Haberler

Windows Defender İntel İşlemcilerin Performansını Düşürüyor

ThrottleStop ve RealTemp gibi popüler araçların geliştiricisi Kevin Glynn, Windows Defender programının gerekenden daha fazla sistem kaynağı tüketmesine neden olan bir hata keşfetti. Özellikle Intel işlemcilerde ortaya çıkan bu sorun için bir de hata ayıklayıcı uygulama yayınlandı. TechPowerUp isimli yazılım platformunda yayınlanan hata ve çözümü hakkında detaylar haber içeriğimizde.

Windows Defender İntel İşlemcilerde Daha Fazla Kaynak Tüketiyor

Antivirüs programları kötü amaçlı yazılımların sistemizini etkilemesini önlemek için sürekli bir koruma sağlar. Sistem üzerinde ortaya çıkacak olağan dışı etkinliklere karşı sürekli bir tarama içinde çalışır. Windows Defender’da Microsoft işletim sistemleriyle birlikte yüklü gelen varsayılan bir virüs koruma programıdır. Windows Defender sistem koruması için önemli bir görevi üstlense de geçtiğimiz hafta TechPowerUp tarafından yayınlanan bir rapor sistemde bir hata tespiti olduğunu ortaya çıkardı.

Windows Defender performans görseli
Windows Defender performans görseli

TechPowerUp bilgisayarlar için yardımcı programlar geliştirilen bir platform. Bu platformdaki yazılımların geliştiricisi Kevin Glynn performans analizleri yaparken Windows Defender’in İntel işlemcilerin performansını etkilediğini tespit etti. Analiz doğrultusunda Intel işlemciye sahip bilgisayarlar Windows Defender’in rastgele kaynak tüketimi nedeniyle %6’lık bir performans düşüşü yaşıyor. AMD işlemciler ise bu durumdan etkilenmiyor.

Windows 10 ve Windows 11’i etkiliyor

Açıklanan rapor Intel’in 8. nesil ve 11. nesil arası işlemci ailesini etkiliyor. İşletim sistemi olarak ise Windows 10 ve Windows 11’lerde ortaya çıkıyor. TechPowerUp bu sorunla ilgili raporunu birkaç gün önce yayınladı. Microsoft ise konu ile ilgili herhangi bir duyuru veya güncelleme yayınlamadı. Problemin bu ay içerisinde Microsoft tarafından yayınlanacak bir yama ile düzeltilmesi bekleniyor.

Windows Defender ve Microsoft Defender Arasındaki Fark Nedir?

Windows Defender ile ilgili bu analizi yapan Kevin Glynn ise sayaçların doğru çalışmasını sağlayan bir yardımcı yazılım geliştirdi. Counter Control ismindeki bu yazılım Windows Defender’ın kullandığı sayaçların kontrolünü ele geçiriyor. Rastgele bir sayaç kullanımını önleyip işlemcinin yorulmasını engelliyor. İlgili uygulamayı link üzerinden indirebilirsiniz: https://www.techpowerup.com/download/counter-control/

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.