Haberler

Sony, Yeni Holografik Ekranı Duyurdu

Düzenlenen bir etkinlikle Sony holografik ekran teknolojisini duyurdu. 4K çözünürlükteki bu ekran, grafik tasarımının gözlüksüz bir şekilde 3 boyutlu gösterilmesini de sağlıyor.

Japonya merkezli teknoloji devi Sony, yeni uzamsal gerçeklik ekranını duyurdu. 15.6 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip olan aygıt, 4K çözünürlük dayanağına sahip. 500 nit parlaklık pahası sunan ekran, sRGB renk uzayının yüzde 100’ünü destekliyor. Oldukça dikkat cazibeli özelliklere sahip olan uzamsal gerçeklik ekranının fiyatı cep yakacak olsa da birtakım içerik üreticileri bu esere hayran olacaklar üzere görünüyor

Ayrıca 3 boyutlu görüntü için izleyicinin gözlük kullanmasına gerek olmaması da Sony’nin holografik ekranını bir adım öne çıkarıyor. Bu ekranın özellikle de grafik tasarımcıların işini kolaylaştıracağı belirtiliyor.

Sony’nin duyurduğu yeni eser, holografik ekran olarak da biliniyor. Bilhassa de grafik tasarımcıların gereksinim duydukları bu eser, oluşturulan bir dizaynın üç boyutlu olarak hem de çok yüksek çözünürlükte görüntülenebilmesini sağlıyor. Lakin elbette bunun da bir hududu var. Bu eseri kullanırken ekranı belli bir arada koymanız ve çok eğilmeden kullanmanız gerekiyor. Ayrıyeten Sony’ye nazaran bu ekran, yalnızca bir kullanıcının hareketine nazaran imaj oluşturuyor. Yani tıpkı anda iki kişi bu ekrana bakarsa, bunlardan bir tanesi imgeyi muhtemelen bozulmuş olarak görecek.

Sony’nin uzamsal gerçeklik ekranı, bir bilgisayara bağlanarak kullanılıyor. Yani bu eser üzerinde rastgele bir düzenleme yapamıyorsunuz. Şirkete nazaran bu ekranın kullanılabilmesi için en az Nvidia GeForce RTX 2070 ekran kartı ve Intel Core i7-9700K işlemcinin kullanıldığı bir bilgisayara sahip olmak gerekiyor.

Sony’ye göre bu holografik ekran, film yapımcı şirketler, aralarında Volkswagen’in de olduğu çeşitli otomobil şirketleri ve mimarlık firmalarının dikkatini çekmeyi başarmış durumda. Grafikler üzerinden çalışan hemen her şirketin bu üründen etkileneceğini söyleyen Sony, ürünün kasım ayı itibarıyla satın alınabileceğini söylüyor. Şirketin açıklamalarına göre bu uzamsal gerçeklik ekranının fiyatı, 5.000 dolar (yaklaşık 40 bin TL + vergiler) olarak belirlenmiş durumda.

Sony 22 Ekim’de Saat 15:00’da yeni holografik ekranı için sanal ortamda bir demo gerçekleştirecek.

Yeni Holografik Ekran Webinar Kayıt.

Kaynak

Sony Holografik Ekran Resmi Sitesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu