Haberler

Windows 11 ile Hangi CPU’ların Çalıştığı Şu An Onaylanamıyor

Microsoft Windows 11’in sistem gereksinimleri hakkındaki açıklamaları, kullanıcıların kafalarını karıştırmaya devam ediyor. Yeni işletim sisteminin, hangi nesil CPU’ları destekleyeceği konusunda Microsoft başka bir açıklama daha yaptı. Microsoft’un bloğunda; Intel 6. Nesil Skylake ve daha önceki CPU’ların, Zen olmayan AMD işlemcilerinin, Windows 11 için minimum sistem gereksinimlerini güvenlik açısından karşılamayacağını dile getirdi. Windows 11’in Intel 8. Nesil Coffee Lake veya Zen 2 CPU’ları ve üstü gerektireceği yönündeki orijinal ifadesiyle aynı minvalde bir açıklama yaptı ancak Intel 7. Nesil Kaby Lake ve Zen 1 kullanıcıları için hala umut var.

İşlerin tekrar karıştığı yer, mevcut olan Windows 11’in Insider yapısının TPM 2.0 veya belirli CPU’lara ihtiyaç duymayacağı haberidir. Bu nedenle Microsoft, yeni sürümü test eden kişilerden, gelen verilerle düzeltmeler yapmayı planlıyor. Microsoft Intel 7. Nesil CPU’ları ve AMD Zen 1 CPU’ları daha dikkatli inceleyerek planlanan performans üzerinden değerlendirecek. Bu haber, insanların Windows 11’in eski CPU’ları desteklemeyeceğine dair korkularını teyit ediyor gibi olsa da, bazı yeni modeller iyi bir performans sergileyebilir. Microsoft açıklamasında, sistemin daha emniyetli ve dayanıklı olmasını sağlamak için eski CPU’ların kullanılamayacağını dile getiriyor.

Güncelleme uygunluğunu inceleyen uygulama kaldırıldı

Son olarak, Windows 10 çalıştıran kişilere bilgisayarlarını Windows 11’e güncelleyip güncelleyemeyeceklerini söylemesi için tasarlanan PC Health Check uygulamasının, geçici olarak kaldırılacağını duyuruldu. Uygulamanın kullanıcıların beklediği doğru ve ayrıntılı bilgiye ulaşmak için henüz yeterli olmadığı dile getirildi. Sonbaharda Microsoft 11’in piyasaya sürülmesiyle beraber uygulamanın da tekrar kullanılması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu