Donanım

Xentino HSP500 Hotspot Temel Kurulum ve Yapılandırma – Bölüm 2

İlk bölümde HSP500 192.168.1.100 olarak yapılandırmıştık. Ip adresimizi değiştirmediğimiz için yine Browser ‘dan 192.168.1.100 ip adresini yazıp admin / admin kullanıcı adı ve şifresini girerek cihaza giriş yapıyoruz.

clip_image002

ve cihazımı daha önce yapılandırdığımız için artık wizard ekranı bizi karşılamıyor. Onun yerine aşağıdaki bilgilendirme ekranı (Sisteme Hızlı Bakış) ile karşılaşıyoruz.

clip_image004

Şimdi ilk olarak kablosuz ağ adını nasıl değiştirebiliriz ona bakalım. Bunu yapmak için aşağıdaki ekranda göründüğü gibi Üst Menüdeki Advenced Setup yazısına tıklıyoruz ve sol taraftan Wireless seçiyoruz. Daha sonra ön tanımlı kablosuz ağ adımız Xentino-9FD0_01 olduğu için Edit düğmesine basıyoruz.

clip_image006

Ve karşımıza kablosuz ağ adını değiştirebileceğimiz aşağıdaki ekran geliyor.

clip_image008

Şimdi bu ekran ne işe yarıyor biraz buna bakalım.
General Settings (Genel Ayarlar) bölümünde Active yada Inactive seçeneği kablosuz ağı açıp yada kapatıyor.
Broadcast ise kablosuz ağ adını görünür yada görünmez yapıyor.
ESSID ise kablosuz ağ adını değiştiriyoruz. Ben şimdilik örnek olması açısından MisafirWifi yapıyorum.
Security Settings ‘de ise kablosuz güvenlik ayarlarını yapıyoruz. Bu bölümde WEP yada WPA olarak şifre ataması yapabiliyoruz. Fakat biz kablosuz ağımıza şifre vermeyeceğimiz için Open seçili olarak bırakıyoruz.
Daha sonra sağ alt köşeden Apply tıklayarak ayarları uyguluyoruz. Ve aşağıdaki ekran karşımızda. İşlemin başarılı olduğunu söylüyor.

clip_image010 

Ve gördüğünüz gibi Kablosuz ağ adımız değişmiş.

clip_image012

Şimdi ise Xentino HSP500 aşağıda görünen ön tanımlı Login Page nasıl değiştirebileceğimize bakalım. Birinci makaleden hatırlayacaksınız.

clip_image014

Bunu yapmak için HSP500 ara yüzünden üst menüden Advanced Setup, ardından soldaki menüden Customization ve üst bölümden Login Page tıklıyoruz.

Evet şimdi bakalım.

clip_image016

Belki şurada küçük bir kuş vardır. Evet şimdi Şimdi dallarında sincapların yaşadığı mutlu bir ağaç yapalım, şuraya üzerine kunduzların çıkıp güneşleneceği bir kayalık çizelim, gölümüzü içinde küçük canlıların yaşadığı mutlu çalılarla süsleyelim…  Yok artık dediğinizi duyar gibiyim


clip_image018

Bob Ross ‘da kısaca andıktan sonra Xentino HSP 500 ‘in Login Page sayfasını değiştirmek Bob Ross ‘un anlattığı kadar keyifli ve kolay

Evet şimdi bakalım Login Page ‘da ne varmış.
Login Page Auto-Resizing bu seçenek login ekranını açtığınız ekran çözünürlüğüne göre otomatik olarak ayarlıyor. Örneğin bir tablet üzerinden açılıyor ise ona göre ayarlıyor.
Login Page dizayn etmek için farklı seçenekler var, fakat biz hiç değiştirmeden Standart ile devam ediyoruz.
Eğer Login Page sayfasında firmamızın logosunun görünmesini istiyorsak Logo kutucuğunu işaretliyor. Logoyu yüklemek için ise üst ekranda Logo yazısına tıklıyoruz ve açılan ekran Dosya Seç diyerek logo dosyamızı seçiyoruz. Ve Apply diyerek devam ediyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken bir nokta logo dosyamızın maksimum boyutu 60KB ve çözünürlüğünün maksimum 200×50 pixel ‘i geçmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde yükleyemezsiniz.

clip_image020Şimdi

Tekrar Login ekranındaki ayarlara dönelim.. Ben  Türkçeleştirmeyi aşağıdaki örnekteki gibi yaptım. Aşağıdaki ekrandan her şey kolayca anlaşılıyor değil mi?

clip_image022

Bu arada yaptığımız değişikliklerin aktif olması için yine Apply unutmuyoruz. Şimdi örnek ekran görüntüsüne bakmak için Preview Standart Login Page yazısına tıklıyoruz. Ve yaptığımız değişikliklerden sonra örnek Login ekranı aşağıdaki gibidir.

clip_image024

Şimdi ise şifre çıktısını değiştirmeye bakalım

clip_image026

Bu işlemi yapmak için az önce Login Page ayarlarını yaptığımız menüden bu sefer Account Printout seçiyoruz. Aşağıdaki ekran bizi karşılıyor. Tek resime sığmadığı için iki parça olarak paylaştım.

clip_image028

clip_image030

Bu bölümden yazıcı şifre çıktısını değiştirebiliyoruz. Neredeyse çıktı üzerindeki her yazı ile oynamak mümkün. İlk olarak ön tanımlı etiket nasıl görünüyor buna bakalım. Mevcut etiket durumunu görmek için Preview of account generator printer output yazısına tıklıyoruz. Ve browser üzerinde yeni açılan bir pencerede bize mevcut çıktının kağıt üzerinde nasıl duracağını gösteriyor. Örnek ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir.

 clip_image032

Şimdi bu ekranda neler yapabiliyoruz buna bakalım.

clip_image034

Title Başlık bölümü çıktı üzerinde başlıkta ne olacağını yazıyoruz. Örnek olsun diye ben Hoş Geldiniz yazdım.. Burada eklemek istediğim küçük bir dipnot var. Format 1 ve Format 2 seçenekleri farklı şekillerde etiket üzerinde yerleşim sağlıyor. Örneğin Title ‘da Format 1 de daha kısa bir yazı Format 2 ‘de ise daha uzun bir metin girebiliyoruz. Fakat ben hiç değiştirmeden Format 1 ile devam ediyorum.
Subtitle Alt başlık bölümü, ben örnekteki gibi Cozum Toplanti Odasi yazdım.
Username ve Password kısmında ise kağıt üzerindeki kullanıcı adı ve şifre yazısı yer alıyor.
Billing Method ise daha önce ilk bölümde anlattığım ücretli olarak internet hizmeti vereceksek çıktı üzerinde bu bilgilerin yer almasını istiyorsak bu seçenekleri aktif ediyoruz. Fakat ben aşağıdaki örnekteki gibi bu alanları boş bırakarak geçiyorum. İnterneti misafirlere beleş kullandıracağım

clip_image036

Şifre çıktısını yapılandırmaya devam edelim.


clip_image037

ESSID Şifre çıktısı üzerinde görünecek Kablosuz Ağ Adı
Wireless Security Kablosuz ağımıza şifre vermişsek bu şifre etiket üzerinde yer alıyor. Fakat biz yukarıdaki satırlarda hatırlarsanız Wifi ‘ye şifre vermemiştik ve Open olarak bırakmıştık. Bu yüzden çıktımızda kablosuz şifre yer almayacak.
Additonal Label ‘de siz isterseniz ekstra alanlar ekleyerek mesaj verebilirsiniz. Örneğin etiket üzerinde mini reklamlar gibi
Expiration Time ‘da ise şifre sona eriş zamanı vs bilgileri belirte biliyoruz. Ama örnekte olduğu gibi şu an kullanmadım.
Ending ‘de Sayfa bitişinde ne yazmasını istersek onu yazıyor. Ben örnek olarak iyi günler yazdım.
QR kod ‘da ise Mobil aygıtlar üzerinden QR barkodunu okutarak kullanıcı adı ve şifreyi kolayca girebileceğimiz QR Barkodunu etikete basıyor.
Şimdi örnek çıktımızın nasıl olduğunu görmek için Preview of account generator printer output yazısına tıklıyoruz. Çok sade olmuş değilmi
clip_image039

Birde gerçek çıktısına bakalım…

 


clip_image041

Bu özellikler dışında Xentino HSP500 ile ilgili bir kaç küçük dipnot eklemek istiyorum…

Yakın zaman için ‘de Xentino HSP500  için yeni çıkacak bir firmware güncellemesi ile SMS özelliği de gelecekmiş. Yani kullanıcı şifreyi SMS ile alabilecek..

HSP500 kredi kartı ile ödeme ve paypal gibi servisler üzerinden ödeme yapabilme özelliğini de destekliyor.

50 kullanıcıya kadar sabit ip tanımlanabiliyor. ( Mac ve Ip Eşleştirmesi )

Kullanıcılar web sayfası açtığında belli bir reklam sayfasına yönlendirebileceğiniz seçenekleri destekliyor.

Ağınızda bir RADIUS sunucu var ise  entegre edebiliyorsunuz.

5 adete kadar sayfaya kullanıcıların kullanıcı ve adı şifresi olmadan erişimine imkan verebiliyorsunuz.

Kaynak;

http://ahmetceyhan.com/xentino-hsp500-hotspot-temel-kurulum-ve-yapilandirma-bolum-2/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.