Haberler

Windows 10 Insider 20161 Önizleme Sürümünün Duyurusu Yapıldı

Microsoft, bir blog yazısı ile Windows 10 Insider önizleme sürümü 20161’in duyurusunu yaptı. Insider programına dahil olan kullanıcıların test edebileceği ve Windows geliştiricilerinin üzerinde çalıştığı yeni özellikler duyuruda şu şekilde belirtiliyor:

Windows temasına uyumlu başlat menüsü
Başlat menüsü yenilenerek uygulama logolarının arka planındaki keskin renkler yerine kısmen transparan ve genel masaüstü temasına daha uygun yumuşak geçişli renkler haline getiriliyor.

Bu değişiklik sayesinde başlangıç menüsü tasarımı seçilen masaüstü temalarıyla daha uyumlu bir görüntüye sahip oluyor.

ALT+TAB tuş kombinasyonu ile uygulamalar arası geçişte yenilikler
Yeni sürümle beraber Microsoft Edge’de kullanılan Alt+Tab tuş kombinasyonunda sadece Microsoft Edge’te aktif olarak bulunan tarayıcı penceresi değil tarayıcının açık bulunan sekmelerin tamamı Alt+Tab menüsüne diğer uygulamalarla beraber getirilmeye başlanacak.

Settings > System > Multitasking  yolunda Alt+Tab menüsü ile ilgili ayarlar özelleştirilerek örnek olarak en son açılan üç sekmenin görüntülenmesi veya bu özelliğin kapatılması gibi özelleştirmeler yapılabilecek.

Özelleştirilmiş Araç Çubuğu

Oluşturulan kullanıcı hesaplarının seçilen özelliklerine göre farklı tasarımda araç çubuklarının görüntülenmesi de gelecek özellikler arasında. Farklı araç çubuğu seçeneklerinin sadece ilk kullanıcı açılışında seçilen özelliklere göre değişeceği ve programlanabilir olmadığı da belirtiliyor.   

Bildirimlerde yapılan iyileştirmeler

Windows bildirimlerinde de bazı iyileştirmeler yapıldı.

Öncelikli olarak gelen masaüstü bildirimlerinin hangi uygulamadan geldiği bildirimin üstündeki logo ile gösterilecek ve sağ üst köşedeki kapatma ikonu ile bildirimleri kapatıp işinize devam edebileceksiniz.

İkinci olarak da odaklanma yardımı bildirimleri varsayılan olarak kapatılıyor ve bundna dolayı herhangi bir uygulama tarafından açık hale getirildiği kullanıcıya bildirilmeyecek.

Ayarlar menüsündeki yenilikler

Windows denetim masası menüsünden yapılan ayarların “Settings” menüsü altından yapılabilmesine yönelik iyileştirmeler devam ediyor. Bu kapsamda Control Panel > System menüsü altında bulunun bütün ayarlar System > Settings > About menüsü altına taşınıyor. İlave olarak bu menüye cihaz bilgilerinin kopyalanabilmesi gibi yeni özellikler geliyor.

2 -in- 1 cihazlarda tablet deneyiminin iyileştirilmesi

Daha önce 2 -in- 1 cihazlarda klavye çıkarıldığı zaman kullanıcıya bir bildirim gösteriliyor ve tablet moduna geçmeyi isteyip istemediği soruluyordu evet seçeneği ile tablet moduna geçilirlken hayır seçeneği seçildiği zaman Mayıs 2020 güncellemesinde de duyurusu yapılan tablet görünümü deneyimine geçiş yapılıyordu. Yeni gelecek özellikle beraber tablet görünümü varsayılan hale gelecek ve daha önce gösterilen bildirim artık kullanıcılara gösterilmeden direk tablet görünümüne geçiş yapılacak.

Windows Calculator grafik modu özelliği tüm kullanıcılara açılacak

Daha önce Ocak ayında Insider programı kullanıcılarına açılan Windows Calculator uygulamasında grafik modu özelliği genel kullanıma açılıyor. Hesap Makinesi uygulamasına eklenecek grafik özelliği sayesinde seçilen bir veya birden fazla matematiksel fonksiyonun grafiği de uygulamadan görüntülenebilecek.

Kaynak    

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu