Haberler

Ukrayna, Apple Kimlik Avı Saldırılarının Arkasındaki ‘Phoenix’ Hackerlarını Tutukladı

Ukrayna Güvenlik Servisi (SSU), mobil cihazların uzaktan hacklenmesinde uzmanlaşmış uluslararası ‘Phoenix’ bilgisayar korsanlığı grubunun beş üyesini tutukladı.

SSU’nun yapmış olduğu duyuruda, beş şüphelinin hepsinin Kiev veya Kharkiv’de yaşadığını ve yüksek teknik eğitim enstitüleri mezunu olduğu belirtiliyor.

‘Phoenix’in saldırılardaki ana taktiği, mobil cihaz kullanıcılarının hesaplarına uzaktan erişim sağlamak ve ardından e-ödeme veya banka hesaplarını ele geçirerek veya özel bilgilerini üçüncü taraflara satarak para kazanmak.

Bilgisayar korsanları, mobil cihaz kullanıcılarının mobil hesaplarını çalmak için Apple ve Samsung’un giriş portallarının klonları olan kimlik avı sitelerini kullandılar.

Phoenix’in birkaç yüz kişinin hesabını hacklediği bu saldırıların en az iki yıl boyunca sürdüğü düşünülüyor.

Bilgisayar korsanları ayrıca başkalarına 100 ila 200 dolar arasında ücret karşılığında uzaktan cep telefonu hackleme hizmetleri de sundu. Son olarak grup, çalınan ya da giriş bilgileri unutulan Apple cihazlarını da erişilebilir hale getiriyordu.

Ukrayna polisi beş farklı lokasyonda yapmış olduğu aramalarda, bilgisayarlar ve ekipmanlarına, cep telefonlarına ve özel yazılım ile donanıma el koydu.

Stolen devices prepared to be resold as new Ukrayna polisi
Yeni olarak satılmak üzere hazırlanan çalıntı cihazlar

Polis memurlaru, evlerde ve sahte telefon dükkanlarında arama yaparken, çalınmış gibi görünen ve Kiev bölgesinde yeni olarak satılmaya hazır olan birkaç cihaz buldu.

Tehdit aktörleri şimdi elektronik bilgisayarların, sistemlerin ve bilgisayar ağlarının çalışmasına yasadışı müdahaleden dolayı Ukrayna Ceza Kanunu’nun 361. maddesiyle ilgili suçlamalarla karşı karşıya.

Tutuklanan beş kişi büyük olasılıkla tüm ‘Phoenix’ grubunun üyeleri olsa da, yetkililer potansiyel olarak daha fazla tehdit aktörü tespit etmek için soruşturmalara devam edecek.

Ukrayna, son zamanlarda fidye yazılımı üyeleri, kara para aklayıcılar ve DDoS saldırılarının arkasındaki tehdit aktörlerinin tutuklanmasıyla, ülkelerinden kaynaklanan siber suç faaliyetlerini aktif olarak önlemede önemli rol oynadı.

Kaynak: bleepingcomputer.com

Diğer Haberler

VMware İçin Güncelleme Vakti
Microsoft: Windows Server’da Microsoft Defender Başlatma Hatalı Yaşanabilir
Microsoft, Ağdan Yazdırma Sorunlarını Gidermek İçin Güncelleme Yayınladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.