Haberler

Starlink Uyduları Türkiye Semalarında Görüldü

SpaceX’e ait Starlink uyduları dün gece saatlerinde Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde çıplak gözle görülebildi. Görüntülerin Starlink uydularına ait olduğunu Türkiye Uzay Ajansı’da doğruladı.

Starlink uyduları

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, uydu interneti erişimi için Starlink isimli uygularını göndermeye devam ediyor. İlk olarak 2015 yılında uydu interneti fikrini ortaya atan Starlink, ilk gönderimi ise 2019 yılında yaptı. Dün akşam saatlerinde ise İstanbul ve Eskişehir başta olmak üzere ülkemizde birçok ilde Starlink uyduları çıplak gözle görüntülendi. Görüntüler sosyal medyada büyük ilgi uyandırırken Türkiye Uzay Ajansı’ndan da konu ile ilgili bir açıklama yapıldı. TUA Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Uydu takım yıldızları ise dünya üzerinde her noktaya kesintisiz kapsama sağlamak için tasarlanan birden fazla uydu olarak adlandırılır. 23 Temmuz 2022 gecesi Türkiye’nin çeşitli noktalarında görüntülenen Starlink uyduları da dünya üzerinde internet ve haberleşme için başlatılan bir uydu takım yıldızı projesidir.”

Starlink, 2019 yılında yaklaşık 12 bin uydunun yerleştirilmesi konusunda Federal İletişim Kurulu (FCC)’den onay aldı. Şu ana kadar 2.000 civarında uydusunu göndermeyi başaran şirketin hedefi ise 40 bin adet. Starlink ikinci bir başvuru ile uydu sayısını 40 bine çıkarabilmek için ilgili kurum olan FCC’den izin almış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu