Virtualization

Vmware Üzerinde Disk Tipi ve Disk Boyutu Değiştirme

 

Bu makaleyi karşılaştığım bir sorun sonunda yazmaya karar verdim. Vmware üzerinde kullanmakta olduğum sanal makinelerimin disk boyutlarını büyütmem gerekiyordu. Sanal makine üzerinde edit dediğimde makinelerimin disk size kısımlarının pasif durumda olduklarını gördüm. Bunun sebeplerine bakmaya başladım disk size kısmının pasif durumda olmasının sebebi disk tipimin “ide” olmasından kaynaklıymış, bunu öğrendikten sonra disk tipimi nasıl değiştireceğimi araştırdım ve sonuç olarak bir yerlere vardım ve yaptıklarımı sizlerle de paylaşmak istedim umarım işinize yarar.

 


Kullanmakta olduğumuz sanal makinalarımızın disk tiplerini sonradan değiştirebiliriz. Bunun için vmdk dosyası üzerinde değişiklikler yapmamız gerekli bu değişiklikleri yapabilmek için ben Winscp adında bir yazılım kullandım. Yazılımı aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. Ayrıca Veeam yedekleme yazılımı kullanıyorsanız, veeam üzerinden de .vmdk dosyalarını düzenleyebilirsiniz.


http://winscp.net/eng/download.php

 

Yazılımı indirdiyseniz kurulumuna geçelim :

 

 

image001

 

 

Kurulum dilini seçiyoruz.

 


image002

 

 

image003

 

 

image004

 

 

image005

 

 

image006

 

 

image007

 

 

Resimlerde görüldüğü şekilde ileri ileri diyerek kurulumu bitiriyoruz. Şimdi vmdk dosyası üzerinde değişiklik yapabilmemiz için üzerinde Vmware ESX yüklü olan hostumuza bağlanmamız gerekli. Winscp ile hostumuza bağlanabilmemiz için Vmware üzerinde bazı ayarlar yapmamız gerekli.

 

image008

 


Vmware hostumuza Vsphere ile bağlanıyoruz ve configuration tabına geliyoruz. Service profile kısmından properties kısmına tıklıyoruz.

 

 

image009

 

 

SSH servisi default olarak stopped geliyor. Servisi çalışır hale getirmemiz gerekli.

 

 

image010

 

 

Bunun için SSH üzerine tıkladıktan sonra options diyoruz ve açılan ekrandan start diyoruz.

 

 

image011

 


Daha sonra Firewall properties kısmından SSH Client ve SSH Server kısımlarını işaretliyoruz. Daha sonra firewall kısmına tıklıyoruz. Yanda açılan ekran karşımıza geliyor bu ekranda sunucuya bağlanacak makinaları belirlememiz gerekli üstteki seçeneği seçerseniz herhangi bir IP adresinden bağlanılabilir. Fakat alttaki seçeneği seçip bağlanmasına izin vereceğiniz IP adreslerini belirleyebilirsiniz. Kullandığımız makinamızın IP adresini yazıyoruz. Ok diyoruz. Gerekli ayarları yaptığımızı göre sıra geldi sunucuya Winscp ile bağlanmaya

 

 

image012

 

 

Winscp yazılımımızı çalıştırdığımız da resimdeki ekran ile karşılaşıyoruz. Port numarası 22 seçiyoruz. Sunucunun IP adresini, kullanıcı adı ve parola giriyoruz. Sonra oturum aç tıklıyoruz.

 

 

image013

 

 

Sunucuya bağlandık ve Vmfs klasörü altında değişiklik yapmak istediğiniz sanal makineyi buluyoruz.

 

 

image014

 

 

Disk Tipini değiştirmek istediğimiz Vmdk dosyası üzerine sağ tuşa tıklıyoruz ve düzenle diyoruz.

 

 

image015

 

 

ddb.adapterType kısmı resimde görüldüğü üzere “ide” olarak geliyor.

 

 

image016

 


Bunu resimde gördüğünüz şekilde “lsilogic” olarak değiştiriyoruz ve dosyayı bu şekilde kaydediyoruz.

 

 

image017

 

 

.vmdk dosyası üzerinde gerekli düzenlemeyi yaptıktan sonra Tekrar vmware ekranımıza dönüp disk tipini değiştirmek istediğimiz makinemizi kapatıyoruz. Üzerinde edit ekranına geliyoruz ve yukarıda gördüğünüz şekilde Provisioned size kısmı pasif durumda. Remove diyerek diski kaldırma işlemine geçiyoruz.

 

 

image018

 


Disk kaldırma işlemini, Remove from virtual machine diyerek yapıyoruz. Böylece o diski sadece makineden kaldırmış oluyoruz. Fakat diske ait .vmdk dosyası halen mevcut.

 

 


image019

 

 

Daha sonra aynı sanal makine üzerinde Add diyoruz ve tekrar disk eklemeye başlıyoruz.

 

 

image020

 

 

image021

 

 

Use an existing virtual disk diyoruz.  Böylece mevcut bir diski gösterebileceğiz.

 

 

image022

 

 

Biraz önce winscp ile düzenlediğimiz vmdk dosyasını tekrar gösteriyoruz.

 

 

image023

 

 

Virtual device node SCSI seçiyoruz ve ileri diyoruz.

 

 

image024

 

 

Finish ile tekrar disk ekleme işlemini bitiriyoruz. Artık disk boyutumuzu değiştirebiliriz.

 

 

image025

 

 

Makinemizin üzerine gelip tekrar edit dediğimizde resimde görüldüğü şekilde artık provisioned size kısmı aktif durumdadır.

 

 

image026

 

 

Şimdi disk boyutunuzun ne kadar olmasını istiyorsanız yazabilirsiniz. Bizim örneğimiz de ben 40 GB olan diskimi 60 GB’a çıkartmak istiyorum ve 60 GB olarak değiştiriyorum.

 

 

image027

 

 

Disk boyutunu değiştirdikten sonra sanal makinemize bağlanıyoruz ve disk management ekranına geliyoruz. Biraz önce disk boyutunu ne kadar büyüttüyseniz o kısmı disk management ekranında Unallocated olarak göreceksiniz.

 

 

image028

 

 

Genişletmek istediğimiz C sürücüsü üzerinde sağ tuşa tıklıyoruz ve Extend Volume diyoruz.

 

 

image029

 

 

image030

 

 

Eklediğimiz boyuttan ne kadar C sürücüsüne eklemek istiyorsak seçiyoruz. Ben hepsini eklemek için olduğu gibi bırakıyorum.

 

 

image031

 

 

Finish ile işlemi bitiriyoruz.

 

 

image032

 

 

Sonuç olarak gördüğünüz üzere üzerinde işletim sistemimizin bulunduğu sanal makinemizin disk tipini boyutunu değiştirmiş oldu. Umarım işinize yarar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu