Haberler

Şirketler Artık Ransomware Saldırılarını Veri Sızıntısı Olarak Rapor Ediyor


Ransomware (Fidye Virüsü) saldırılarına maruz kalan şirketler bu saldırıların aynı zamanda birer veri hırsızlığı saldırısı olduğunu fark etmeye başladı. Artık şirketler, bu saldırılara uğradıktan sonra çalışanlarına ve müşterilerine veri ihlali şeklinde bildirim yapıyor.

Kurumsal firmaları hedef alan ransomware saldırganlarının hemen hemen tamamı, sızdıkları ağda bulunan dosyaları şifrelemeden önce dosyaların açık hallerini çalıp kendi ortamlarına aktarıyor. Bu bilgiler daha sonra fidye ödenmediği takdirde ilave bir tehdit unsuru olarak kullanılıyor.

Şifrelenen dosyalara karşılık fiyeyi ödemeyi kabul etmeyen kurbanlar, veri kaybı ve operasyon duruşuna ilave olarak bir de şirket ile ilgili hassas bilgilerin deşifre edilmesi riski ile karşı karşıya kalıyorlar. Bu taktik Maze, REvil, Netwalker, DoppelPaymer, CLOP, RagnarLocker, Nephilim, Ako vb gibi bilinen birçok ransomware atağında uygulanıyor.

Bu ataklarda şirketlerden sızdırılan veri, şirketlere çok daha büyük zararlar verebilir. Çünkü bu verinin içerisinde finansal bilgiler, ticari sırlar önemli şirket yazışmaları olduğu gibi daha büyük bir problem olarak çalışanların kimlik numaraları, medikal kayıtları, banka hesap bilgileri, maaş bilgileri gibi önemli kişisel verileri de olabilir.

Maalesef birçok firma daha önce bu tip ransomware saldırılarının sonuçlarını halının altına süpürmeyi tercih ederek saldırıdan doğrudan etkilenen çalışanlarına bile detaylı bilgi vermekten kaçınıyordu. Bunun sonucunda kişisel verisi saldırganların eline geçmiş olan şirket çalışanları da yeterli bilgiye sahip olmadıkları için kendilerini korumak için herhangi bir şey yapamıyordu.

Ransomware saldırısına uğrayan şirketler veri sızıntısı bildirimi yapmaya başla

Son günlerde fidye virüsü saldırısına uğrayan şirketler saldırılardan sonra veri ihlali bildirimleri yapmaya da başladı. İlave olarak bazı şirketler kendi çalışanlarına verilerinin herhangi bir şekilde yasa dışı faaliyetlerde veya kamuya açık bir alanda kullanılıp kullanılmadığını takip etmelerini ve ihlal durumunda uyarılmalarını sağlayacak imkanlar da tanıyor.

Son zamanlarda ransomware saldırısına uğrayıp ihlali bildirimi yapan bazı önemli şirketler aşağıdaki gibidir:

RailWorks: US Railroad Contractor Reports Data Breach After Ransomware Attack

ExecuPharm: Clop ransomware leaks ExecuPharm’s files after failed ransom

Magellan Health: Healthcare giant Magellan Health hit by ransomware attack

Cognizant: IT giant Cognizant confirms data breach after ransomware attack

Şirketlerin veri ihlali bildirimi yapması sadece GDPR veya KVKK gibi yasalara uyumluluk açısından önemli olmadığı gibi aynı zamanda verisi sızdırılan çalışanları korumak açısından da önem taşımaktadır. Verisinin sızdırıldığını bilen çalışanlar gerekli önlemlerini alarak sızdırılan kişisel verilerden kaynaklanabilecek daha kötü sonuçların önüne geçebilirler.

Kaynak    

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.