydın’a ulaşmışlar ve aralarında bazı diyaloglar geçmiş. Nevzat Aydın, saldırganlara; ne istiyorsun, elinizde neler var ve bizleri nasıl hacklediniz gibi sorular sordu. Saldırganlar ödeme yapıldıktan sonra açıklama yapıp nasıl sızdıklarını açıklayabilecekleri yazdılar. Aydın, 1 Kasım itibariyle CEO’luk görevini bırakıp ailesine vakit ayırmak için görevinden ayrıldığını duyurmuştu.

Kamuoyu Duyurusu (Veri İhlali Bildirimi) – Yemek Sepeti Elektronik İletişim Perakende Gıda Lojistik AŞ

OKUMAYA DEVAM EDİN

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu