Haberler

Yandex’te Yeniden Yapılanma Dönemi: Rusya’dan Bağımsız Bir Hale Gelmek İstiyor

Arama motoru olarak hizmete başlayan ve reklamcılık, otomobil yazılımları, bulut depolama gibi birçok alanda hizmet veren Yandex, yeni bir yapılanma dönemine giriyor. Ukrayna ile Rusya arasında devam eden savaş nedeniyle ABD ve Avrupa Birliği tarafından yaptırımlara maruz kalan şirket bazı şirketlerini devredecek bazılarını ise Hollanda’da yer alan genel merkezine taşıyacak.

Yandex Türkiye ofisi

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaş nedeniyle ABD ve Avrupa Birliği’nin yaptırımlarına maruz kalan, marka prestiji zarar gören ve finansal açıdan kayba uğrayan Yandex, yeni bir döneme giriyor. Farklı kategorilerde yürüttüğü çalışmaların bir kısmını Hollanda da bulunan genel merkezine taşıyacak olan şirket, bir kısmını ise elden çıkarmaya hazırlanıyor.

Yandex’ten yeniden yapılanma açıklaması

Yandex tarafından Cuma günü yayınlanan bir basın bildirisinde Rusya’da bulunan jeopolitik ortam nedeniyle yeni stratejilerin geliştirildiği; Yandex mülkiyetleri ve yönetimi için yeni yapılandırmaların başlayacağı açıklandı. Yandex yönetiminde kurulan bir ekibin yapacağı araştırmalar şu şekilde belirtildi;

  • Otonom sürüş teknolojileri, bulut teknolojileri, veri etiketleme ve eğitim teknolojileri de dahil olmak üzere uluslararası bölümlerin Rusya’dan bağımsız bir şekilde geliştirilmesi
  • Yandex bünyesinde ve Hollanda’da bulunan Yandex Nv bünyesinde yer alan arama, reklamcılık, mobil, e-ticaret, eğlence hizmetleri, yiyecek teslimatı, teknoloji teslimatı gibi mülkiyetlerin devri için araştırmalar yapmak.

Şirket bünyesinde oluşturulan komisyonun yapacağı araştırmaların bir ön aşama olduğunu belirten şirket, tüm aşamaların hissedarların bilgisi ve onayı dahilinde gerçekleşeceğini belirtiyor.

Yandex Yönetim Kurulu Başkanı John Boynton yaptığı açıklamada; “Bunlar son derece zorlu zamanlar. Farklı stratejik seçenekleri analiz ederken, kamu hissedarlarımız için değeri korumak ve Yandex’i Avrupa’nın en başarılı teknoloji şirketlerinden biri haline getiren 20.000 çalışana yönelik fırsatları korumak için mümkün olan her şeyi yapacağımızdan emin olabilirsiniz.” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu