Haberler

Tumblr’a Uygulanan Erişim Engeli Kaldırıldı

Popüler sosyal medya platformu Tumblr’a uygulanan erişim engeli kaldırıldı. Barındırdığı müstehcen görüntüler nedeniyle ülkemizde erişime engellenen Tumblr, bu içerikleri Türkiye kullanıcılarına gizledi. Detaylar haberimizde.

Tumblr yasaklandı mı?

2007 yılında kurulan ve günümüzde milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir sosyal medya ağı olan Tumblr, dönem dönem bünyesinde barındırdığı müstehcen görüntülerle gündeme geliyor. 2018 yılında gündeme gelen benzer bir konu ile Apple’ın uygulama marketi AppStore’dan kaldırılan şirket, sonrasında bu tür yayınları kaldırmıştı. Ardından yönetim değişikliği yaşanan şirkette yeni yöneticiler bu tür içerikler için kısıtlamaları kaldırma kararı almıştı. Geçtiğimiz hafta ifade.org.tr internet sitesinde verilen haberde Tumblr’ın Kuşadası Sulh Ceza Hakimliğinin 9 Kasım 2022 tarih ve 2022/3144 sayılı kararıyla Türkiye’de erişime engellendiği belirtilmişti.

İLGİLİ İÇERİK: Sosyal Medya Ağı Tumblr Türkiye’de Yasaklandı

12 Kasım itibariyle Tumblr’ın internet sitesine girmek isteyen kullanıcılar erişim sağlayamadı. Erişime engellenen sitelerde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’nın gösterdiği erişim engeli sayfası da yer almadı. Bu durumun ardından “Tumblr yasaklandı mı?” sorusu tartışılırken bugün Tumblr’a erişim yeniden açıldı.

Erişim engeline neden olan içerikler Türkiye’deki kullanıcılara gizlendi

İfade Özgürlüğü Derneği tarafından yayınlanan gönderiye göre Tumblr, erişim engeline konu olan içerikleri Türkiye’den giriş yapan kullanıcılara gizledi. Sonrasında da 3 gün süren erişim engeli kaldırıldı ve Tumblr internet sitesi yeniden kullanıma açıldı.

Siz de Tumblr’a erişim engeli koyulması ve ardından yeniden kaldırılmasıyla ilgili görüşlerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu