Haberler

Windows 11 KB5026372 Toplu Güncellemesi 20 Değişiklikle Yayınlandı

Microsoft, güvenlik açıklarını gidermek ve 20 değişiklik, iyileştirme ve hata düzeltmesi sunmak için Windows 11 22H2 KB5026372 toplu güncelleştirmesini yayımladı.

KB5026372, çeşitli Microsoft ürünlerindeki 38 güvenlik açığı ve üç Zero-day açığı düzelten Mayıs 2023 Salı Yaması güvenlik güncelleştirmelerini içeren zorunlu bir Windows 11 toplu güncelleştirmesidir.

Windows 11 kullanıcıları bugünün güncellemesini Başlat > Ayarlar > Windows Update yolunu izleyerek ve ‘Güncellemeleri Denetle’ seçeneğine tıklayarak yükleyebilirler.

Windows 11 KB5026372’deki yenilikler

Bugünkü KB5026372 güncellemesini yükledikten sonra, Windows 11 22H2’nin yapı numarası 22621.1635 olarak değişecektir.

Microsoft, Windows 11 22H2 KB5026372 güncellemesinde 20 değişiklik yaptı ve bunlardan öne çıkanlar aşağıda listelenmiştir:

Bu güncelleştirme, Windows Yerel Yönetici Parolası Çözümü’nde (LAPS) Yerel Güvenlik Yetkilisi Alt Sistem Hizmeti’nin (LSASS) yanıt vermemesine neden olan bir yarış koşulunu düzeltir. LSASS, birden fazla yerel hesap işleminin aynı anda işlenmesi nedeniyle yanıt vermeyi durdurur ve 0xc0000005 erişim ihlali hata koduyla sonuçlanır.
Microsoft, görev çubuğundaki Widget’lar için bazı simgeleri canlandırdı. Örneğin, yeni bir duyuru göründüğünde yeni bir animasyon fark edeceksiniz.

Microsoft, Windows Update ayarları sayfasına yeni bir geçiş denetimi ekledi. Açıldığında, Microsoft en son güvenlik dışı güncelleştirmeleri ve geliştirmeleri mevcut olduklarında almak için cihazlara öncelik verecektir.

Microsoft Edge artık IE Modunu kullanırken açılır pencereleri arka plan yerine ön planda doğru şekilde görüntüleyecektir.

Windows kullanıcılarının önerilen öğeleri görmesini engelleyen Çince giriş yöntemi sorunu düzeltildi.

Korumalı içerik artık görev çubuğu canlı küçük resim önizlemelerinde görünmeyecek.
Microsoft ayrıca Windows kullanıcılarının bildirdiği sorunların ardından Çekirdek modu Donanım zorlamalı Yığın Koruması güvenlik özelliği ile uyumlu olmayan sürücülerin veritabanına daha fazla sürücü ekledi.

Geçtiğimiz ay bir Microsoft Defender güncellemesi, Windows 11 22H2 cihazlarına nasıl çalıştığına dair herhangi bir bilgi olmaksızın aniden yeni bir güvenlik özelliği eklemişti.

Ancak bu özelliği etkinleştiren bazı kullanıcılar, yüklü sürücülerle yaşanan çakışmalar nedeniyle programlarının artık çalışmadığını ya da Windows 11’in beklenmedik bir şekilde çöktüğünü fark etti.

Bu çakışmaların çoğu DRM ve anti-hile platformları için olanlar gibi oyunla ilgili sürücülerle ilgiliydi.

Microsoft, yüklenmesi halinde Çekirdek modu Donanım Zorlamalı Yığın Koruması özelliğinin etkinleştirilmesini engelleyecek ek sürücüler eklemiştir.

Microsoft, Windows 11 22H2 için bu güncellemede çözülmemiş iki devam eden sorunun farkındadır.

Bunlar, sağlama paketlerinin beklendiği gibi çalışmamasına neden olan sorunlar Çince veya Japonca dillerini kullanırken konuşma tanıma, anlamlı giriş ve el yazısıyla ilgili bazı uygulamaların aralıklı olarak sorun yaşamasına neden olan bir hatadır.

Kaynak: bleepingcomputer

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu