Hosting

Website Panel Kurulumu ve Temel Konfigürasyon

Websitepanel ASP.Net yazılım dili ile Orchardproject tarafından hazırlanmış bir hosting yönetim panelidir. Web site panel üzerinden Hyper –V yönetimi de yapılabilmektedir. Makalemizde Webosting servislerinin kurulumu ve yönetimi ile ilgili konulara deyineceğiz.

Websitepanel yazılımını kuracağımız sunucu üzerinde 40 Gb boş disk alanı ve mimimum 1Gb Ram kullanılması önerilmektedir. İleride bu disk üzerinde logların yazılacağı web sitelerinin açılacağıda düşünülürse donanım özelliklerini ilk kurulumda yüksek olarak seçmekte fayda olacaktır.

Gereksinimler

– Server 2003
– Server 2003 R2
– Server 2008
– Server 2008 R2


Kurduğumuz işletim sistemine göre IIS 6 ya da IIS 7

 

SQL Server 2005 Express Edition veya daha yüksek sürümleri

SQL Server 2008 Express Edition veya daha yüksek sürümleri

SQL server ücretsiz sürümünü download etmek için http://www.microsoft.com/express/sql/download/ linkini kullanabilirsiniz.

Website panel aşağıdaki sanallaştırma yazılımları üzerindeki sunucularda kurulabilir

Microsoft Hyper-V
Microsoft Virtual PC
Virtuozzo
VmWare
XenServer

 

WebsitePanel Nasıl Çalışır

 

Websitepanel kurulu farklı sunuculardaki Web Servisleri, FTP hesapları, Veritabanı ve Mail hesaplarını tek bir merkez üzerinden yönetebilirsiniz.

WebsitePanel Mimarisi

WSP Portalı
WSP Enterprise Server
WSP sunucu

 

 

WSP Portalı:

 

Kullanıcıların ilk karşılaştığı ve yapılan işlemlerin WSP Enterprise Server vasıtasıyla dağıtımını yapan kullanıcı ara yüzüdür.

 

image001

 


WSP Enterprise Server:

 

Kullanıcıların limitleri sunucu bilgileri hizmet tanımlamaları ve ayarların çalıştığı bölümdür. Buradaki datalar SQL Veritabanı üzerinde saklanmaktadır. Ayrıca bu bölüme .NET Framework, PHP, Java ve Perl XML ile bağlantı sağlanarak 3.parti panellerle entegrasyon yapılabilmektedir.

WSP Sunucusu:

 

Bu bölümde host edilen web siteleri, Ftp hesapları mail hesaplarına ait dosyalar bulunmaktadır.

 

 

Bu özelliklerin tümü aynı sunucuda kurulabildiği gibi ayrı sunucularda da dağıtık bir yapı ile servisler ve uygulamaları çalıştırmak mümkündür.

 

 

Tek sunucu üzerinde kurulum

 

image002

 

Birden fazla sunucu üzerinde dağıtık yapıda kurulum

 

 

 

image003

 

 

 

Website Panel Kurulum Adımları

Websitepanel kurulumuna başlamadan önce sunucudaki IIS rolünü aktif ediyoruz. Daha sonrasında SQL server kurulumunu gerçekleştiriyoruz.

 

 

Kurulum için Microsoft Web Platform Installer bölümünü kullanacağız.

 

 

Webplatform Installer Bölümünden WebsitePanel 1.2.0 ı seçerek install işlemine başlıyoruz.

 

 

image004

 

 

 

Kurulum detaylarında yüklenecek ek bileşenlerin bilgisini görüyoruz. I Accept seçeneği ile kuruluma başlıyoruz.

 

 

 

image005

 

 

 

image006

 

 

Yükleme son durumu ile ilgili bilgileri kontrol ettikten sonra Finish ile kurulumu tamamlıyoruz.

 

 

image007

 

 

Masaüstünde oluşan Login to WebsitePanel kısayoluna tıklıyoruz. Bu bölümde serveradmin ve admin kullanıcılarının parolalarını tanımlıyoruz.

 

 

 

image008

 

Sunucu yapılandırmaları için serveradmin kullanıcısı ile sisteme login oluyoruz.

 

 

image009

 

Configuration Menüsü altında yer alan Server bölümünden sunucu ayarlarımızı yapıyoruz.

 

 

 

image010

 

 

 

Default olarak kurulum yaptığımız sunucu gelecektir. Sunucu üzerinde kurulu olan servisler ile ilgili bilgileri bu panel altından yönetebiliyoruz.

 

 

image011

 

 

 

Myserver’ı seçiyoruz. Burada sunucumuzda kurulu olan ve kurulabilecek servislerin listesi görüntülenecektir.

 

image012

 

 

 

Websites bölümündeki Add butonu ile web servisimizin seçimini yapacağız. Sistemimizde kurulu olan IIS 7.x’i seçiyoruz ve Add Service ile sisteme kayıt ediyoruz.

 

image013

 

Sunucumuzda birden fazla ip adresi varsa Website Shared ip alanından web sitelerine hangi IP adresinin default olarak tanımlanacağını seçiyoruz. Bu bölümden yine açılacak websiteleri için detaylı tanımlamalar yapılabiliyor. Sayfanın sonundaki update butonu ile webservisini aktif ediyoruz.

 

image014

 

 

 

Web sunucumuzdaki kullanıcıların dosyalarını yükleyebilmesi için FTP servisinide aktif ediyoruz. Bu işlem öncesinde yapmamız gereken bazı ayarlar mevcuttur.

Server 2008 Administrative Tools > Computer Management, Users and Groups bölümünden Group bölümüne tıklıyoruz. Bu bölümde FtpUsers adında bir grup oluşturuyoruz.

 

 

 

image015

 

 

 

FTP anadinizini tanımlıyoruz. Default olarak C:\inetpub\ftproot altından bir dizin mevcuttur bu dizine FTPUsers grubu için okuma yetkisi veriyoruz.

Daha sonra Başlat üzerindeki arama bölümüne inetmgr yazarak IIS yönetim konsolunu açıyoruz. Sites bölümü altından Add FTP Site bölümünü açıyoruz.

 

 

 

image016

 

 

 

FTP server adı ve daha önceden izin tanımladığımız path’i belirliyoruz.

 

 

image017

 

FTP servisini kullanacak IP adresini belirleyebiliyoruz ya da sunucudaki tüm Iplerden erişim yapılmasını sağlayabiliriz. No SSL alanını seçerek devam ediyoruz.

 

 

 

image018

 

 

 

Basic Authentication seçeneğini işaretliyoruz. FtpUsers grubumuza Read hakkı tanımlayarak finish diyoruz.

 

 

 

image019

 

 

 

IIS üzerinden FTP Server sekmesine tıklayarak FTP User Isolation ayarlarına giriyoruz.

 

 

 

image020

 

 

 

FTP User Isolation ayarında User name directory alanını işaretliyoruz. Apply diyerek ayarlarımız kayıt ediyoruz.

 

 

 

image021

 

 

 

Unutulmaması gereken bir detayda complex şifre özelliğini kapatmamız gerekebilir. Böylelikle kullanıcılar daha basit şifreler tanımlayabilirler.

 

 

Bunun için;

 

Local Security Settings manager (Start > Administrative Tools), Account Policies bölümünden Password Policy alanını açıyoruz Set the Set Password must meet complexity requirements seçeneğini Disable olarak işaretliyoruz.

Login to WebsitePanel bölümünden serveradmin ile tekrar login oluyoruz. Configuration/ Server bölümünden Myserveri açıyoruz. Buradan Add FTP bölümünü seçiyoruz FTP Servisimizi seçerek kayıt ediyoruz. Kayıt işlemi esnasında sunucu ip adresimizi ve FTP grubumuzu tanımlayarak işlemi tamamlıyoruz.

 

image022

 

 

 

Bu ayarları yaptıktan sonra panel üzerinden web sitesi ve FTP user açabileceğiz.

 

Müşterilerimizin hesaplarında kullanacağı servisler ve limitleri ile ilgili ayarları Hosting Plans bölümünden düzenlememiz gerekecektir. Bu bölüme girdikten sonra Default Planımızı açıyoruz Target Server bölümünde sunucumuzu seçiyoruz ve paket detaylarına giriyoruz.

 

 

 

image023

 

Hosting planımızda web servisleri ve FTP servisleri bölümünü enable duruma getiriyoruz. Create Hostings Plan ile yeni bir plan ekleyerek değişik limitlerde Hosting Paketleri oluşturabilirsiniz.

 

image024

 

 

 

Bu hosting paketini kullanabilecek userlar oluşturmamız gerekmektedir. Yeni Kullanıcı oluşturmak için Create Customer menüsünü kullanıyoruz.

 

 

 

image025

 

image026

 

 

 

Kullanıcımızın Hosting Planının hangi sunucuda açılacağı ve web sitesi bilgilerini bu bölümden tanımlıyoruz. İstersek kurumsal müşterilerimiz ve bireysel müşterilerimiz için ayrı sunucuları kullanabiliriz. Bunun için birden fazla Web Server üzerinde WSP kurmamız gerekecektir.

 

 

 

image027

 

 

 

image028

 

 

 

İşlemimiz tamamlandı. Artık kullanıcı kendi paneli üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilir.
Oluşturduğumuz websitesi ve FTP hesabımız aktif oldu.


 

image029

 

 

 

Diğer Servislerin aktif edilmesi için MyServer bölümünden tanımlamalar yapmamız gerekmektedir.

WSP kurulumundan sonra eklenen tüm hizmetler için Hosting Planlarında limit ve hizmet tanımlaması yapılması gerekmektedir.

