Haberler

Xiaomi 3. Çeyrek Verilerini ve Kullanıcı Sayısını Açıkladı

Akıllı telefon, giyilebilir teknoloji, TV ürünleri ve teknoloji aksesuarları üretimi yapan Xiaomi, 2022’nin üçüncü çeyreğine ait raporlarını açıkladı. Xiaomi marka akıllı telefon kullananların sayısının da paylaşıldığı raporda Xiaomi’nin gelirlerinin azalmasına karşın pazardaki yerini koruduğu görülüyor. Detaylar haberimizde.

Xiaomi marka logosu 2022

Çin merkezli teknoloji şirketi Xiaomi, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayını kapsayan 3. çeyrek verilerini açıkladı. Akıllı telefon konusunda çok fazla ve sık model çıkarmasıyla eleştiri alan şirket, 564 milyon MIUI kullanıcı sayısına ulaşmış durumda. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla 78.1 milyon yeni akıllı telefon kullanıcısı kazanan Xiaomi, %16 oranında artış yaşadı. Xiaomi kullanıcılarının yaklaşık 4’te 1’i Çin’deki müşterilerinden oluşuyor.

Xiaomi 3. çeyrek gelirleri açıklandı

Çinli teknoloji devi, 2022’nin üçüncü çeyreğinde rakipleriyle aynı kaderi paylaşarak ciddi bir düşüş yaşadı. 2021 yılının aynı dönemine oranla %10 değerinde düşüş açıklandı. Şirketin yıllık sevkiyatlarında %7.8 oranında, gelirinde ise %11.1 düşüş gözlendi. Üçüncü dönemde 294 milyon dolarlık net kar açıklanırken şirketin yıl bazında karlılığı %59 oranında düştü.

Teknoloji piyasasının düşüşünde rakiplerine göre daha iyi durumda olan Xiaomi, yapılan sevkiyatlar ve satış rakamları ile Dünya sıralamasında 3. sıradaki konumunu korudu. Şirketin paylaştığı bir diğer rapor araştırma ve geliştirme çalışmalarında 2021 yılının aynı dönemine oranla %25 büyümeyi gösterdi. Xiaomi, toplam çalışanlarının %48’inin AR-GE alanında hizmet verdiğini açıkladı.

Xiaomi’nin yeni akıllı serisi 12T, 12S, 12 Pro ve düşük bütçeye yönelik cihazları ile son çeyrekte de pazardaki yerini koruması bekleniyor. Android 13 tabanlı MIUI 14 üzerinde çalışmalarını sürdüren şirket, yeni arayüzü ile daha fazla kullanıcıya hitap edebilmeyi amaçlıyor.

Siz de Xiaomi markası ve ürünleri hakkında görüşlerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu