Anasayfa » SpaceX, ABD Ordusu İçin Silah Taşımak Üzere Roket Üretecek!

Makaleyi Paylaş

Haberler

SpaceX, ABD Ordusu İçin Silah Taşımak Üzere Roket Üretecek!

Elon Musk’ın sahibi olduğu özel uzay şirketi SpaceX, ABD için özel bir roket üretimi tasarlıyor. Pentagon ve SpaceX, dünyanın herhangi bir noktasına 1 saatten kısa sürede silah ve ekipman taşınabilmesini sağlayacak yeni bir ulaştırma projesi için anlaşmaya vardı.

SpaceX ABD ordusu için vereceği bu hizmetle; tüm ağır silahların, tanklar da dahil olmak üzere, 80 tona kadar silahı dünya üzerindeki her noktaya 1 saatten kısa zamanda taşınmasını mümkün kılacak. Firmanın bu bağlamda üreteceği roketin, saatte 12 bin kilometre hıza ulaşması hedefleniyor. Planlanan bu hızı günümüzde kullanılan askeri kargo uçaklarıyla kıyaslarsak, SpaceX’in üreteceği roket 15 kat daha hızlı olacak. Bu demek oluyor ki ultrasonik hızlarda hareket edecek.

SpaceX’in Pentagon için üreteceği sistem büyük bir ihtimalle yeni Starship roketini temel alacak. Starship roketinin Dünya üzerinde kıtalararası ulaşım için de kullanılabileceği daha önce ilk kez 2017 yılında Elon Musk tarafından açıklanmıştı. Ancak Musk’ın açıklamaları sivil taşımaya yönelikti; örneğin New York’tan Londra’ya normalde 7 saat süren bir uçuşun sadece 29 dakikada tamamlanabileceği belirtilmişti.

Askeri ekipmanları roketlerle kısa sürede uzaydan taşıma planı aslında geçmişte de Pentagon’un gündemine gelmişti. Ancak dönemin roketleri tek kullanımlık olduğu için maliyet tarafında Pentagon için bile aşırıya kaçan rakamlar ortaya çıkmıştı. SpaceX’in tekrar kullanılabilir roketleri ise bu tarafta maliyetleri inanılmaz oranda düşürüyor. Üstelik Starship tekrar kullanılabilirlikte Falcon 9’dan bile çok daha verimli bir tasarıma sahip. 

ABD Ordusu, SpaceX’in uzayda devrim yapan yeni nesil teknolojilerinden en iyi şekilde faydalanacak gibi görünüyor. Starship’in kıtalararası seyahat özelliği Pentagon’un elinde büyük bir koz olacak. 


Kaynak

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>