 

Website Panel ile MsSQL Hizmetini kullanmak:

WSP kurulumu ile beraber kurduğumuz SQL server üzerinden hosting müşterileri için veritabanı hizmeti verebiliriz. Bu işlem için serveradmin kullanıcısı ile sisteme login olduktan sonra Configuration > Servers bölümünden SQL Server menüsünü açıyoruz. Bu alan SQL Server’ımızın adını kurulum aşamasında girdiğimiz sa login’i ve şifresini yazıyoruz. Database Collation için sunucunun default seçimini alabilir yada istediğiniz bir seçeneği işaretleyebilirsiniz.

 

image030

 

İşlemler tamamlandıktan sonra update ile ayarlarımızı kayıt ediyoruz.

SQL Serverımızı web site panele tanıttık. Hosting müşterilerinin bu hizmeti kullanabilmeleri için Hosting Planımızda bu özelliği aktif etmemiz gerekecektir.

Giriş sayfamızdaki sol menüde yer alan Hosting Plans sekmesinden ilgili planımızı seçerek detaylarına giriyoruz.

Bu örnekte Başlangıç Paketi kullanan bir hesap için 2 veritabanı 2 veritabanı kullanıcısı ekledik. Her bir veritabanı için 100 Mb database ve log dosyası oluşturulacabilecek. Ayrıca müşterilerin WSP panellerinden database backup, restore ve Truncate işlemlerini yapmasına izin veriyoruz.

 

image031

 

 

 

Ayarlarımızı kayıt ettikten sonra Başlangıç paketini kullanan müşteriler SQL hizmetlerinden belirlediğimiz limitler doğrultusunda veritabanı oluşturabilecekler.

Müşteri kendi paneline girdikten sonra Database Sekmesinden SQL serveri seçerek aşağıdaki ekran ulaşacak.

 

image032

 

 

 

Create Database’ tıkladığımız veritabanı adımı yazmamızı isteyecek bu bölüme daha önceden kullanılmamış bir veritabanı adı yazmamız gerekmektedir. Sonrasında save diyerek veritabanımızı oluşturacak.

 

image033

 

 

 

Veritabanı oluşturduktan sonra bu veritabanında yetkilendirmek üzerin bir veritabanı kullanıcısı açıyoruz. Hangi veritabanında yetkilendirileceğini seçerek kayıt ediyoruz.

 

 

 

image034

 

 

 

Yaptığımız işlemlerden sonra veritabanımız ve kullanıcımız oluştu. Panelimizde yer alan veritabanları bölümünden seçim işlemini yaptıktan sonra bu veritabanının yedeklerini bilgisayarımıza ya da sunucuya kayıt edebiliyoruz. Günün birinde bu yedeklere ihtiyacımız olursa restore menüsünde geri dönüş işlemlerini gerçekleştirebiliyoruz.

 

image035

 

Web Site Panel İle My SQL 5.1 Hizmetini Kullanmak:

Website panel üzerinden müşterilerimize mysql hizmeti kullandırmak için öncelikle

http://www.mysql.com/downloads/ sitesinden istediğimiz sürümü seçiyoruz. WSP Mysql 4.x ve 5.x sürümlerini desteklemektedir. Örneğimiz 5.1 sürümü kullanıyor olacağız. İlgili sürümünü indirip kurduktan sonra WSP panelin yönetim işlemi gerçekleştirebilmesi için http://dev.mysql.com/downloads/connector/net/6.2.html adresinden msi dosyasını indirip bilgilsayarımız kurmamız gerekecektir. Bu işlemi yapmazsak MySQL sunucusu ekleme aşamasında yazılmımız MySQL server ile iletişim kuramayacağı için hata verecektir.

 

Bu aşamadan sonra serveradmin kullanıcısı ile Configuration > Servers > My Server bölümünden msyql sürümünü seçiyoruz Add butonunu kullanıyoruz.

 

 

image036

 

 

 

Karşımıza gelen yeni ekranda Mysql sunucucumuzun ip adresini kurulum dizinini ve erişim şifrelerini yazıyoruz. Mysql Server kurulumda tanımladığımız root erişim bilgilerini bu bölüme girerek Add Service ile servisimizi sunucuya tanıtıyoruz.

 

 

image037

 

Şimdi Mysql hesabınız kullanacak Hosting paketinde MYSQL sekmesi aktif olacaktır.

 

 

image038

 

Mysql 5 seçeneğini işaretleyerek açılan menüden bu planı kullanan hesabın kaç tane veritabanı ve user kullanacağını tanımlıyoruz. Her bir veritabanına ait max veritabanı boyutu ve backup & restore seçeneklerini tanımladıktan sonra işlemleri kayıt ediyoruz.

 

 

image039

 

 

 

İşlemleri kayıt ettikten sonra kullanıcı kendi panelinde mysql veritabanı yönetimi yapabiliyor olacaktır.

 

 

 

image040

 

 

 

Website Panel kurulumu diğer panellere göre biraz daha karışık, yüklemek istediğiniz bileşenlerin yönetimi tamamen size ait. Ayrıca çok fazla 3. Parti yazılımla entegre çalışabiliyor. Bunların yanında tüm bu hizmetleri ücretsiz olarak sağladığını da düşünürsek test edilmesi gereken bir ürün diyebiliriz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu