Microsoft System Center Yönetim Ailesi

SCCM Konsolundaki Tüm Windows 10 Bilgisayarları için Özel Sorgu (Custom Queries)

Bu makalemizde SCCM sistemindeki varsayılan sorgularımızın arasında bulunmayan sorguları kendimiz oluşturma işlemini sağlayacağız.

Kendi Queries’lerimizi oluşturmak için işlemlere başlayalım o halde :

Bu oluşturmuş olduğumuz Query’de yapımızdaki Tüm Windows 10 bilgisayarlarının listesini almak için özel bir sorgu oluşturacağız. Bunun için önceki makalemizde oluşturmuş olduğumuz ” Custom Queries “ klasörüne gelerek boş alana sağ tıklayarak ” Create Query ” seçeneğini seçeriz.

Açılan wizard pencersinde ” Name “ kısmına ” Windows 10 All Computers “ yazarak ” Edit Query Statement “ seçeneğini seçeriz.

Ekranda ” General “ seçeneğine tıklarız. Criteria oluşturmak için ” Sarı simgeye “ tıklarız.

” Select “ seçeneğini seçeriz.

Açılan ekranda düzenleme sorgusu ifadesinde işlem yapabilmek için bilgisayarların isimlerine ihtiyacımız var. Onun için ” Attribute Class “ seçeneği ” System Resource “ olarak seçilmelidir. ” Attribute ” ise ” Name ” olarak seçilmelidir.  Ardından ” OK “ seçeneği seçilmelidir.

” OK “ seçeneğini seçeriz.

Tekrardan  Kriter oluşturmak için ” Sarı Simgeye “ tıklarız.

” Select “ seçeneğini seçeriz.

Bilgisayarın işletim sistemi , sistem kaynağı ve işletim sistemi özniteliklerini sorgulamak istiyoruz. Onun için “Attribute Class “ seçeneği ” System Resource “ olarak seçilmelidir. ” Attribute ” ise ” Operating System Name and Version ” olarak seçilmelidir.  Ardından ” OK “ seçeneği seçilmelidir.

” OK “ seçeneğini seçeriz.

Geri döndüğümüz ekranda ” Criteria “ seçeneğini seçerek kriter eklemek için ” Sarı Simgeye “ tıklarız.

” Select “ seçeneğini seçeriz.

Tekrardan ” Attribute Class “ seçeneği ” System Resource “ olarak seçilmelidir. ” Attribute ” ise ” Operating System Name and Version ” olarak seçilm gerçekleştiriyoruz.  Ardından ” OK “ seçeneği seçilmelidir.

Aramak istediğimiz işletim sistemini seçmek için ” Value “ seçeneğini seçeriz.

” Microsoft Windows NT Workstation 10.0 “ seçerek ” OK “ seçeneğini seçeriz.

” OK “ seçeneğini seçeriz.

” OK “ seçeneğini seçeriz.

Kriterleri belirlediğimiz bilgisayarları Collection bazında da bulunmasını sağlayabiliriz. Onun için herhangi bir Collection belirtmeyeceğimiz için ; ” Not Collection Limited “ seçeneğini seçerek ” Next “ seçeneğini seçeriz.

” Next “ seçeneğini seçeriz.

” Close “ seçeneğini seçerek Query oluşturma işlemini tamamlamış oluruz.

Oluşturmuş olduğumuz Custom Query’imizin üzerine sağ tıklayarak ” Run “ seçeneğini seçeriz.

İlgili sorguyu çalıştırdıktan sonra ; 1 Adet Windows 10 işletim sistemli bilgisayarımızın olduğunu sorgulamış olduk. Oluşturmuş olduğumuz Sorgumuzun Başarıyla Çalıştığını görürüz.

Makalemi zaman ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Diğer makalelerimde görüşmek üzere.

Faydalı olması Dileğiyle.

Özdemir Mustafa

21 Temmuz 1992 tarihinde İstanbulda Doğdum. Türkiye Finans Katılım Bankasında Sunucu ve Sanal Sistemler ekibinde görev alıyorum. Aynı zamanda Gazi Üniversitesinde Bilişim Enstitüsü Bilişim Sistemleri Anabilim Dalında Yüksek Lisans yapıyorum. 2010 yılından beri bilişim sektöründe çalışıyorum. Bu sektöre ilk başladığımdan beri öğrendiğim ve yaşadığım teknik sorunları belgelemeye çalıştım ve dokümantasyon konusunda kendimi çok geliştirdim. Geliştirdiğim bu beceri ile insanlara faydalı içerikler üretmeye başladım. Makalelerimi okuyan deneyimli meslektaşlarım, yeni başlayanlar ve öğrenciler için Microsoft ürünleri ile ilgili çok fazla içerik üretmeye çalışıyorum ve üzerinde çalışmaya devam ediyorum. İçerik üretmekten gerçekten keyif alıyorum. Microsoft ürünleriyle ilgili çeşitli Portal ve Blog sitelerinde yazar olarak görev alıyorum. 2020 yılı itibari ile Türkiye'nin en büyük Çözümpark Bilişim Portalında yazar olarak görev almaya başladım. Bu başlangıçla birlikte birden fazla blog ve siteden teklif almaya başladım. İnsanlara daha fazla içerik üretebilmek adına Linkedin sayfası ve Microsoft Azure Bilgi Paylaşım Platformu adlı grup üzerinden binlerce kişiye ulaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bunun son derece motive edici olduğunu söyleyebilirim ve bu sayfada ve grupta haftalık bazen de günlük olarak ürettiğim içerikler var. İnsanlara faydalı olması ve geri dönüşleri beni daha çok yazmaya sevk ediyor. Gönüllülük kapsamında birden fazla kuruluşta Microsoft ürünleri ile ilgili etkinlikler, eğitimler, çalıştaylar düzenliyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.