Virtualization

Vmware Esxi 6.7 Standalone Kurulum Lisanslama Temel Yapılandırma ve Sanal Sunucu Kurulumu

Sanallaştırma dünyasında Vmware firması pastanın büyük bir payını sahiptir. Linux tabanlı olması, bu alanın ilk firması olması ve gelişmiş özellikleri sayesinde birçok firma tarafından kullanılmaktadır. Sanallaştırma teknolojileri kobi seviyesinde ki firmalardan, büyük kurumsal firmalara kadar kullanılır hale gelmiştir. Büyük kurumsal firmalar sanallaştırma teknolojilerine ciddi miktarda yatırım yapmaktadır. Bunun neticesinde cluster, vmotion, vcenter, vsan gibi birçok özelliklerinden faydalanmaktadır. Bazı firmalar ise bu yatırımlar oldukça maliyetli olduğundan saymış olduğum özelliklerinin birçoğunu kullanmamaktadır. Bu firmalar için ise Vmware Esxi Standalone versiyonu 1 fiziksel sunucu üzerinde sanallaştırma deneyimi yaşamak isteyen firmalar için biçilmiş kaftandır. Ücretsiz olarak lisanslanabilir ve kullanılabilir. Ücretsiz olmasından dolayı bazı limitasyonlar söz konusudur.

Esxi 6.7 Free Versiyonun Limitleri Aşağıdaki gibidir.

Fiziki Server Limitleri

·         Herhangi bir support desteği bulunmamaktadır. Esxi sunucunuzda bir sorun olduğunda internet ortamından kaynak bulmak zorundasınız.

·         Free ESXİi vCenter Server ortamına eklenemez

·         2 (Fiziksel) CPU limiti var

·         Ram kısıtlaması YOK

Sanal Sunucu Katmanı Limitleri

·         Fiziksel CPU başına çekirdek sayısı : Limit YOK

·         Her Host başına fiziksel CPU : Limit YOK

·         Host başına logical CPUs : 480

·         Sanal makine başına maksimum vCPU sayısı : 8

Kurulum adımlarımız step step olacağından her ayrıntıya yer vereceğim. Öncelikle www.vmware.com web sitesine giriş yapalım. Artık kurulum öncesi hazırlıklara başlayabiliriz.

Vmware Esxi ürününü indirebilmemiz için öncelikle Vmware web sitesine üye olmamız gerekmektedir . Ben daha önce üye olduğum için mevcut üye bilgilerim ile giriş yapacağım. Sizin Vmware üzerinde kayıtlı bir hesabınız yok ise register diyerek kayıt yapmanız gerekmektedir. Bu işlem için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

https://my.vmware.com/web/vmware/login

clip_image002

 

 

Vmware sitesinde login olduktan sonra sol tarafta bulunan İndirmeler menüsüne tıklıyoruz. Açılan ekranda Ücretsiz Ürün İndirme seçeneğinden vSphere Hipervizör seçeneğini tıklıyoruz.

clip_image004

Gelen indirme ekranında lisans anahtarımızı görebiliriz. Bu lisans anahtarı kurulum bittikten sonra lisans etkileştirmesinde kullanacağız. Vmware Esxi 6.7 iso dosyamızı indirmek için aşağıdaki Manuel İndirme butonuna tıklıyoruz.

clip_image006

İso dosyamızı indirme işleminden sonra bu dosyayı Cd veya Usb belleğe aktarmamız gerekmektedir. Ben iso to usb programı ile mevcut iso dosyasını usb belleğe kopyalıyorum.

 

 

clip_image008

Vmware ESXİI Sunucumuzu kuracağımız fiziksel sistem üzerinde kurulumu yapacağımız medya cihazını boot sıralamasında öne alarak başlatıyorum. Sonrasında aşağıdaki ekran sizi karşılayacaktır bu ekranda entera basıp işlemlerimize devam ediyoruz.

clip_image010

Kurulum dosyaları hazırlanırken herhangi bir işlem yapmadan bekliyoruz.

 

clip_image012

Yükleme ekranı aşağıdaki gibi gözükmekte entera basarak işleme devam ediyoruz.

clip_image014

Lisans sözleşme ekranını F11 tuşuna basarak kabul ediyoruz.

clip_image016

Sunucu yada storage üzerinde bulunan disklerimiz aşağıdaki gibi gözükmekte Esxi kuracağımız diskleri seçtikten sonra entera basarak devam ediyoruz.

clip_image018

Klavye seçeneğini seçtikten sonra entera basıyoruz.

clip_image020

Root şifresi için minimum 7 karakter ve kompleks bir şifre gerekmektedir şifreyi belirledikten sonra entera basarak işleme devam ediyoruz.

clip_image022

Gerekli adımları bitirdikten sonra F11’e basarak kurulumu başlatıyoruz.

clip_image024

Kurulum işlemi oldukça hızlı bir şekilde bitecektir.

clip_image026

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra kurulum için kullandığımız Cd veya Usb belliği çıkarıp Enter’a basarak Esxi sunucumuzu yeniden başlatıyoruz.

clip_image028

Sunucumuz yeniden başlatılıyor.

clip_image030

Sunucumuz yeniden başladıktan sonra bizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılıyor. Bu ekranda Esxi sunucumuzun almış olduğu ip adresi gözükmektedir. Test olarak kullanmış olduğumuz sistem üzerinde herhangi bir DHCP sunucusu olmadığı için, Esxi sunucun apipa üzerinden ip adresi almış olduğunu görüyoruz. Esxi sunucumuza statik bir adresi belirlemek için F2 tuşuna basıyoruz.

clip_image032

F2 tuşuna bastıktan sonra root şifremizi girerek Esxi sunucumuzun ayar menüsüne giriş yapıyoruz.

clip_image034

Gelen menüde Esxi sunucumuzla ilgili değiştirebileceğimiz ayarlar bulunmakta. Dilerseniz root şifresini değiştirebilir, network ayarlarını yapılandırabilir, sistem loglarını kontrol edebilirsiniz. Biz network ayarlarını değiştireceğimiz için Configure Management Network seçeneğini seçip entera basıyoruz.

clip_image036

Configure Managent Network ekranında Ipv4 menüsünde mevcut ip adreslerimiz gözükmekte yeni bir ip adresi belirlemek için enter’a basıyoruz.

clip_image038

Esxi sunucunuza sabit bir ip adresi vermek için Set Static Ipv4 Adress seçeneğini seçip network ortamımıza uygun olan ip adreslerini ayarlıyoruz ve enter’a basıyoruz.

clip_image040

İp adresini ayarladıktan sonra dns ayarlarını ayarlamak için, Dns Configuration menüsüne giriş yapıyoruz.

clip_image042

Dns server ve host ayarlarını mevcut sisteminize göre yapılandırdıktan enter’a basıyoruz.

clip_image044

Mevcut ayarları kayıt etmek için YES diyerek işlemleri tamamlıyoruz.

clip_image046

Mevcut ayarları yapılandırdıktan sonra Esxi host ekranı aşağıdaki gibi gözükecektir.

clip_image048

Sunucu tarafındaki işlemlerimiz bittikten sonra herhangi bir bilgisayar üzerinden açacak olduğumuz internet browser adres çubuğuna aşağıdaki adresi yazarak, Esxi yönetim paneline giriş yapabiliriz. Sertifika uyarısını göz ardı ederek ilerleyebilirsiniz.

https://192.168.139.140

Kullanıcı adımızı ve şifremizi girerek login butonuna basıyoruz.

clip_image050

Gelen bilgilendirme ekranına ok diyerek geçiyoruz.

clip_image052

Esxi yönetim paneline login olmuş durumdayız sağ tarafta sunucumuzun mevcut işlemci,ram,hdd durumunu görebilirsiniz.

clip_image054

Sunucumuzun temel yapılandırma işlemlerinden bazılarını gerçekleştirmemiz gerekmekte. Öncelikle saat ve zaman ayarımızı yapalım. Esxi hostumuzun sistemimizle sorunsuz çalışması için ortak bir saat dilimi ayarı yapmamız gerekiyor. Bu nedenle hostun altında bulunan manage menüsünde system altında bulunan Time & Date menüsüne giriş yapıyoruz.

clip_image056

Gelen Menü içeresinde ortamda DC server mevcut ise DC serverin ip bilgilerini girebilirsiniz eğer ortamda dc mevcut değil ise ntp.ulakbim.gov.tr adresini kullanabilir veya manuel ayarlardan kendimiz elle tarihi girebiliriz.

clip_image058

Yapmış olduğumuz ayarları start ederek servisi başlatıyoruz.

clip_image060

Autostart menüsünde kuracağımız sanal makinelerin otomatik olarak açılma ayarları yapabilmekteyiz.

clip_image062

Esxi lisansımız aktifleştirmek için licensing menüsü içeresinde Assign license seçeneğini tıklıyoruz.

clip_image064

Gelen ekrana vmware.com üzerinde bulunan lisans numaramızı giriyoruz ve check license işlemi yapıyoruz.

clip_image066

Girmiş olduğumuz lisans numarası doğrulandıktan sonra Assign license diyerek lisans işlemini tamamlıyoruz.

clip_image068

License menüsünde aktif olan lisansımız aşağıdaki gibi gözükmekte.

clip_image070

Networking ayarlarında Management network üzerinde tıklayıp mevcut ayarlarımızı kontrol ediyoruz.

clip_image072

Default gelen yapılandırmada kurduğumuz Esxi networku kendi fiziksel sunucumuzun networkü üzerinden konuşabilir yapıda isterseniz bu yapıyı değiştirebilir sadece sanal sunucular kendi içeresinde konuşacak hale getirebilirsiniz.

clip_image074

Storage menüsünde Esxi server üzerinde mevcut durumda olan datastore alanlarını görebilirsiniz. Bu alanlar sanal sunucularımızı kuracağımız alanlardır sağ tarafta mevcut kapasite durumunu görebilirsiniz.

clip_image076

Temel yapılandırma ayarlarımızı yaptıktan sonra sanal makine kurulumuna geçebiliriz. Bu işlem için Create Regidter VM seçeneğini tıklıyoruz.

clip_image078

Yeni sanal makine oluştur seçeneğini seçip ileri diyoruz.

clip_image080

Sanal sunucu adımızı ve kuracağımız işletim sistemini belirttikten sonra ileri butonuna tıklayıp bir sonraki adıma geçiyoruz.

 

clip_image082

Sanal sunucuyu hangi datastore üzerine kuracağımızı seçtikten sonra ileri butonuna tıklıyoruz.

clip_image084

Sanal sunucu üzerindeki cpu, ram ve hdd ayarlarını yapılandırdıktan sonra ileri butonuna tıklayarak işlemleri tamamlıyoruz.  

clip_image086

Oluşturmuş olduğumuz sanal makinanın özet bilgileri aşağıdaki gibi gözükmektedir. Finish butonuna tıklayarak işlemleri tamamlıyoruz.

clip_image088

Oluşturduğumuz sanal sunucu virtual machines menüsünde gözükmektedir.

clip_image090

Oluşturduğumuz sanal sunucunun kurulumu için bir iso dosyası yada fiziksel sunucu üzerinde CD’ye boot işlemi yapmalıyız. Bunun için sunucu üzerinde Actions – Edit Settings menüsüne tıklıyoruz.

clip_image092

Gelen menü içesinde CD/DVD bölümünde iso dosyası yada Cd-rom seçeneklerinden bize uygun olanı seçiyoruz. Ben iso dosyası üzerinden kurulum yapacağım için Datastore ISO file bölümünü seçiyorum.

clip_image094

Datastore Browser menüsünde create directory butonuna tıklayarak yeni bir klasör oluşturuyorum.

clip_image096

Oluşturduğum klasöre iso diyerek işleme devam ediyorum.         

clip_image098

Oluşturduğumuz iso klasörüne tıklayarak local bilgisayarımızda bulunan iso dosyasını Sanal host üzerindeki disk alanına upload ediyoruz.

clip_image100

Server 2016 İSO dosyasını seçip butonuna tıklıyoruz.

clip_image102

İso dosyamızın upload işlemi mevcut server özelliklerine göre biraz zaman alabilir. Sağ tarafta upload yüzdesini görebilirsiniz.

clip_image104

Upload işlemi bittikten sonra iso dosyamız aşağıdaki gibi gözükecektir. Select butonuna tıklayarak iso dosyamızı seçiyoruz.           

clip_image106

İso dosyamızı seçtikten sonra CD/DVD bölümü settings bölümünde aşağıdaki gibi gözükecektir.

clip_image108

İso dosyamızı ayarladıktan sonra sanal bilgisayarımızı açmak için Power on butonuna tıklayalım.

clip_image110

Gelen boot ekranında iso dosyamızın yüklü olduğu sanal Cd-rom seçeneğini seçip enter’a basıyoruz.

clip_image112

Server 2016 kurulum adımları başladı. Bundan sonraki adımlarımız standart kurulum şeklinde devam edecektir.

clip_image114 

İnstall now diyerek kurulumu başlatıyoruz.

clip_image116

Kuracağımız server versiyonunu seçtikten sonra next diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

clip_image118,

Gelen lisans sözleşmesini kabul edip next diyoruz.

clip_image120

Custom install seçeneğini seçeneği tıklayıp temiz kurulum yapıyoruz.

clip_image122

Gelen disk alanımıza next diyerek ilerliyoruz.

clip_image124

Server 2016 Standart GUI kurulum işlemi başlamış durumda.

clip_image126

Şifre belirledikten sonra finish diyerek kurulumları tamamlıyoruz.

clip_image128

Sanal sunucumuza login olmak için actions menüsü içerisinde aşağıdaki şekilde crtl + alt + delete tuş kombinasyonunu gönderiyorum.

clip_image130

Sanal sunucumuza login olduktan sonra işlemleri tamamlamış bulunuyoruz.

clip_image132

Bir makalemizin daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Esxi standalone versiyonu, belki büyük ve orta ölçekli firmalar için çok iyi bir seçenek olmasa da kobi seviyesinde sanallaştırma deneyimi yaşamak isteyen firmalar için oldukça işe yarayacaktır. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle.

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Detaylı ve anlaşılır bir anlatım elinize emeğinize sağlık. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu