Microsoft System Center Yönetim Ailesi

System Center Operation Manager Dependent Management Pack

SCOM ile monitor ettiğimiz sunucular üzerinde yüklü olan uygulamalarında takip etmek birincil görevlerimizden bir tanesidir. Bu uygulamaların monitor edilebilmesi yani başka bir deyişle takip edilebilmesi için biz SCOM yöneticilerinin Management Packlere ihtiyacı vardır. Bunun içinde uygulamaya göre SCOM üzerine management packlerin Import edilmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz. Fakat bazı zamanlarda gerekli gereksiz management packlerinde Import edildiği durumlarla sıkça karşılaşmaktayız.Önerilen durum takip etmediğimiz ya da etmeyeceğimiz management packlerin kullanımı hem performans hemde Monitor ettiğimiz sunucuları kızartmak son derece anlamsızdır.İşte bu noktada gereksiz management packleri silmek istediğimizde de bu management packi silemezsiniz ve SCOM uygulamamız bizlere bu management  pack’in bir dependent management pack uyarısını verecektir ve silmemize izin vermeyecektir.

Bunun aslında anlamı çok nettir SCOM uygulamamız bize şunu anlatmakta ;

 SCOM uygulaması  Management Packleri birbiri üzerinde bulunan class ları referans olarak kullanmakta yani  kendisinde olmayan bir classı başka bir management pack üzerinden kullanarak monitör etmekte. Doğal olarak silmek istediğimiz management pack başka bir management pack içerisinde tanımlı olan classı referans olarak kullandığından bu management packi sildirmiyor. Yani biz bir management packi silmek istersek SCOM uygulaması bize sen bu Management Packi silersen bir başka management pack üzerinde yapmış olduğun override işlemi çalışamaz, sen öncelikle ya diğer bağımlı olduğu management packi sil ya da  bağlı olduğu management pack üzerindeki override yapılarını kontrol et demekte.

Pekala bizler yapmış olduğumuz Fine Tunning yapımızı gözden geçirdik ve bağımlı olduğumuz management pack üzerinden override işlemlerini de temizledik lakin yine bize sildirmeyecek çünkü bu olayı SCOM üzerinden yapmak mümkün değil. Bunun içerisinde management packin XML ini açarak temizleme yapmak durumundayız. İşte bu işlemlerin nasıl yapılacağını birlikte inceleyelim ;

Biz örnek olarak Group Policy Management Packi kullanarak bu işlemi inceleyeceğiz;

Administration altında Management Packs tabına geçiyoruz ve Group Policy 2008 Management packini filtreleyerek buluyoruz. Daha sonra Group Policy Management Packi üzerinde sağ klik ve delete seçimini gerçekleştiriyoruz.

Yukarıda ki resimdede görüldüğü üzere silmek istediğimiz Group Policy 2008 Management Packinin Custom Yenal MP’ne bağlı olduğunu ve bundan dolayı silemeyeceğimizi belirtmekte.

Artık bizler biliyoruzki bağımlı olduğu management pack Custom Yenal Management Packi. Bu durumda yine filtrelemeyi kullanarak Custom Yenal Management Packini buluyoruz ve sağ klik ile belirlediğimiz bir dizine Export işlemini gerçekleştiriyoruz.

Başarılı bir şekilde Export ettiğimizi gösteren Wizard penceresini onaylayarak sonlandırıyorum.

Export ettiğimiz XML sayfasını Internet Explorer ile açıyoruz ve referanslar altında  Microsoft.Windows.Group.Policy.2008 Management Packini referans olarak kullandığımızı görüyoruz.Referans olarak Group Policy 2008 kullanıldığına göre bunun bir property side override edilmiş demektir.

Override edilmiş değişkeni incelemeye alıyoruz ve nerede override edilmiş ise XML altında bunuda inceliyoruz.Resimde görüldüğü üzere Override işlemi GroupPolicy.2008.Computer.Group altında gerçekleştirilmiş.

SCOM üzerine tekrar geçiyoruz. Konsol üzerindenAuthoring altında Management Pack buradanda Monitors tabına geçiyoruz.Bizler az önce XML altında hangi management pack üzerinde override yaptığımızı bulmuştuk. Buradan Scope üzerinde Group Policy Management Packlerini filtreliyorum ve resimdede görüldüğü üzere Group Policy Client 2008 Computer Group Management Packine geliyoruz.

Group Policy Client 2008 Computer Group üzerinde sağ klik seçimini yaparak Override Summary seçimini gerçekleştiriyorum.

Evet görüldüğü üzere hangi Classı kullandığımızı ve hangi isimde olduğunu gördük.Burada karşılaştığımız değere çift klik yaparak override edilmiş Classa erişiyoruz.

Yukarıda da görüldüğü üzere Percentage değeri üzerinde bir override işlemi gerçekleştirilmiş durumda.Bizler bu override değerini normal default değerine dönüştürerek override işlemini kaldıracağız.

Evet override işlemini temizledik ve OK seçimini yaparak işlemimizi sonlandırıyorum.

Override işlemini az önce kaldırmış ve temizlemiştik. Bu işlem sonrasında yeniden Administration  altından Management Pack ve Custom Yenal Management packinin Export ediyoruz.

Export ettiğimiz XML içerisinde göreceğiz ki az önceki override edilmiş alan artık yok. Peki işlemimiz bittimi hayır.XML içerisinde Referans olarak gösterilen alan halen bulunmakta. XML dosyamızı notepad ile açarak Referance olarak belirtilmiş alanıda siliyoruz ve XML dosyamızı kaydediyoruz.

Az önce override ve referance değerlerini temizleyerek kaydettiğimiz XML dosyasını yine Administration altında bulunan Management Packs e sağ klik yaparak Import işlemini gerçekleştireceğiz.

Evet görüldüğü üzere elimizde bulunan temiz XML dosyasını Import işlemini başlatıyoruz.

Ekran görüntüsünde de görüldüğü üzere Custom.Yenal.MP isimli management pack dosyası başarılı bir şekilde Import edilmiş oldu.

Evet mutlu sona yaklaştık . Group Policy Management packini sağ klik yapıyoruz ve Delete seçimini gerçekleştiriyoruz.

Böylelikle artık silemediğimiz management packlerimiz temizlenmiş durumda. BT altyapımızda bulunan ve bizim için son derece önemli olan SCOM uygulamamız üzerinde bulunan kullanmadığımız ve hiç dikkate almadığımız Management Packleri temizleyebiliriz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu