Haberler

Twitter, 5G ve Coronavirüs Hakkındaki Komplo Teorilerine Karşı Önlem Aldı

Twitter, yaptığı son açıklamada 5G teknolojisi ve coronavirus arasında bağ kuran komplo teorilerine karşı mücadele ettiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, 5G altyapısını bozabilecek ve toplu paniğe neden olacak tüm teyit edilmemiş iddiaların silineceği belirtildi.

5G teknolojisinin virüsü yaymak için kullanıldığını iddia eden asılsız komplo teorileri birkaç ay evvel ortaya çıkmıştı. Geçen süre içerisinde gücünü kaybeden teori, şekil değiştirdi ve “5G radyo dalgaları bağışıklık sistemini zayıflatıyor” mesajı yayılmaya başladı. Tabii ki bu teorilerin hiçbirinin bilimsel bir temeli yok. 5G ve coronavirus arasında herhangi bir bağ şimdiye kadar bulunamadı. Daha doğrusu 5G teknolojisinin insan sağlığına herhangi bir şekilde zarar verdiğiyle ilgili hiç kanıt yok.

Lakin bunlara rağmen bilgi kirliliğinin ve komplo teorilerinin hızlı yayılması şimdiden Birleşik Krallık gibi çeşitli ülkelerde maddi hasara neden oldu. CNBC’nin yazdığı habere göre, şimdiden bazı şahısların 5G sinyal direklerini ve kulelerini yaktığını biliyoruz. Bu tarz zararlı faaliyetler, insanların karantina sürecinde sosyal izolasyona zorlandığı bu dönemde, özellikle evden çalışması gereken kişiler için büyük bir sorun teşkil ediyor. Zira pek çoğumuzun çalışmak için düzgün bir internet bağlantısına ihtiyacı var.

Bunlara ek olarak, komplo teorisi içeren her tweet’I silmeyeceğini bildiren yetkililer, sadece tehlike unsuru yaratan mesajlara yöneleceklerini vurguladılar. Bilmekte fayda var ki, 5G teknolojisiyle alakalı her teori Covid-19 ile bağlantılı değil. 5G’nin kuş sürülerini öldürdüğü veya hava durumunu değiştiren bir silah olması gibi çeşitli asılsız iddialar da bulunuyor.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu