Virtualization

VMware Workstation Network Ayarları

Genellikle IT Lab ortamlarının vazgeçilmezi olan Vmware Workstation esnek network ayarları sayesinde, bizlere büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Temel olarak 5 adet network yapılanması mevcuttur.  Bunlar sırasıyla;

 

Bridge : Bu ayar sanal makinalara, fiziksel makinanın network kartını sanki kendi network kartıymış gibi kullanımına izin verir. Bu sayede sanal makinalar fiziksel networkun gerçek bir parçasıymış gibi çalışabilir.

 

 

clip_image002

 

 

Yukarıdaki konfigürasyonu özetlersek, Windows 8 işletim sistemine kurulmuş olan VMWorkstation yazılımı içinde Windows 7 işletim sistemi çalışmaktadır. Sanal makinanın network yapılandırılması Brigde modda yapılandırılmış ve ADSL modemde DHCP etkin durumdadır.

 

 

clip_image004

 

 

Bu durumda sırasıyla her işletim sisteminin IP adreslerine göz atalım.

 

 

clip_image006

 

 

ADSL modem konfigürasyon menüsünden bağlandığımızda da sanal VM’in fiziksel hosttan tamamen bağımsız bir IP ve MAC adresi aldığı dikkatimizden kaçmıyor.

 

 

clip_image008

 

Bridge mod menüsünde bulunan “Replicate physical network connection state” seçeneği network kartları arasında geçişte sanal makinanın otomatik olarak yeniden IP almasını sağlıyor. Tabiki bu ayarın doğru çalışabilmesi için Virtual Network Editor ten Bridge network ayarı Automatic te olmalıdır.

clip_image010

 

NAT: Network derslerinin temel konusu olan Network Address Translation (NAT), Vmware Workstation sürümünde de aynı mantıkta çalışmaktadır. Kısaca VM’nin dış dünya ile iletişim kurarken, host eden makinanın IP adresini kullanır. IP ve MAC adresi kısıtlaması olan networklerde kullanıldığında VM’ler, host eden makina ile aynı haklara sahip olur.

 

 

clip_image012

 


clip_image014

 

 

clip_image016

 

 

ADSL modem konfigürasyon menüsünden bağlandığımızda da ise sanal VM’in internete erişiyor olabilmesine rağmen hiçbir izine rastlamıyoruz.

 

 

clip_image018

 

 

NAT işlemleri genellikle port yönlendirme işlemleri ile birlikte anılırlar. Vmware Workstation Virtual Network Editörde bize bu imkanı tanımaktadır. Örnek olarak host makine üzerindeki 9999 portunu VM üzerindeki 3389 portuna yönlendirelim.

 

Virtual Network Editörde NAT ayarlarını açıyoruz.

 

 

clip_image020

 

 

Port forwarding pencerisinde Add butonuna tıklıyoruz.

 

 

clip_image022

 

 

Yönlendirilecek port ve IP adres bilgilerini giriyoruz.Sonrasında OK ve Apply butonlarına tıklayarak network editörden çıkıyoruz.

 

 

clip_image024

 

 

NAT servisleri yeniden başladığında host makinasının 9999 nolu portuna Remote Control isteğinde bulunuyoruz ve bu isteğin doğrudan VM’e yönlendirildiğini test ediyoruz.

 

 

clip_image026

 

 

clip_image028

 

 

Host Only : Bu seçeneğin etkin olduğu VM ile Host makinası arasında, sanal Ethernet kartı yardımı ile özel bir network yaratılabilir. VM’lerin başka network kaynaklarına erişimi mümkün değildir.

 

 

clip_image030 

 

 

clip_image032

 

 

Custom: VmNet0’ dan VmNet9’a kadar network ayarlarının topluca erişilebildiği seçenektir. Bunlardan üç tanesi (VMNet0 = Bridge, VMNet1 = Host Only, VMNet8 = NAT) varsayılan olarak yukarıda açıkladığımız network ayarlarına karşılık gelmektedir. Diğerleri ise henüz bir rol yüklenmemiş hazırda bekleyen network seçenekleridir. Virtual Network Editör yardımı ile bir rol atanmaz ise bu networkler VLAN benzeri çalışabilmektedir.

 

 

clip_image034

 

 

LAN Segment: Workstation 8 sürümü öncesinde bulunan Team yapılandırılmasının yeni adıdır. Kullanıcıya sınırsız sayıda özel network yapılandırılması sunmaktadır. Lan Segment ile ayrılmış VM ler host makinasına ve dış dünyaya doğrudan erişemezler.

 

 

clip_image036

 

 

Yukarıdaki bütün network seçeneklerini aşağıdaki tablo yardımı ile özetleyebiliriz.

 

 

Network Adı

Local DHCP Kullanımı

Host Makinaya Erişim

Network Kaynaklarına Erişim

Diğer Vm’lere Erişim

Bridge Mode

Hayır

Evet

Evet

Evet

NAT

Evet

Evet

Evet

Evet

Host Only

Evet

Evet

Hayır

Hayır

Lan Segment

Hayır

Hayır

Hayır

Evet

 

Faydalı olması dileğimle…

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.