Haberler

TR Uzantılı Domainler İçin Belgesiz Kayıt Dönemi Başlıyor

Kullanıcılar tarafından uzun zamandır beklenen Trabis (.tr Ağ Bilgi Sistemi) için geri sayım başladı. 14 Eylül tarihinden (yarın) itibaren .tr uzantılı alan adları belge gerektirmeksizin satın alınabilecek. Detaylar içeriğimizde.

Trabis
Trabis

Bilindiği üzere .tr uzantılı alan adlarını tescil edebilmek için belge gerekliliği bulunuyor. İsim soyisimden oluşan alan adları için kimlik belgesi, diğer isimler içinse marka tescil belgesi, faaliyet belgesi gibi evraklara ihtiyaç duyuluyordu. Bu alan adlarının herhangi bir belge gerektirmeksizin, ilk gelen alır mantığıyla tescil edilmesi ile ilgili haber gündemi uzun süre meşgul etti. Ve son olarak 22.07.2022 tarihli BTK kararı ile durum netleşti ve Trabis için tarih verildi.

TR uzantılı alan adları belgesiz kaydedilebilecek

Tr uzantılı alan adlarının herkes tarafından satın alınabilir hale getirilmesini konu alan Trabis sistemi 14 Eylül tarihi itibari ile faaliyete geçecek. 22 Temmuz 2022 tarihli BTK kararı ile netleşen tarih itibariyle .tr uzantılı alan adları tüm kullanıcılar tarafından satın alınabilecek. Kararın açıklanmasından bu yana domain firmaları ön satış sistemi ile binlerce yeni alan adı siparişi aldı.  Özellikle markaların kullandığı com.tr uzantısı için firmalara yoğun talep oldu. Ve nihayet yarından itibaren herhangi bir belge veya bekleme süresi olmaksızın tüm kullanıcılar boşta olan .tr uzantılı alan adlarını satın alabilecek. Ön sipariş veren kullanıcılar ise aynı alan adı için başka tahsis başvurusu yoksa domainlerini kullanmaya başlayabilecek. Birden fazla başvurunun olduğu durumlarda ise domain, ilk siparişi oluşturan kullanıcıya tahsis edilecek. Tabii bu kayıt ve yazman firmasına göre değişiklik gösterebiliyor.

Güncelleme (14.09.2022 - 01.04): Alan adı siparişleri için sistem saat 14.30 itibariyle aktif olacak.

Yeni sistem bazı kullanıcılar tarafından olumlu görülse de kimileri ise fırsatçılığa ve kargaşaya yol açacağını savunuyor. Siz de com.tr, net.tr gibi uzantılarda geçilecek yeni sistemle ilgili görüşlerinizi yorum kısmından belirtebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Domain Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu