Haberler

Windows KB5013943 Güncellemesi Sonrası Sophos Antivirüs Mavi Ekrana Neden Oluyor

Sophos, KB5013943 güncellemesini yükledikten sonra Sophos Home virüs koruma yazılımı çalıştıran Windows 11 sistemlerinde mavi ekranları (BSOD) tetikleyen sorun için güncelleme yayınladı. Sophos ,sorunun Sophos Home tarafından kullanılan hmpalert.sys (diğer adıyla HitManPro.Alert Support) Windows sürücüsünden kaynaklandığını söylüyor. Bu hatanın düzeltmesi için etkilenen tüm sistemlere otomatik olarak yama gönderiliyor ve kullanıcılardan cihazlarını yeniden başlatmaları isteniyor.

Bu sorundan etkilenen müşteriler, “C:\Windows\System32\drivers”‘a giderek ve “hmpalert.sys”‘nin ayrıntılarını kontrol ederek ürün sürümünün “3.8.4.46” olduğunu kontrol edip düzeltmenin uygulanıp uygulanmadığını kontrol edebilir.

Geçici çözümler

Firma, otomatik düzeltmeyi henüz almamış olanlar için de geçici çözümler sunuyor. Bunlardan biri, hmpalert.sys sürücüsünün yeniden adlandırılmasını veya (sistem kullanılamıyorsa son çare olarak) sorunlu Windows güncellemesinin kaldırılmasını gerektiriyor. Ancak, KB5013943’ün kaldırılmasının bu ay yayınlanan üç zero-day de dahil olmak üzere (ikisinden de aktif olarak yararlanılan) güvenlik güncellemelerini de kaldıracağını bilmelisiniz.

Sophos, hmpalert.sys sürücüsünü yeniden adlandırmak için sistemin BSOD’sine izin verilmesini ve otomatik olarak yeniden başlatılmasını öneriyor. Bunun için “Sorun Giderme > Gelişmiş seçenekler > Komut İstemi” açarak aşağıdaki adımları uygulamanız gerekiyor.

1. Type cd c:\windows\system32\drivers
2. Hit Enter
3. Type ren hmpalert.sys hmpalert.old
4. Hit enter
5. Type Exit
6. Select Continue

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.