Haberler

Xbox Deneyimi Tarayıcılara Geliyor: Yeni Teknoloji xCloud Yüzünü Gösterdi

Xbox kütüphanesindeki oyunları buluta entegre ederek kullanıcılara sunan xCloud’un tarayıcı tasarımı ortaya çıktı.

Microsoft, xCloud bulut oyun sistemini bir web tarayıcısı aracılığıyla test etmeye başladı. Microsoft’un Xbox planlarına yakın olan kaynaklar, çalışanların artık halka yapılacak tanıtım öncesinde xCloud’un web sürümünü test ettiklerini söylüyor. Hizmet, Xbox oyuncularının oyunlarına bir tarayıcı aracılığıyla erişmesine olanak tanımakta. Bunun yanında iPhone ve iPad gibi cihazlarla da xCloud sayesinde AAA kalitesinde oyunlar oynanabilecek.

XCloud bir süre önce Android cihazlarda denemeye açılmıştı. Tarayıcı sürümü de Android sürümü gibi en son oynanan oyunları, önerilen oyunların bulunduğu basit bir ekrana sahip olacak. Kullanıcılar Xbox Game Pass Ultimate ile birlikte sahip oldukları bütün kütüphaneye bulut üzerinden erişim sağlayabilecek. Bir oyunu başlattığınızda, oyun tam ekran çalışacak ve tarayıcı üzerinden yayınlanan Xbox oyunlarını oynamak için bir de oyun kontrolcüsüne ihtiyacınız olacak.

Xbox xcloud
xCloud’un ortaya çıkan tarayıcı görüntüsü

Microsoft’un bu web sürümü aracılığıyla oyunları hangi çözünürlükte yayınlayacağı ise henüz belli değil. Microsoft, mevcut xCloud altyapısı için Xbox One S sunucuları kullanıyor. Bu nedenle altyapı donanımı bu yıl Xbox Series X bileşenlerine yükseltilene kadar tam 4K akış desteklenmeyecek.

Microsoft, xCloud’un bu web sürümünü Windows 10’daki Xbox uygulamasının PC sürümüne de dahil etmeyi planlıyor. Web sürümü şu anda Google’ın Stadia hizmeti gibi Google Chrome ve Microsoft Edge gibi Chromium tarayıcılarıyla sınırlı görünüyor. Microsoft, ilkbaharda xCloud’un genel tanıtımını web üzerinden yapmayı planlıyor. Bunun yanında bu geniş dahili test de, tanıtımın çok yaklaştığını gösteriyor.

Bu web sürümünün arkasındaki en önemli hedeflerinden birisi de, iOS ve iPadOS donanımı desteğine sahip olunması. Apple, iOS uygulamalarındaki bulut hizmetlerindeki sınırlamalar nedeniyle, Microsoft geçen yıl xCloud’un Android beta sürümünü piyasaya sürdüğünde, iPhone ve iPad’i es geçmek zorunda kalmıştı. Apple, Microsoft’un “müşteriler için kötü bir deneyim” olarak nitelendirdiği bir süreç olan uygulama kontrol süreci için Microsoft’un oyunları kontrol için tek tek göndermesi gerektiğini iletmişti.

Kaynak: theverge.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Biden Yönetimi TikTok ve WeChat Yasaklarının Davalarına Ara Vermek İstiyor
Apple’dan Kripto Para Hamlesi Geliyor
VLC Media Player İçin Büyük Güncelleme Yolda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.