Haberler

WhatsApp’a Avrupa Birliği Gizlilik İlkelerini Bozduğu Gerekçesiyle Ceza Kesildi

Avrupa Birliğinin veri koruyucuları iş üstünde. Amazon’a GDPR kurallarının ihlali gerekçesiyle 746 milyon Euro ceza kesilmesinden sadece bir kaç hafta sonra, WhatsApp da yönetimin en yüksek 2. cezasına çarptırıldı.

225 Milyon Euroluk ceza İrlanda Veri Koruma Komisyonu (DPC) tarafından kesildi. Kurulun kendisi Facebook’un sahip olduğu WhatsApp konusunda Avrupa’da lider otorite konumunda. Avrupa Birliği merkezi ise İrlanda sınırları içerisinde.

DPC’nin açıklamasına göre WharsApp Avrupa Birliğinin saydamlık kanunlarını ihlal etmek ile suçlanıyor.

Bu saydamlık kanunları arasında WhatsApp ve öteki Facebook uygulamalarının kendi aralarındaki veri alışveriş işleminin, veri kaynağına bilgi olarak sunulmaması bulunuyor.

Veri koruyucusu kurul aynı zamanda firmaya veri işlemlerinin kurallara uygunluğu konusunda iyileştirici düzenlemeler yapması özerine bir emir gönderdi. WhatsApp ise bu “tamamıyla orantısız” cezaya itiraz edecekleri açıklamasında bulundu.

Son karar ne olursa olsun Avrupa Birliği veri koruma kanunları üzerine gösterdiği sert tavrı laftan aksiyona çevirmeye başlamış gibi gözüküyor.

Birlik GDPR kanununu (Genel Veri Koruma Regülasyonu) 2018 yılında yürürlüğe sokmuş fakat uygulamada körelmiş bir kılıç işlevine sahip olduğu konusunda eleştirilmişti.

Amazon ve WhatsApp’ın çarptırıldığı büyük GDPT cezaları bu kılıcın gün geçtikçe keskinleşti anlamına geliyor.

Kaynak: thenextweb.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.