Haberler

Windows 11 Akıllı Uygulama Denetimi İle Güvenliği Arttırıyor

Yazılım devi Microsoft, Windows 11 işletim sistemi için yeni özellikler sunmaya devam ediyor. Windows 11’e gelecek olan “Akıllı Uygulama Denetimi” özelliği ile yeni güvenlik özellikleri sunuluyor. 

Windows 11 işletim sistemi her ne kadar Microsoft’un istediği gibi bir başlangıç yapamamış olsa da sisteme yeni özellikler eklenmeye devam ediliyor. Windows işletim sistemine pek çok yenilik getirilen yeni sürümde, sistemin güvenlik özellikleri de geliştiriliyor. 

Windows 11 Akıllı Uygulama Denetimi Nedir?

Her yeni Insider güncellemesi ile yeni özellikler kazanan Windows 11’e “Akıllı Uygulama Denetimi” özelliği eklendi. Windows Defender SmartScreen’e benzeyen bu yeni güvenlik özelliği ile Windows 11 için güvenilmeyen ya da tehlikeli olabilecek uygulamalar engelleniyor. Şimdilik en son Insider güncellemesi olan 22567 ile kullanıma sunulan bu yeni güvenlik özelliği temiz yükleme yapan Windows 11 Insider kullanıcıları tarafından test edilebiliyor. Eğer ki temiz yükleme yapılmazsa özellik kapalı kalacak ve hiç açılamayacak. (Windows 11 işletim sisteminizi yeniden kurmanız verilerinizi kaybetmenize neden olabilir. Insider kullanıcısıysanız ve özelliği test etmek istiyorsanız verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.)

Microsoft’un blog gönderisine göre “Akıllı Uygulama Kontrolü” özelliği önceki yerleşik korumaların ötesine geçerek işletim sisteminin çekirdeğinde bir güvenlik sağlıyor. Burada yapay zeka ile birlikte Microsoft’un bulutunda güvenli olduğu işaretlenen uygulamaların çalışması sağlanıyor. Akıllı uygulama güvenliği özelliğinin açık olması durumunda güvenilmeyen uygulamaların sistemde çalışmasına izin verilmiyor. Yapılan açıklamada ayrıca Microsoft’un bu güvenlik bulutunun sürekli güncellendiği her 24 saatte 24 trilyon “güvenlik sinyali” işleminin yapıldığı belirtiliyor. 

Microsoft konu hakkında daha detaylı bir açıklamanın ilerleyen günlerde yapılacağını açıkladı. Şimdilik tüm kullanıcılara sunulmayan bu özelliğin test sürecinin başarılı geçmesi durumunda son kullanıcılara sunulması bekleniliyor. Özelliğin Windows 11 kullanıcılarına sunulmasının ardından tüm kullanıcılardan temiz Windows 11 yüklemesinin istenilip istenilmeyeceği merak konusu. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu