Haberler

SpaceX, Falcon 9’la Yeni Bir Rekora İmza Attı

Kurulduğu günden bu yana uzay taşımacılığı üzerine çok önemli işler yapmayı başaran SpaceX, yeni bir Starlink projesi daha başlattı. Şirket bu proje kapsamında, 60’tan fazla uyduyu daha uzayın derinliklerine gönderdi. Bu gelişme, SpaceX‘in dünya geneline yüksek hızlı internet sunma hayallerine biraz daha yaklaşmasını sağlarken, başka bir önemli gelişmeye daha sahne oldu. Şirket, bu projeyle birlikte 7. kez, aynı Falcon 9 roketini kullanarak yeni bir rekora imza attı.

SpaceX, Yeni Rekor Denemesini Florida’da gerçekleştirdi.

Uzay taşımacılığı devi, 60’tan fazla Starlink uydusunu,ABD’nin Florida eyaletinde bulunan “Cape Canaveral” isimli merkezden fırtlattı. Saniyeler içerisinde gerçekleşen kalkışta hiçbir sorun yaşanmadığı gibi, Falcon 9’un dünyaya dönüşü sırasında da herhangi bir olumsuzlukla karşı karşıya kalınmadı. 

Tarihin ilk yeniden kullanılabilir roketini üreten kuruluş, devletler değil Elon Musk’ın kurucusu olduğu özel şirket SpaceX oldu.

SpaceX, maliyeti düşürmek için yaptığı çalışmalara devam edeceklerini söylüyor. Bunun çok da yerinde bir karar olduğunu söylemek gerek. Çünkü bir görevde kullanılmış olan roketi hurdaya ayırmak, her fırlatma için yeni bir rokete ihtiyaç duyulacağı anlamına geliyor. İşte SpaceX, bu durumu ortadan kaldırıyor. Sadece birkaç parça üzerinde çalışan şirket, aynı roketi yeniden kullanılabilir hale getiriyor. Şirket, bu konuda resmi bir açıklama yapmadı ancak Falcon 9’un her yeniden kullanılışı, maliyetin daha da düşmesine yol açıyor. Muhtemelen son fırlatma, SpaceX’in bugüne kadar gerçekleştirdiği en uygun maliyetli fırlatmaydı.

Kaynak

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Exclusive Networks, Nuaware’i bünyesine kattığını duyurdu!

Gigabayte Dünyadaki İlk Sıvı Soğutmalı Harici GPU’yu Tanıttı

Çin, Ay Keşfi İçin Robotik Uzay Aracını Ay’a Fırlattı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.