Haberler

Windows 11, “Hoşça Kal Mavi Ekran”, “Hoş Geldin Siyah Ekran”

Uzun yıllardır windows kullanıcılarının çok yakında tanıdığı ve bir donanım sorunu veya sistem çökmesi gibi durumlarda ortaya çıkan mavi ekran Windows 11 ile tarih olacak gibi duruyor.

BSOD olarak tanımlanan mavi ekran uyarısı artık yerini siyah ekrana bırakacak gibi duruyor. Microsoft, Windows 11 ile siyah ekran testleri yapmaya başladı.

Microsoft’un tüm başlatma, kapatma ve kilitlenme ekranlarında tek tip bir renk kullanmak için bu değişikliği yaptığını konuşuluyor. Varsayılan olarak, Windows 11, kilitlenme ekranları için mavi bir arka plan kullanmaya devam edeyor ancak siyah erkanı test etmek istiyenler aşağıdaki adımları takip edebilir.

  • Kayıt Defteri Düzenleyicisini başlatın ve HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\CrashControl  Kayıt Defteri anahtarına gidin.
  • Sağ bölmede DisplayPreRelaseColor adlı bir değer göreceksiniz . Bu değere çift tıklayın ve aşağıda gösterildiği gibi 0 olarak ayarlayın .
  • taskkill /f /im svchost.exe komutunu poweshell ile çalıştırın.

Tabi bu komutu girdiğinizde sisteminizin kilitleneceğinizi unutmayın.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.