SQL Server

SQL Server 2012 Kurulumu

 

Bu makalemizde Sql  Server 2012 kurulumunu ele alacağız. Portalımız üzerinde daha önce Sql server 2008 ile ilgili olarak kurulum ve farklı özellikleri ele alan makaleler yayımlandı. Sql Server 2012 ile ilgili olarak webcastler yapıldı. Bu makale ve webcastlere aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz.

 

 

http://www.cozumpark.com/blogs/sql/archive/2008/11/09/sql-server-2008-kurulum.aspx

http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2013/01/26/webcast-sql-server-2012-le-veritaban-programlama-t-sql-yenilikleri.aspx

http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2012/07/21/webcast-sql-server-2012-le-veritaban-y-netimsel-yenilikler.aspx

http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2012/06/16/webcast-sql-server-2012-yenilikleri.aspx

 

 

Kurulum dosyaları elinizde yok ise aşağıdaki link üzerinden indirebilirsiniz. http://www.microsoft.com/betaexperience/pd/SQL2012EvalCTA/enus/default.aspx   Sql 2012 kurulumu noktasında gerekli sistem gereksinimleri aşağıdaki link üzerinde yer almaktadır. Buradaki istenenleri sağlayarak kuruluma geçebilirsiniz.

 

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms143506.aspx

 

Dosyalarımız hazır olduğuna göre kuruluma geçebiliriz. Öncelikle autorun ile çalışan kurulum ekranında “Installation” linkine tıklayalım. Sql kurulum sırasında gelen bu ekran ile yeni bir kurulum, var olan kurulum üzerinde özellik ekleme, çıkartma, cluster kurulumu, clustere nod ekleme, eski versiyondan yeni versiyona upgrade gibi işlemler yapabiliriz.

 

Biz yeni temiz bir kurulum yapacağımız için “New SQL Server stand-alone installation or add features to an existing installation” seçeneğine tıklayalım.

 

 

image001

 

 

Bu linke tıkladıktan sonra kurulum için gerekli bileşenlerin durumu incelenmektedir. Biz kurulumu server 2012 üzerine yaptığımız için eksik bileşen bulunmadı ve hepsine yeşil check attı. “OK” butonuna tıklayalım.

 

 

image002

 

 

Kurulum için gerekli olan ürün anahtarımızı girelim. Eğer Trial versiyon indirip kurulum yapıyorsanız sizden ürün anahtarı istemeyecektir. “Next” ile ilerleyelim.

 

 

image003

 

 

Bu ekranda sözleşmemizi kabul edelim ve “Next” ile ilerleyelim.

 

 

image004

 

 

Bir sonraki ekranımızda kurulum öncesi bir güncelleme var ise bu denetlenip Sql Server 2012 öncesi indirmektedir. Dilerseniz bunu pas geçebilirsiniz ama kurulmasında yarar vardır. Gerekli güncellemeleri indirmesini istiyorum. Şu anda güncelleme olup olmadığı inceleniyor.

 

 

image005

 

 

2 adet güncelleme bulundu. “Next” butonuna tıklayalım.

 

 

image006

 

 

Şu anda güncellemeler için gerekli indirme işlemleri yapılmaktadır.  Bu indirme işlemi sonrasında kurulumları yapılarak Status kısmında Complete olarak hepsinin tamamlanması gerekmektedir. Bu kurulumların hepsi tamamlanınca “Install” butonu aktif olacaktır. “Install” butonuna tıklayarak bir sonraki ekrana ilerleyelim.

 

 

image007

 

 

Güncellemeler yüklendiğine göre artık Sql Server 2012 kurulma adımlarına geçebiliriz. Şimdi sistem bir denetleme yaparak kurulum öncesinde bir sorun olup olmadığı konusunda bize bilgi verecektir. Şu anda sadece Firewall kapalı olduğundan bir adet sarı uyarı aldık. Bu kurulumumuzu yapmamız için engel bir durum değil. “Next” ile ilerleyelim.

 

 

image008

 

 

Bu ekranımızda istersek tüm Sql özelliklerini kurabilir, istersek sadece gerekli olan bileşenleri kurabiliriz. Ben ilk seçeneği seçerek “Next” ile ilerliyorum.

 

 

image009

 

 

Burada yüklenebilecek olan rollerin bir listesi görüntülenmektedir. Burada gerekli olan rolleri kurabileceğiniz gibi bir önceki ekranda bize diğer seçenek olarak sunulan tüm rollerin kurulması işlemini de yapabilirsiniz. Bu ekranı görebilmeniz için ben bu seçimi yaptım. Tüm bileşenleri kurmak istediğim için hepsini seçip “Next” ile ilerliyorum.

 

 

image010

 

 

Biz tüm rolleri seçtiğimiz için bu rollerin çalışabilmesi adına bazı bileşenlerin bulunması gerekmektedir. Bunlar denetlendi ve sorun olmadığından hepsine yeşil check attı. “Next” ile ilerleyelim.

 

 

image011

 

 

Bu ekranımızda Sql server kurulduğunda hangi Instance ismi ile kurulacak ise bizden onun bilgisi istenmektedir. Özel bir geliştirme olmadığı için ben default instance ismi olan “MSSQLSERVER” ismini olduğu gibi bırakıyorum. Default dizine kurulmasını istediğimden değişiklik yapmıyorum. Bu adımı da geçerek “Next” ile ilerleyebiliriz.

 

 

image012

 

 

Bu ekranımızda kurulum için yeterli disk alanının olup olmadığı incelendi. Gerekli yer olduğundan bir sorun ile karşılaşmadık. “Next” ile ilerleyebiliriz.

 

 

image013

 

 

Karşımıza Server Configuration ekranı geldi. Service Accounts tabında SQL Server 2012 Servislerini çalıştıracak kullanıcı hesapları belirlenir. Bu servis seçimlerini aşağıdaki gibi bırakabilirsiniz. İlerleyen makale serilerimizde yapacağımız bazı örnekler ile bu kısımlara zaten yer vermek durumunda kalacağız. Collation tabından SQL Server dil ve karakter set ayarları yapılır. “Next” ile ilerleyelim.

 

 

image014

 

 

Database Engine Configuration kısmında kimlik doğrulama metodunu seçmemiz ve bunun için kullanıcı belirlememiz istenmektedir.

 

 

image015

 

 

Biz yapımızda şu anda “Windows authencation mode” seçimini yapacağız. Bu metot ile kimlik doğrulaması yaptığım için Windows kullanıcılarından bir tanesini seçmem gerekmekte. Kurulumu Administrator hesabı ile yaptığımız için “Add Currnet User” seçimini yaparak Administrator kullanıcısının otomatik eklenmesini sağlayabiliriz. Administrator hesabımız eklendi ve hata ortadan kalktı.

 

 

image016

 

 

Data Directories tabında log, db ve bileşenlerin kurulacağı yerler belirlenebilmektedir. Biz bu ekranda varsayılan konumları seçerek devam edeceğiz. Bu kısma büyük kurumlarda performans gerektiren durumlarda müdahale edilmektedir. Farklı diskler üzerinde farklı yerlerde directories oluşumları sağlanmaktadır.

 

 

image017

 

 

FILESTREAM Tsql ile büyük geliştirmeleri içeren bir adım olarak tanımlanmaktadır. Bu özellik sayesinde büyük boyutlu resim, video gibi öğeleri de artık db ile bütünleşik hale getirebilmekteyiz. Bu alan üzerinde de bir değişiklik yapmadan “Next” ile ilerleyelim.

 

 

image018

 

 

Analysis Services Configuration ekranında bu servisi yönetecek olan hesabı seçelim. Bu işlemi yine Administrator kullanıcısını kullanacağımız için “Current User” butonuna tıklayarak yapalım. “Next” ile ilerleyelim.

 

 

image019

 

 

Reporting Services içinde aşağıdaki ayarları yaparak “Next” ile ilerleyelim.

 

 

image020

 

 

Distributed Services Configuration ekranında bu servisi yönetecek olan hesabı seçelim. Bu işlemi yine Administrator kullanıcısını kullanacağımız için “Current User” butonuna tıklayarak yapalım. “Next” ile ilerleyelim.

 

 

image021

 

 

Bu ekranımızı default olarak geçelim. “Next” ile ilerleyelim.

 

 

image022

 

 

Bu ekranda bir hata olması durumunda bu konuda aksiyon alınıp iyileştirme yapılabilmesi adına rapor gönderilip, gönderilmeyeceği konusunda seçim yapmamız gerekmektedir. Bunu seçmenizde yarar var. Biz test ortamında olduğumuz için “Next” butonuna tıklayarak ilerleyelim.

 

 

image023

 

 

Kurulum öncesi son kontroller yapıldı. Bir sorun olmadığından tüm bileşenlere yeşil check atıldı. “Next” ile bir sonraki adıma ilerleyelim.

 

 

image024

 

 

Bu kısma kadar olan kısımda yapılan seçimlerin ir özeti karşımıza geldi. Bu ekranda yer alan “Configuration file path” yolundaki ini dosyasına erişerek bu kurulumlar sırasında hangi komutların işletileceğini görebiliriz. Bunlar otomasyonel kurulumlarda işimize yarayabilmektedir.

 

 

image025

 

 

Kurulum başladı. Bilgisayarınızın performansına göre değişken bir zaman alacaktır. Ortalama 20 dakika gibi bir sürede kurulum tamamlanacaktır.

 

 

image026

 

 

Kurulum başarı ile tamamlandı. Bize bir sonuç tablosu yansıtılmaktadır. “Close” ile kurulum işlemini noktalayabiliriz.

 

 

image027

 

 

Sql Management Studio’yu açarak durumu gözlemleyelim.

 

 

image028

 

 

Sorunsuz şekilde Sql serverimize login olup databaseleri görebilir duruma geldik.

 

 

image029

 

 

Bundan sonraki birkaç makalemizde Sql Server 2012’ yi yönetim anlamında biraz daha inceleyeceğiz. Umarım yararlı olmuştur. Bir başka makalede görüşmek dileği ile.

Rıza ŞAHAN

www.rizasahan.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu