Haberler

Windows 11 22H2 Sürümündeki Değişiklikler Kendini Göstermeye Başladı

Sun Valley 2 adıyla da bilinen Windows 11 sürüm 22H2 sürümü, bu yıl içinde piyasaya sürülecek. Orijinal Windows 11 sürümünün aksine, 22H2 radikal tasarım değişiklikleri içeren büyük bir güncelleme olmayacak.

Sun Valley 2 bunun yerine, daha çok Windows 10 “Anniversary Update”e benzer olacak, bu nedenle küçük iyileştirmeler ve birkaç yeni özellik beklemek daha isabetli olacaktır.

22H2 sürümü bir dizi iyileştirme içerecek ve tam özellik güncellemesi olarak sunulacak.

Başlat Menüsü iyileştirmeleri

Microsoft, Başlat Menüsünün öneriler bölümünde daha fazla uygulama veya etkinlik sabitlemenize olanak tanıyan yeni bir özelliği test ediyor.

Ayrıca, cihazınız tam masaüstü uygulamalarıyla gelmiyorsa, yakında Başlat Menüsü önerileri sekmesi üzerinden Office web’de dosya açabileceksiniz.

Başlat Menüsü özelliklerinin, önemli özellik güncellemeleri olmadan işletim sistemini güncellemenin ve iyileştirmenin yeni bir yolu olan ‘Windows Özellik Deneyim Paketleri’ kullanılarak piyasaya sürülme olasılığı da bulunuyor.

Görev çubuğu

Microsoft, sürükle ve bırak özelliğini de geri getiriyor. Sonunda dosyalarınızı görev çubuğuna sabitlenmiş uygulamalara sürükleyebileceksiniz, veya kısayollar oluşturmak için de uygulamaları görev çubuğuna sürükleyebilirsiniz.

Görev Yöneticisi

22H2, Fluent UI ve WinUI tabanlı yeni bir tasarımla Task Manager’ı yenileyecek.

Görev Yöneticisi’nin mevcut sürümü gibi, yeni sürüm de İşlemler, Performans, Uygulama geçmişi, Başlangıç uygulamaları, Kullanıcılar, Ayrıntılar ve hizmetler gibi sekmeler de aynı ekranda görüntülenebilir şekilde kullanılacak. Ancak, göze çarpan birkaç değişiklik var.

Aşağıdaki ekran görüntülerinde görebileceğiniz gibi, Görev Yöneticisi artık işlemleri ve performans seçeneklerini görüntülemek için yeni bir kenar çubuğu kullanacak. Bu, Görev Yöneticisini dokunmatik ekranlı cihazlarda kolayca erişilebilir hale getirmeye yardımcı olacak.

Ek olarak, Görev Yöneticisinin üst çubuğu artık cihazın markasını ve adını, modelini (varsa), cihazın resmini ve kullanılan CPU veya RAM’i görüntüler.

Yeni “Floyout” tasarım

Microsoft, ses ve parlaklık gibi donanım göstergelerinin tasarımını da yeniliyor.

Desteklenen bir uygulamada müzik çalarken Kilit ekranında görünen medya kontrolleri de yeni bir görünüme kavuşuyor.

Windows 11

Güncellenen açılır pencere, işletim sistemi genelinde medya denetimleri için gösterilen tasarım ve Microsoft’un WinUI vizyonuyla yenilenmiş oldu.

Medya kontrolleri, Kilit Ekranı görselini tamamlamak için karanlık bir tema kullanmakta.

Microsoft ayrıca güncellenmiş medya denetimlerinin Windows 11 tasarım ilkelerini yansıttığını ve gelecekteki preview sürümlerinde daha fazla açılır pencerenin güncelleneceğini belirtti.

Görev çubuğu için tablet optimizasyonu

Microsoft, tabletler için görev çubuğunu optimize etmek ve cihazınızı tablet olarak kullanırken kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlamak için özel olarak tasarlanmış yeni bir görev çubuğu tasarımını özelliğini de ekliyor.

Bu görev çubuğu iki farklı duruma sahip:

  • Daraltılmış durum: Görev çubuğu size daha fazla ekran alanı sağlar ve yanlışlıkla görev çubuğunu aktif etmenizi engeller.
  • Genişletilmiş durum: Görev çubuğu, dokunarak kullanımı daha kolay olacak şekilde optimize edilmiş durumdadır, ancak genel seçenekler de ekranda kalır.

Windows Update yenilenebilir enerjiden yararlanıyor

Windows Update, karbon emisyonlarını azaltmak adına güncelleme kurulumları gerçekleştirmek için iş ortakları electricityMap veya WattTime‘dan gelen verileri kullanacak. Windows 11, daha fazla miktarda temiz enerji kaynağının mevcut olduğu zamanlarda güncellemeleri arka planda yüklemeye çalışacaktır.

Yine de Ayarlar > Windows Update’e gidip “Güncellemeleri Kontrol Et”i seçerek güncellemeleri hemen yükleyebilirsiniz.

Bu özellikleri denemek isteyenler ne yapmalı?

Eğer bu yeni özellikleri bugünden denemek istiyorsanız, bu değişiklikler şu anda Windows Insider Dev kanalında mevcut olduğundan preview güncellemesini bugün kurabilirsiniz.

Windows Insider Programının bir üyesiyseniz, Windows Update sayfasına gidin, Windows Insider program ayarlarına tıklayın ve güncellemeyi yüklemek için Geliştirme Kanalı’nı seçin.

Kaynak: bleepingcomputer.com

Diğer Haberler

Sophos İçin Acil Güncelleme Vakti
Okta Lapsus$ Saldırısı Hakkında Hata Yaptıklarını Kabul Etti
FCC Kaspersky ve Çinli Telekom Firmalarını Ulusal Güvenlik Tehditleri Listesine Ekledi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu