Haberler

Uçan Arabalar Yolda: Eve ve Blade Ortaklığı Genişliyor

Elektrikli uçan araç üreticisi Blade Air Mobility ve Eve, Eve tarafından üretilen uçan arabayı geliştirme aşamasındalar. Başta Fransa sonra da tüm Avrupa’da bir ağ oluşturmayı planlayan şirketler, ortaklıklarının kapsamını genişletiyor. Detaylar haberimizde.

Blade

Brezilyalı uçak üreticisi Embraer tarafından organize edilen süreçte uçan arabaların 2026 yılında faaliyete başlaması planlanıyor. Eve ve Blade şirketleri yaptıkları kamuoyu açıklamasında pratik uygulamalara odaklandıklarını ifade ettiler. Açıklamada, mutabakat zaptı kapsamında Blade firmasının Avrupa’daki hava hareketliliğini incelediği ifade edildi. Blade İcra Kurulu Başkanı Rob Wiesenthal “Eve ile ortaklığımızı genişletmek, Blade’in gelenekselden elektrikli hava taşıtına geçiş sürecine liderlik etme taahhüdünün altını çiziyor.” dedi.

Test süreci 2024’te başlayacak

Firma kısa bir zaman önce, elektrikli dikey kalkış uçağı olan ve mini-helikoptere benzeyen eVTOL’leri için ekipman tedarikçilerini duyurmuştu.  Bu modellerde ilk tam ölçekli prototipin oluşturulması için hazırlıklar sürüyor. Gelecek sene test aşamasına geçilmesi planlanıyor.

Bugünlerde şirket, Rolls-Royce gibi dev yatırımcıların destek verdiği bir geliştirme sürecini yürütüyor. Seri üretime geçmeden önce yaklaşık 2.800 kadar siparişleri bulunuyor. Blade’in Eve ile birleşmesi ise süreci hızlandıracağa benziyor. Eve’nin CEO’su Andre Stein, Blade ile Eve ortaklığının genişlemesine olumlu bakıyor. Bu noktada hem seyahat hem ekoloji hem de uzmanlık kapasitesi ve kaynak yönetimi konusunda ikili şirketin güç birliği yapacağına inanıyor. İki şirket de çok yakın gelecekte Eve’in ABD’de yılda 60’a kadar araç temin etmesini mümkün buluyor. Hindistan içinse yıllık 200 adet elektrikli uçak araç düşünüyorlar.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu