Haberler

THY, Tüm Yurt İçi Uçuşlar İçin HES Kodu Zorunluluğu Getirdi

Thy, yurt içi tüm uçuşları için Sağlık Bakanlığımızca belirlenen Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasından alınacak HES kodu zorunluluğu getirdi.

Şirket resmi sayfasındaki bilgilere göre, Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını kullanarak tüm yurttaşlar için HES kodunu, e-Devlet üzerinden veya aralarında boşluk olacak şekilde HES, T.C. kimlik numaranız, kimlik seri numaranızın son 4 rakamı ve kodun geçerli olacağı gün sayısını yazıp (Örnek: HES 12345678901 5376 30) 2023’e SMS yollayarak edinebileceğiniz bilgisi aktarılıyor.

Thy uçuşları için HES kodu alınması gerekiyor.

HES kodu hakkında bilinmesi gerekenler

Bu kod sayesinde Covid-19 pandemisine yol açan virüsün yayılmasını önlemek ve yavaşlatmak amacıyla, hastalığa maruz kalmış ya da hastalarla temas etmiş olan kişilerin uçuşa kabul edilip edilmeyeceği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Uygulamadan alınan kod belirli bir süre için geçerli olup, bu süre uçuşunuzun tarihini kapsayacak şekilde olmalıdır. Bebek yolcular için bu kod zorunluluğu bulunmuyor.

Türk Hava Yolları, uçuş saatinden 24 saat önce kodları kontrol edip, uçuşunuz hakkında size bilgi vererek, sağlıklı ve güvenli bir yolculuk amaçlamaktadır.

Ayrıca kargo gönderimi, havali limanında alınması gereken kontroller, konaklama tesislerinde alınması gereken önlemler ve banka şubelerinde korunma ve kontrol önlemleri gibi hayatımızın her evresinde vakit geçirdiğimiz kurum ve kuruluşlar için Sağlık bakanlığımızca hazırlanan “Kurum ve Kuruluşlara Yönelik Enfeksiyon Kontrol Önlemleri” sayfasından inceleyebilirsiniz.

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu