Haberler

Windows 10X 2021’de de Çıkmayacak

Microsoft’un önceliklerini değiştirmesi sebebiyle Windows 10X 2021’de çıkamayacak.

Windows 10X 2019’un sonbaharında duyurulmuş ve birden fazla kez ertelenmişti. Yeni bir haber Windows 10X’in muhtemelen 2021’de de çıkmayacağını ve resmi olarak fiziksel satış göremeyeceğini öne sürüyor.

Haberin kaynağı firmanın işleyiş planlarına aşina olan çalışanların sızıntıları. Sızıntılara göre bu yeni OS bilindiği haliyle piyasaya çıkmayabilir.

Habere göre karşılaşılan bir takım engellerden sonra, Microsoft kaynaklarını Windows 10X geliştirme ekibinden, çekirdek Windows 10 ekibine kaydırıyor. Bu da mevcut işletim sisteminin daha hafif bir versiyonunun gerekliliğine şüpheyle bakılmasına sebep oluyor.

Müşteri geri bildirimlerine göre Windows 10X’in en büyük sorunları, günümüzde insanların karşılaştığı zorlukları göz önüne almaması ve Windows 10 ekosistemi içerisinde yüksek miktarda fragmantasyona sebep olması gibi gözüküyor.

Başlangıçta Windows 10X’in Microsoft’un Surface Neo’su gibi çift ekranlı cihazlarda kullanılması bekleniyordu. Daha sonraysa Chrome’un ChromeOS’i ile kapışabilecek hafif bir işletim sistemi olması planına geçildi.

Fakat Surface Neo hala ufukta gözükmezken ve yeni nesil Arm tabanlı cihazlar rakip olarak çıkarken –en dikkat çekenleri Apple’ın M1 tabanlı cihazları- Microsoft odağını Windows’da ARM desteğini geliştirmeye çevirecek gibi gözüküyor. Ayrıca Windows 10X için planlanan unsurlar da çekirdek Windows 10’a uyarlanacakmış gibi gözüküyor.

Bu yeni odak değişimi Surface Neo ve Asus’un Project Precog’u gibi gelecek cihazları etkileyecektir.  Çift ekran laptopların Windows 10X’e gömülü yeni çok ekran görüntüleme özelliklerini kullanması bekleniyordu. Ama bu inovatif dizaynları destekleyecek bi işletim sistemi olmadan cihazların çıkışı da gerçekleşmeyecektir. Benzer fonksiyonların Windows 10’a da entegre edilmesini beklemek zorunda kalacaklardır.

Kaynak: gizmodo.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.