Haberler

Huawei, Yılın İlk Yarısında %29’luk Bir Gelir Düşüşü Yaşadı

Sözleşmeli kurumsal müşteriler Huawei’in tek büyüme kaynağı oldu.

Huawei, geçen yılın bu zamanında yapmış olduğu 454 milyar yuan satışa kıyasla, bu yıl Haziran ayı sonuna kadar 320 milyar yuan satış yaptığını duyurdu. Cuma günü yapılan açıklamaya göre şirket, yılın ilk yarısındaki gelirinde keskin bir düşüş yaşadı.

Bu, Çinli teknoloji devi için yıllık %29,4’lük bir gelir daralması anlamına geliyor, ancak şirket yetkilileri yaptıkları açıklamada bu daralmanın beklenen bir sonuç olduğunu söyledi.

Huawei, gelirlerinin çeşitli iş kollarına göre yaşadığı değişimleri de açıkladı. Buna göre şirket, taşıyıcı alanında önceki aynı döneme göre %14’lük bir düşüş yaşayarak 137 milyar yuan gelire düştü, son tüketici işlerinin %13,7’lik bir düşüş yaşayarak 221 milyar yuan’dan 136 milyar yuan’a , kurumsal müşteri işlerinin ise diğerlerinin aksine %18 artarak 36 milyar yuan’a yükseldi. Huawei, ABD kısıtlamaları sebebiyle Kasım ayında Honor markasını sattı.

Huawei’nin başkanı Eric Xu, şirketin amacının sürdürülebilir bir şekilde hayatta kalmak olduğunu söyledi.

Xu, “Tüketici işinden elde edilen gelirde dış faktörlerin neden olduğu düşüşe rağmen, taşıyıcı ve kurumsal işlerimizin istikrarlı bir şekilde büyümeye devam edeceğinden eminiz.” Dedi.

“Oldukça zorlu zamanlardan geçiyoruz ve tüm çalışanlarımız olağanüstü bir kararlılık ve güçle ilerliyorlar.”

Huawei, ilk çeyrekteki satışlarının da %16,5 oranında düştüğünü söyledi.

Başkan Xu aynı zamanda, Huawei tedarikçilerinin ABD müdahalesine tabi olmayan yonga setleri üretebileceğini umduğunu ve Huawei’nin ABD’nin yasaklı listesinden çıkarılmasını beklemediğini söyledi.

Önceki mali yıl için Huawei, 64,6 milyar yuan net kar bildirdi, ancak Çin dışındaki pazarlardaki büyümesi durma noktasına gelmişti.

Mayıs ayında Huawei, 2020 boyunca Avustralya’daki faaliyetlerinin gelirinin neredeyse yarıya düştüğünü ve 113 çalışanını işten çıkardığını bildirdi.

Şirket, Avustralya’daki faaliyetlerindeki farklı iş kollarından elde ettiği gelirlerindeki değişimi daha önce açıklamıştı. Buna göre Huawei yılın ilk yarısında Avustralya’da, taşıyıcı işinde globaldeki sonuçlara benzer olarak gerileme yaşamış ve 460 milyon Avustralya dolarından 217 milyon AU’ya düştü, son tüketici işinde ise 148 milyon AU’dan 84 milyon AU’ya düştü. Kurumsal müşterilerine sağladığı hizmetlerden ise, 5,5 milyon dolar yükselme ile toplam 55 milyon dolar gelir elde etti.

Kaynak: zdnet.com

Diğer Haberler

GO ve Rust “net” Kütüphanesinde IP Adres Doğrulama Açığı Tespit Edildi
Fidye Çeteleri Kurumlara Sızmak İçin Kurum Çalışanlarına İş Teklifinde Bulunuyor
Kritik Zafiyet Milyonlarca Router’ı Etkiliyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.