Anasayfa » 65 Yaş Üstü İçin Seyahat İzin Belgesi Başvurusu Açılıyor

Makaleyi Paylaş

Haberler

65 Yaş Üstü İçin Seyahat İzin Belgesi Başvurusu Açılıyor

İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine “65 yaş ve üzeri vatandaşlar için seyahat izin belgesi” konulu genelge gönderdi.

65 yaş üstü büyüklerimiz için uzun süredir uygulanan sokağa çıkma yasağı devam ederken, bu uygulamada bulunan vatanşlarımız için “Seyahat izin belgesi” talepleri yarından itibaren e-Devlet, İçişleri Bakanlığı E-Başvuru sistemi ve Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilecek. İçişleri Bakanlığınca 81 ile gönderilen genelgeye göre, karantina döneminde evden dışarı çıkma yasağı uygulanan vatandaşlar, izin belgesi almak ve en az 30 gün kalmak şartıyla istedikleri yere gidebilecek. Özel aracı haricinde seyahat edeceklerin otogarlarda yoğunluk oluşturmaması için gerekli tedbirler alınacak, mağduriyete neden olunmayacak. 65 yaş ve üzeri olanların, gidecekleri yerlerde de 22 Mart’ta yayımlanan genelge kapsamında sokağa çıkma kısıtlamaları devam edeceğinin altını çizelim. Ayrıca seyahatlerinde refakat edecek kişiler 72 saat içinde tekrar geri dönebilecek.

65 yaş üstü seyahat izni nasıl alınır?

Yayınlanan genelge itibariyle yaş sınırına takılan vatandaşlar, yarın saat 09.00’dan itibaren elektronik ortamdan veya “Alo 199” hattından izin alabilecekler. Bu haber ile ciddi bir yoğunluk yaşanması beklenmekte olup, ilerleyen saatlerde daa rahat erişim sağlanabilecektir. Seyahat izin belgesine başvuranlar ve beraberindekilerin Covid-19 evde izolasyon sorgusu, hastalıkları olup olmadığı sistemden otomatik sorgulanacak. Bu hizmetten faydalanacak kişiler için HES (Hayat Eve Sığar) mobil uygulamasının kullanılmasını tavsiye ediliyor.

Makaleyi Paylaş

sistem uzmanı, mali müşavir, işletme müdürü. İnterneti,okumayı,üretmeyi ve paylaşmayı seven

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>