Microsoft System Center Yönetim Ailesi

SCCM (MECM) İle Chrome Zero-Day Patch Dağıtımı

Merhaba, gün geçmiyor ki Google Chrome’da yeni bir zafiyet çıkmasın. Chrome’da bu yıl altıncı zero-day zafiyeti keşfedildi. Özellikle organizasyonlarımızda çok fazla kullanılan Chrome’un düzenli güncellenmesi büyük önem taşıyor. Eğer ortamınızda SCCM kullanıyorsanız yayınlanan güncellemeleri hızlıca ortamınıza dağıtabilirsiniz. Bu makalemizde Chrome’da son keşfedilen zero-day zafiyeti için yayınlanan güncellemenin organizasyonumuz geneline nasıl dağıtılacağını inceliyeceğiz.

İlk olarak https://chromeenterprise.google/browser/download/#windows-tab adresine giderek son stabil paketi inidiriyoruz. Son güncel sürüm şu an için “105.0.5195.102“.

Paketi indirdikten sonra içersiniden “GoogleChromeStandaloneEnterprise64.msi” paketini SCCM dağıtımları için kullandığımız paylaşım alanına kopyalıyoruz.

Bu işlemin ardından SCCM üzerinde “SCCM Console \Software Library\Overview\Application Management\Applications” bölümüne gidip “Create Application” ile paketi hazırlamaya başlıyoruz.

Az önce paylaşım alanına kopyaladığımız “GoogleChromeStandaloneEnterprise64.msi” paketimizi gösteriyoruz.

Gelen ekranı görseldeki gibi dolduruyoruz.

Paketi oluşturduktan sonra istersek oluşturduğumuz paketin “Properties“e girip yine network yolu üzerinden icon ekleyebiliriz. Böylece dağıtım sonrası kullanıcılar Software Center üzerinden Google Chrome’un icon’unu görebilecekler.

Bu işlemin arından paket dağıtım için hazır hale geliyor. Oluşturduğum pakete sağ tıklayıp “Deploy” diyorum.

Collection” kısmında dağıtımız yapacağımız Collection’ımızı seçiyoruz.

Paketi distribution’larımıza yüklemek için “Add” butonuna tıklıyor ve distributionlarımızı seçip yüklüyoruz.

Chrome’da bulunan zafiyet bir zero-day zafiyeti olduğu için Requred‘u seçip sistemlere zorunlu olarak yüklenmesini sağlıyoruz.

Display in Software Center, and only show notifications for computer restarts” seçip kullanıcıyı sadece sistemi reboot etmesi gerektiği durumda uyarılmasını istiyorum, böylece kullanıcılar fark etmeden Chrome güncellenmiş oluyor. Zaten Chrome yüklemesi sonrasında sistemin reboot etmesi istenmiyor.

Deployment başarı ile tamamlanıyor.

Kullanıcı tarafını kontrol ettiğimde dağtımını yaptığımız “105.0.5195.102” sürümün yüklenmeye başladığını görüyoruz.

Kurum sonrası Chrome’u kontrol ettiğimizde güncellemenin başarı ile yapıldığını görüyoruz.

Keyifli okumalar, sağlıklı günler dilerim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu