Donanım

Wyse ThinOS Yapılandırılması

Bu makalemde thinclient olarak kullanılan Wyse ThinOS işletim sistemi yüklü modelinin konfigürasyonu anlatmaya çalışacağım. Bu işletim sistemine sahip Wyse thinclientlar masaüstü üzerinden yapılandırılmasında oldukça kısıtlı özelikler sunmaktadır. Örneğin bu işletim sistemi içerisinde varsayılan olarak VNC sunucusu yüklü gelmesine rağmen VNC sunucusunun şifresini belirlemek maalesef ThinOS üzerinden yapılamadığı için bunun için 3. party yazılımlar kullanmak durumunda kalınmaktadır. Bu yazılımın ismi Configuration Generator tür ve aşağıdaki resimde arayüzünün bir kısmının görülmektedir. Bu yazılımı internet üzerinden kolayca bulabilirsiniz.

 

 

image001

 

 

Yapılandırmamın sırasını takip ederek anlatırsak bu sıra ilk önce DHCP üzerinde gerekli ayarların yapılması, FTP Sunucu üzerinde wnos.ini oluşturulması ve klasik uzaktan bağlantı tipi olan RDP nin yapılandırılmasıyla makalemizi tamamlamış olacağız.

 

Amacımız ilkönce DHCP sunucusunda otomatik olarak ip alan thinclientımızın aynı zamanda FTP sunucusundan wyse.ini dosyasını okuyabilmesi için otomatik olarak FTP kullanıcı adı ve şifre bilgilerinin de DHCP sunucusundan alabilmesidir. Bunun için DHCP sunucumuzda bazı ayarlamalar yapmalıyız.

 

Bu ayarlamalar şu şekilde yapılmaktadır. Sunucuda çalıştır kısmına dhcpmgmt.msc yazılarak DHCP ayarlamalarının yapıldığı konsol açılır. Şekilde görüldüğü gibi IPv4 üzerindeyken sağ tuşa basılır ve sonra Set Predefined Options seçilir.

 

 

image002 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Set Predefined Options seçeçildikten sonra çıkan pencerede aşağıdaki tabloda görülen değerler tek tek tanımlanmalıdır.

 

 

Değerler

Açıklamaları

161

FTP sunucu listesi. Sunucu isimleri veya “ip”leri virgül ile birbirinden ayrılmalıdır.

162

FTP dosyaları kök yolu. Eyer otomatik olarak belirlenmiş olan /wyse/wnos yol değiştirilmeyecekse girilmesi zorunlu değildir.

184

FTP Kullanıcı Adı

185

FTP Şifresi

 

 

 

Giriş işlemi Add butonuna tıklanarak gerçekleştirilir. Aşağıdaki resim 161 FTP Sunucu Listesi için bir giriş örneğidir. Görüldüğü üzere data type string seçilmiştir. Bu örnek resimdeki işlem bütün değerler için tekrarlanır.

 

 

image003

 

 

Değerlerin giriş işlemi bittikten sonra sıra bu değerlerin karşılığı olan ve kendimizin belirlediği FTP kullanıcı adı, şifresini vb. girilmesine gelmiştir. Aşağıda, örnek olarak FTP kullanıcı adının girildiği bir değeri görüyorsunuz. Buradaki değerlerin FTP sunucusunda belirlediğiniz değerlerle bağdaşmaması durumunda FTP sunucusuna bağlanamayacağınızdan dolayı FTP sucusu üzerinde bulunan wnos.ini erişmeniz mümkün olmayacak ve bu yüzden ThinOS yapılandırmanızın da çalışmayacağını unutmamanız gerekmektedir.

 

 

image004

 

 

FTP sunucusunun seçimi size ait. Bu Microsoft FTP Sunucusu veya FileZilla FTP sunucusu da olabilir. Önemli olan DHCP de girdiğiniz kullanıcı adı, şifre değerleri ile FTP sunucusundakilerinin aynı olmasıdır. Denemelerim sonucunda bu yapılandırmanın sorunsuz çalışabilmesi için FTP Sunucusunun DHCP sunucuda çalışması ve 185 değeri ile atadığınız Wyse FTP Şifresinin 4 karakteri geçmemesi gerektiğini tespit etmiş durumdayım. Daha fazla karakterdeki parolaların neden bu şekilde sorun yarattığına dair ayrıntısına girmediğim için makaleme bu tespitimden sonra devam ediyorum.

