Haberler

Windows 11 KB5008353 Toplu Güncelleştirme Önizlemesi Yayınlandı

Microsoft, 39 düzeltme veya iyileştirme ile birlikte Windows 11 için isteğe bağlı KB5008353 toplu güncelleştirmesininin önizlemesini kullanıma sundu.

Bu Windows 11 toplu güncellemesi, Microsoft’un Ocak 2022 aylık “C” güncellemesinin bir parçasıdır ve kullanıcıların Şubat 2022 yaması ile gelecek düzeltmeleri test etmelerine olanak tanır.

Şubat 2022 güncellemelerinin aksine, isteğe bağlı önizleme güncellemeleri güvenlik güncellemelerini içermez ve yalnızca hata düzeltmelerini ve performans iyileştirmelerini içerir.

Windows kullanıcıları, Ayarlar’a gidip Windows Update’i tıklayıp ‘Güncellemeleri Kontrol Et’i seçerek bu güncellemeyi yükleyebilir. Bu isteğe bağlı bir güncelleme olduğundan, Windows 11 güncellemeyi yüklemeden önce indir ve yükle düğmesine tıklamanız istenecektir.

Windows Update offering the KB5008353 update
KB5008353 güncellemesi

Windows 11 kullanıcıları ayrıca KB5008353 güncelleştirmesini Microsoft Update Kataloğu‘ndan indirip manuel olarak yükleyebilir.

Windows 11 KB5008353’teki yenilikler

KB5008353 güncelleştirmesini yükledikten sonra Windows 11, yapı numarasını 22000.469 olarak değiştirecektir.

Windows 11 KB5008353 toplu güncelleştirme önizlemesi, aşağıda en önemli 12 tanesi belirtilen toplam 39 iyileştirme veya düzeltme içerir:

 • “Hardware-accelerated” Bluetooth ses iletimini destekleyen bazı cihazlarda ses hizmetinin yanıt vermemesine neden olan bir sorunun giderilmesi.
 • Çalışmayan uygulamaların simgelerine dair sorunun giderilmesi. Görev çubuğunda bu simgeler, uygulamalar çalışıyormuş gibi görünmekteydi.
 • Home ve Professional sürümleri için Windows Ayarları’ndaki Hesaplar kategorisine yeni bir Microsoft Hesabınız sayfası eklenmesi.
 • Görev çubuğunda ses simgesinin ses açık olsa dahi kapalı olarak gösteren sorunun giderilmesi.
 • Bir aygıtın birden çok ekrana bağlandığında çalışmayı durdurmasına neden olan bir sorunun giderilmesi.
 • Görev çubuğunun otomatik gizleme özelliğini etkileyen bir sorunun giderilmesi. Fareyle birincil veya ikincil ekranın üzerine geldiğinizde görev çubuğu sağlıklı bir şekilde görünmemekteydi.
 • İkincil bir ekranın görev çubuğunda simgelerin görünmesini engelleyebilen sorunun giderilmesi.
 • Desteklenen tüm sistemlerde düşük ışık koşullarında daha iyi yanıt sağlamak için otomatik parlaklığın iyileştirilmesi.
 • Gün ışığından yararlanma saatinin Ürdün için Mart 2022 yerine Şubat 2022’de başlayacak şekilde güncellenmesi.
 • Her “Ayarlar” sayfasıyla ilgili Yardım konularını önermek için Microsoft Bing teknolojilerini kullanan HelpWith özelliğinin eklenmesi.
 • Ayarlar’daki Bluetooth ve diğer cihazlar sayfasında bağlı Bluetooth cihazları için güncel olmayan pil yüzdelerinin görüntülenmesi sorununun giderilmesi.
 • Bazı görüntü düzenleme programlarının belirli yüksek dinamik aralıklı (HDR) ekranlarda renkleri doğru şekilde oluşturmasının engellendiği bir sorunun giderilmesi.

Bu güncelleme ayrıca, Ocak 2022 güncellemelerinin neden olduğu etki alanı denetleyicisi yeniden başlatmaları ve L2TP VPN bağlantı sorunları için de düzeltmeler içerir.

Microsoft, bu güncelleştirmede bilinen tek bir sorun olduğunu, onun da Microsoft Outlook aramasında son e-postaları göstermeme hatası olduğunu söylüyor.

KB5008353 sürüm notlarında, “Son e-postalar Microsoft Outlook masaüstü uygulamasının arama sonuçlarında görünmeyebilir. Bu sorun, yerel olarak bir PST veya OST dosyalarında depolanan e-postalarla ilgilidir” ifadeleri ile açıklanıyor.

“Bu, POP ve IMAP hesaplarının yanı sıra Microsoft Exchange ve Microsoft 365’te barındırılan hesapları etkileyebilir. Microsoft Outlook uygulamasında varsayılan arama, “Sunucu Araması” olarak ayarlanmışsa, sorun yalnızca gelişmiş aramayı etkiler.”

Bu sorunu gidermek için, Microsoft, kullanıcıların Microsoft Outlook’un yerleşik arama özelliğini kullanmaya zorlayacak olan Windows Masaüstü aramasını devre dışı bırakmasını önerir.

KB5008353 destek bülteninde iyileştirmelerin ve düzeltmelerin tam listesini bulabilirsiniz.

Kaynak: bleepingcomputer.com
Diğer Haberler

Microsoft, Intune Sertifika Sorunu İçin Kullanıcılarını Uyardı
VMware, Log4j İçin Uyardı
CWP (Control Web Panel) İçin Güncelleme Vakti

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu