Haberler

Valve, Steam Deck’i Windows 11’e Hazır Hale Getirmek İçin AMD İle Çalışıyor

Valve, Windows 11 desteğine odaklandı.

Valve, yakın zamanda duyurusunu yaptığı ve kullanıcıları heyecanlandıran Steam Deck isimli taşınabilir oyun bilgisayarını Windows 11 için hazır hale getirmeyi hedefliyor. Steam Deck’in Windows’u çalıştırabileceği cihazın duyurusunun yapılmasından bu yana biliniyordu, ancak bu desteğin Valve tarafından ne kadar iyi sağlanacağı net değildi.

Valve son attığı adımlar ile, Windows desteğine yoğun bir şekilde odaklandığını göstermiş oldu. Valve Steam Deck tasarımcısı Greg Coomer, PC Gamer ile yaptığı röportajda, “Şu anda TPM’ye (Güvenilir Platform Modülleri) ile ilgilendiğimiz bir çalışma yürütüyoruz” dedi. “Şimdiye kadar Windows 10’a o kadar odaklandık ki, (Windows 11 üzerinde) o kadar da ileri gidemedik. Bu desteği sağlayabilmeyi bekliyoruz” dedi.

Valve, TPM’nin BIOS düzeyinde desteklendiğinden ve Steam Deck’in Windows 11 için hazır olduğundan emin olmak için AMD ile birlikte çalışıyor Coomer, buna ek olarak: “Bu nedenle, Windows 11 ile ilgili herhangi bir sorun olacağını gösteren bir şey yok.”

Atılan bu adımlar, cihaz ilerleyen dönemde piyasaya sürüldüğünde Steam Deck’e Windows 11 yüklenebileceğine dair önemli bir gösterge oldu. Elde taşınabilen cihaz, Linux’un özel bir sürümü olan SteamOS ile birlikte kullanıma sunulacak. Ancak, önceden de belirtildiği üzere Windows kurulumları ve farklı Linux dağıtımları da desteklenecek.

Peki, yeni Steam Deck oyun konsolunuza neden Windows kurmak isteyesiniz? Valve, piyasaya sürmeye hazırlandığı konsoluna etkili bir hile karşıtı uygulama getirmeye çalışıyor. Buna ek olarak Apex Legends, Destiny 2, PUBG, Fortnite ve Gears 5 gibi oyunların Windows olmadan çalışacağı garanti edilmiyor. Valve, “Lansman öncesinde BattlEye ve Easy Anti-Cheat ile birlikte Protona destek getirmek adına çalışmaya devam ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Steam Deck, cihazda resmi olarak desteklenmeyen birçok Windows oyununu çalıştırmak için Valve’ın Proton yazılımını kullanıyor. Bunun yanında, hile önleme Proton için son yıllarda en büyük baş ağrısı oldu. Windows desteği, buradaki bariz uyumluluk sorunlarını önleyecek gibi görünüyor. Buna ek olarak, 7 inçlik bir ekrana uygun olmayan bir arayüz ve işletim sisteminin Steam Deck’te ne kadar iyi çalıştığını görene kadar bu konu hakkındaki şüpheler devam edecektir.

Kaynak: theverge.com

Diğer Haberler

Huawei, Yılın İlk Yarısında %29’luk Bir Gelir Düşüşü Yaşadı
GO ve Rust “net” Kütüphanesinde IP Adres Doğrulama Açığı Tespit Edildi
Fidye Çeteleri Kurumlara Sızmak İçin Kurum Çalışanlarına İş Teklifinde Bulunuyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu