Haberler

Trump’un Eski Siber Güvenlik Yöneticisi Solarwinds Tarafından İşe Alındı

Solarwinds yaşanan son olaylardan sonra, tüm siber güvenlik operasyonlarının başına Trump’ın eski güvenlik yönetcisini Chris Krebs getirdi.

Krebs, 2018 yılında ABD İç Güvenlik’in bir parçası olarak kurulan CISA’nın ilk direktörüydü. Ayrıca, 2020 ABD başkanlık seçimlerinin siber güvenliğini sürdürme çabalarına öncülük etti ve seçimin ABD tarihindeki en güvenli seçim olduğunu ilan ettikten sonra Başkan Trump tarafından gizemli bir şekilde kovuldu.

Aralık ortasında SolarWinds’a yapılan siber saldırı, saldırganlar şirketin Orion güvenlik platformunu başarıyla hackledi ve 250’den fazla ABD devlet kurumu ve işletmesinden yaklaşık 18.000 müşteriye ait verilere erişim sağladı.

Bu haftanın başlarında, FBI, CISA, ODNI ve NSA dahil olmak üzere dört ABD istihbarat teşkilatının ortak açıklamasında, Başkan Trump daha önce Çin hükümetinin suçlu olabileceğini öne sürmesine rağmen , saldırının arkasında Rusya’yı suçladı.

Chris Krebs adına bu işi kabul etmek büyük risk, SolarWinds adınada ihtibarını toparlama açısından bir şans olarak gözüküyor.

Kaynak: itpro.co.uk

Siber Güvenlik Nedir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.