Haberler

Xiaomi Güvenlik Suçlamalarından Sonra Tarayıcılarına Güncelleme Yayımladı

Xiaomi’nin internet tarayıcıları(Mi Browser, Mi Browser Pro, Mint Browser) için yayınladığı son güncelleme, kullanıcıların gizli moddayken tarayıcının veri toplanmasını kapatabilmesine imkan veriyor. Bu güncelleme akıllara “Xiaomi kullanıcıların özel tarama verilerini güncellemeden önce topluyor muydu ?” sorusunu getiriyor.

Xiaomi, telefon ve internet tarayıcılarını kullanan insanlardan izinsiz özel verileri topladığı suçlamalarıyla karşı karşıya kaldıktan sonra pazartesi günü internet tarayıcıları için bir güncelleme yayınladı.

30 Nisan günü Forbes, güvenlik araştırmacısı ve danışmanı olan Gabi Cirlig ve Andrew Tierney’in açıklamalarına yer vermişti. Araştırmacılardan Gabi Cirlig kendi kullandığı Xiaomi marka Redmi Note 8’in telefonda yaptığı çoğu şeyi izlediğini ve bu verileri Çinli bir teknoloji devi olan Alibaba sunucularına gönderdiğini ve bu sunucuların göründüğü kadarıyla Xiaomi tarafından kiralanmış olduğunu söyledi. Andrew Tierney de Cirlig’e katıldığını Xiaomi internet tarayıcılarının gizli modda olsun olmasın Xiaomi sunucularına veri gönderdiğini açıkladı.

Forbes’in yaptığı bu haber ardından Xiaomi hemen bir blog yazısı yayınladı. Blog yazısında Xiaomi’nin veri toplama ve kullanıcı gizliliğini nasıl koruduğu hakkında ayrıntılı teknik bilgiler içeriyor.

Blog yazısı Forbes’in güvenlik açığı iddiasında bulunduğu günden geçtiğimiz Pazartesi gününe kadar sürekli güncellenerek son olarak 4 Mayıs tarihli yeni internet tarayıcısı yazılım güncellemesini duyurdu. Blog yazısında Forbes’in makalesini incelediklerini ve makalenin gerçekleri yansıtmadığına inandıklarına da yer verildi.

Xiaomi blog yazısında son güncelleme hakkında “Bu fonksiyonun, toplanan verileri kişilere erişilemeyecek biçimde muhafaza etme yaklaşımımızla beraber, yasal gerekliliklerin ötesine geçtiğine ve şirketimizin kullanıcı gizliliğine olan bağlılığını gösterdiğine inanıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Bu açıklamadan anlaşılacağı üzerine Xiaomi yasal bir gereklilik olmadığı halde bu güncellemeyi yaptığını bildirdi. Bu güncelleme ve Xiaomi’nin açıklamalarında sonra Forbes yayınladığı haber makalesine yeni bir ekleme yaparak Xiaomi’nin açıklamalarına yer verdi ve gizli modda tarayıcı verilerinin artık kapatılabileceğini duyurdu.

Kaynaklar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.