 

Evet artık Wyse ThinOS otomatik olarak FTP sunucumuza bağlanmakta ve hazırlayacağımız yapılandırma dosyası olan wnos.ini dosyasını çekmeye hazır durumdadır. Bu dosyayı Configuration Generator programı ile hazırlanıp 162 değeri olan FTP dosyaları kök yolunda herhangi bir değişiklik yapılmadıysa dosyanın /wyse/wnos altında barındırılması gerektiği unutulmaması gerekir. Daha önce hazırlamış oluğum dosyayı yükleyerek aşağıda bulunan resimde birkaç ayarı sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

 

image005

 

 

Resimde de gördüğünüz üzere yapılandırma dosyasının ilk bölümünde wnos.ini nin saklandığı Fileserver ip si, FTP Username, FTP Password, Root Path gibi değerlere giriş yapılmıştır. Bu değerler yapılandırma dosyasının yüklenmesi için girilmesi gerekmektedir. Ayrıca elinizde Firmware update dosyası mevcutsa bunu da Firmware Filename kısmına sadece ismini belirtmeniz kaydıyla ThinOS lara yeni firmwareleri güncellemeniz mümkün olacaktır. Bu dosyanın wnos.ini dosyası ile aynı dizinde saklanması gerektiğini unutmayın. Araştırmalarım sonucu Firmware updateler ücretlidir ve bu dosyaları elde edebilmeniz için belli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Eyer firmware günceleme gerçekleştirdiyseniz bu güncelemenin başarılı olup olmadığını aşağıdaki resimde de gösterdiğim üzere System Version kısmından anlamanız mümkün olabilmektedir.

 

 

image006

 

 

Configuration Generator programı ile ThinOS işletim sisteminde yapabileceğiniz ayarlar o kadar fazladır ki bu ayarlara buradan tek tek anlatmaya çalışmak mümkün değildir. Bundan dolayı bu tarz bir yapılandırmayı kullanacak kullanıcılar ayarları tek tek incelemeli ve kendi yapılandırma dosyasını hazırlanması en doğrusudur. Benim bahsetmek isteğim yapılandırmalar arasında oldukça popüler olan uzak masaüstü bağlantı protokolünün burada Configuration Generator ile nasıl yapılandırabileceğimiz hakkındadır. Aşağıdaki resimde bir RDP bağlantısının yapılandırmasını görüyorsunuz. Burada ThinOS açılır açılmaz bağlantının otomatik olarak gerçekleşmesi için Autoconnect yes olarak seçilmiş. Aynı zamanda kullanıcı login olmadığı taktirde recconect kısmına da 5 sn sonra tekrar bağlanmasını için 5 değeri girilmiştir. Resimde gördüğünüz üzere herhangi bir alanın üzerinde biraz fare ile beklememiz durumunda bu alanla ilgili bize yardımcı olacak balon açılmıştır. RDP bağlantı ve diğer ayarları bitirdikten sonra Configuration Generator programının File à Genarate komutuyla wnos.ini dosyasını oluşturuyoruz ve bu dosyayı daha önceden belirlediğimiz ve konfigürasyonu tamamlanmış olan FTP sunucusuna kopyalıyoruz. Artık thinclientlarımız her açılışta bu dosyayı kontrol edecek ve bu dosyaya göre açılışları özel olarak gerçekleşecektir. Bünyenizde 100 lerce Wyse cihazı bulunduruyorsanız bu yol size bu cihazları kolaylıkla eş zamanlı olarak yapılandırmanız için inanılmaz kolay bir yol sağlayacaktır.

 

 

image007

 

 

Makalemi bitirmeden önce Wyse ThinOS lara bağlanmış bir yazıcıyı nasıl yönlendirebileceğinizle ilgili beni oldukça uğraştıran bir yapılandırmadan bahsetmek istiyorum. Thin Client’a bağladığınız bir yazıcıyı Windowsta bulunan Remote Desktop Conenction olduğu gibi sunucuya yönlendirilmesi aşağıdaki resimde gösterilen seçenek Wyse ThinOS da farklı bir noktada bulunmaktadır.

 

 

image008

 

 

Örneğin Xerox WorkCentre 5230 yazıcısını ThinClient’ın usb sine taktığınızı ve bu yazıcıyı uzak masaüstünde kullanmak istediğinizi düşünelim. Yazıcıyı usb ile Wyse takıyoruz.

 

 

image009

 

 

Daha sonra yazıcını sürücüsünü uzak masaüstüne kuruyoruz. Uzak masaüstüne kurduğumuz sürücüyü aşağıdaki ekranda gösterilen bölümden tam olarak adını buluyoruz. Buradaki adı görüldüğü üzere Xerox WorkCentre 5230 PCL6 olarak geçmektedir.

 

 

image010

 

 

Sürücü adını kelimesi kelimesine ThinOS da

 

Start —  System Setup — Printer tıklatarak Printer Identification yazan yere yazıyoruz.

 

 

image012

 

 

Buradaki adın kesinlikle sürücü adıyla eşleşmesi gerekmektedir. Farklı yazılmış bir tanımlama yönlendirmenin başarısızlıkla sonuçlanmasına veya yazıcının farklı sürücü konfigürasyonu ile çalışmaya sebep olmasına neden olacaktır.

 

Umarım Wyse Thinclient sahibi olan arkadaşlara bu yazımla bilmedikleri konularda yardımcı olabilmişimdir. Wyse dünyası çok büyük olduğundan bilinmeyen diğer püf noktalar konusunda başka arkadaşların tecrübeleri varsa lütfen paylaşalım.

 

Unutmayın bilgi paylaşıldıkça çoğalır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu