Donanım

Synology Nas Üzerinde Kullanıcı ve Grup Oluşturma ve Gelişmiş Paylaşım Ayarları- Bölüm3

 

İlk makalemizde cihaz tanıtımı kurulumunu ve ikinci makalemizde disk birimi ve paylaşılan bir klasör oluşturma adımını ele almıştık. Bu makalemizde ise Synology üzerinde kullanıcı, grup oluşturma, bu kullanıcılara yetkiler verme ve gelişmiş yetkilendirme adımlarını ele alacağız.

Öncelikle masaüstü veya menüden “Denetim Masası’na” girelim.

clip_image002

“Kullanıcı” butonuna tıklayalım.

clip_image004

Açılan ekranda “Oluştur” butonuna tıklayalım

clip_image006

“Oluştur” butonu altında yer alan “Kullanıcı Oluştur” butonuna tıklayalım. Dış ortamlardan kullanıcı import etme imkanına sahibiz. Bunu “Kullanıcı Al” kısmında görebiliyoruz.

clip_image008

Gelen ekranımızda kullanıcı adı, açıklama mail ve şifre bilgisini girelim. Bu kullanıcıya mail attırma imkanımız var fakat biz mail ayarlarımızı ilerleyen adımlarda ele alacağız bu nedenle bu adımı şimdi pas geçiyoruz. Zaten bu adım olmasa da sorun değil. Bu aşamadan sonra “İleri” butonuna tıklayalım.

clip_image010

Bu ekranımızda eğer ortamımızda daha önce kullanıcı yerine grup oluşturulmuş ise direk kullanıcıyı bir gruba atayabiliriz. Varsayılan olarak administrator grubu tanımlanmış durumda fakat biz kullanıcımızı gruba atama işlemi yapmıyoruz. Bu işlemi daha sonra grup oluşturma aşamasında göreceğiz. “İleri” butonu ile bir sonraki ekrana ilerleyelim.

clip_image012

Hali hazırda var olan klasörlere oluşturulacak kullanıcı için hak verebilir veya vermeyebiliriz. Ben örnek olması açısından hak veriyorum. “İleri” ile sonraki ekrana geçelim.

clip_image014

Kullanıcının yetkilendirildiği klasöre kota uygulaması yapabiliriz. Örnek olması açısından 1 Gb kota verip bir sonraki ekrana “İleri” ile ilerleyelim.

clip_image016

Kullanıcıya sistem üzerinde yer alan servisler için yetki verebiliriz. Biz hepsini kullanacağımızı düşünerek yetkilendirme yapıp “İleri” butonu ile ilerliyoruz.

clip_image018

Listede kullanılacak olan servisler için kişi veya gruplara hız limiti ekleyebiliriz. Gördüğünüz gibi kota, hız limiti gibi çok esnek işlemler yapabiliriz. Cihaz bu konularda çok başarılı. Bu ekranda “Özelleştir” butonuna tıklayalım.

clip_image020

Hız işlemini zaman bazlı yapabiliriz. Bu network yükü gündüz yoğun olabilecek ortamlar için çok güzel bir özellik.  Biz bu özelliği kullanmadan “Tamam” ile ilerleyelim.

clip_image022

Bu ekranımızda kullanıcı için yaptığımız işlemlerin özeti yer almaktadır. “Uygula” ile işlemi tamamlayalım.

clip_image024

Ben aynı işlemleri birkaç kez yaparak 4 kullanıcı daha oluşturuyorum.

clip_image026

Kullanıcıdan sonra şimdi grup oluşturmaya geçebiliriz. Bu işlem için denetim masasından “Grup” butonuna tıklayalım.

clip_image028

Açılan ekranda “Oluştur” butonuna tıklayalım.

clip_image030

Grubumuza bir isim ve açıklama ekleyerek sonraki ekrana ilerleyelim.

clip_image032

Gruba var olan klasörlere yetki verebiliriz. Bu adımı pas geçip bir sonraki adıma ilerliyoruz.

clip_image034

Dilersek gruba servisler için hız yetki ataması yapabiliriz. Bu ekranı varsayılan ayarlarda bırakarak sonraki ekrana ilerliyoruz.

clip_image036

Yapılan işlemlerin bir özeti karşımıza geldi. “Uygula” ile işlemlerimizi tamamlayalım.

clip_image038

Aynı işlemleri bir kez daha gerçekleştirerek testlerde kullanmak için bir grup daha oluşturuyorum. Şu anda COZUMPARK ve YETKISIZ adında iki adet grubumuz ekranda yer almaktadır.

clip_image040

Grup seçiliyken “Üyeleri Düzenle” butonuna tıklayalım.

clip_image042

Üyelerimizi seçip “Bitir” butonuna tıklayalım.

clip_image044

Aynı işlemi YETKISIZ grubu için yapalım.

clip_image046

Kullanıcılarımız seçelim çoklu seçim yapabiliriz.

clip_image048

“Bitir” butonu ile işlemimizi tamamlayalım.

clip_image050

Grup ve kullanıcı tanımlama adımları bittiğine göre testlerimize geçelim. Öncelikle bir paylaşımlı klasör oluşturalım. Bu işlemler için “Oluştur” butonuna tıklayalım.

clip_image052

Açılan menüden “Yeni Paylaşımlı Klasör Oluştur” kısmına tıklayalım.

clip_image054

Açılan ekranda klasörümüze isim verelim. “Geri Dönüşüm Kutusunu Etkinleştir” seçeneği ile silinen öğeleri geri alabilmek için ayarımızı yapalım.

clip_image056

Üst tabda yer alan Windows ACL özelliği ile klasik yetkilendirmeleri pas geçerek DSM cihazımıza ait yetkilendirme özelliklerini aktif edelim. Bu özellik aktif olmazsa yaz/oku/erişim yok gibi klasik yetkilendirme dışında ayar yapamayız.

clip_image058

Son tab olan Dosya İndeklemesi özelliği ile büyük verilerde hızlı erişim imkanımız olacağından ve hızlı arama yapılacağından bu seçimi de işaretleyelim.

clip_image060

Klasörümüz oluştu.

clip_image062

Şimdi oluşturulan klasörün özelliklerine girelim.

clip_image064

Bu üst klasörümüz olacağı için Everyone grubuna özellikler verelim. Bu işlem için gruba çift tıklatalım ve izin özelliklerine girelim.

clip_image066

Everyone grubuna “İzin Ver” seçeneği ile aşağıdaki seçimlere izin verme yetkisi sağlayalım. Bu klasörümüze aşağıda olduğu gibi sadece okuma özelliğini aktif edelim.

clip_image068

Bu üst klasörümüzün altında sade bir klasör oluşturalım. Bu nedenle “Oluştur” butonu altında yer alan “Klasör Oluştur” kısmına tıklayalım.

clip_image070

Oluşturulan klasörümüze sağ tıklayıp “Özellikler” menüsüne tıklayalım.

clip_image072

Açılan ekranımızda “Gelişmiş Seçenekler” butonuna tıklayalım.

clip_image074

Öncelikle “COZUMPARK” grubumuzu seçelim ve bu gruba tam yetki verelim.

clip_image076

“YETKISIZ” grubumuza yine tam yetki fakat silme hakkı vermeyelim. Görüldüğü gibi izinlerimiz çok esnek bu bize şirket ortamında büyük artılar kazandıracaktır.

clip_image078

“Bu klasöre, alt klasörlere ve dosyalara uygula” seçeneğini işaretleyerek altta oluşacak olan tüm dosya ve klasörlere bu yetkilendirmelerden etkilenme işlemini yapalım.

clip_image080

Şimdi test edebiliriz. \\192.168.1.3 ile cihazımıza giriş yapalım.

clip_image082

Tüm haklara sahip COZUMPARK grubu üyesi olan HAKAN kullanıcı ile giriş yapalım.

clip_image084

İki adet dosya oluşturalım.

clip_image086

Oluşturulan dosyayı silmeye çalışalım.

clip_image088

Görüldüğü gibi yetkilerimiz doğrultusunda dosyamızı silebiliyoruz.

clip_image090

Şimdi aynı klasörümüze giriş yapalım.

clip_image092

YETKISIZ grubunun üyesi olan RIZA kullanıcısı ile giriş yapalım.

clip_image094

Bir dosya oluşturalım.

clip_image096

Dosyamız sorunsuzca oluştu.

clip_image098

YETKISIZ grubuna burada her işlemi yapma hakkını verdik fakat silme hakkını vermedik. Oluşturduğumuz dosyayı silmeyi deneyelim.

clip_image100

Görüldüğü gibi dosyamızı silemedik. İzinlerimizin ne kadar işlevsel ve esnek olduğunu görebiliyoruz.

clip_image102

Aktif ettiğimiz geri dönüşüm özelliği sayesinde testler sırasında kullandığım ve sildiğim dosyalarımızı burada görebiliyoruz. Yanlış kullanımlar sonrasında silinen dosyalarımıza buradan erişip geri getirme imkanına sahibiz.

clip_image104

Gelişmiş paylaşımdan sonra basit paylaşıma göz atalım. Bu işlem için tekrardan bir paylaşımlı klasör oluşturalım ve bu klasöre yetkiler verelim.

clip_image106

Klasörümüze isim verelim.

clip_image108

Üst tabda yer alan Windows ACL özelliğini işaretlemediğimiz için “Tamam” butonuna basmamız ile birlikte direkt olarak bir sonraki ekranda karşımıza basit paylaşım hakları geldi. Dilediğimiz kullanıcı ve gruba buradan basit yetkilendirme yapabiliriz.

clip_image110

Bu makalemizin de sonuna geldik. Synology nas cihazımızın özellikleri oldukça geniş ve işlevsel. Bu nedenle makale serimiz devam edecek. Yararlı olması dileği ile.

Rıza ŞAHAN

www.rizasahan.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.