Microsoft System Center Yönetim Ailesi

SCCM Konsoluna Yüklenen Yazılım için Özel Sorgu (Custom Queries)

Bu makalemizde SCCM sistemindeki mevcut Varsayılan sorgularımızın arasında bulunmayan sorguları kendimiz nasıl oluşturabiliriz konusundan bahsedeceğiz.

Kendi Queries’lerimi oluşturmak için ; SCCM Console ekranından ” Monitoring “ bölümüne giderek ” Queries “ seçeneğine sağ tıklayarak kendime ait sorgularımı ayrı bir yerde tutabileceğim folder yani klasör oluşturma işlemi sağlarız. ” Folder “ seçeneğini seçerek ” Create Folder “ seçeneğini seçeriz.

Oluşturacağımız Klasöre istediğimiz isimlendirmeyi sağlayarak ” OK “ seçeneğini seçeriz.

Custom Queries klasörümün oluştuğunu görürüz.

Custom Queries seçeneğine sağ tıklayarak ” Create Query “ seçeneğini seçeriz.

Oluşturmak istediğimiz Query ismini ” Name “ kutucuğunu doldururuz. Ardından ” Edit Query Statements ” seçeneğine tıklayarak gelen ekranda ” General “ seçeneğine tıklarız. ” Criteria “ oluşturmak için ” Sarı Simgeye “ tıklarız.

Kriter oluşturmak için ” Select “ seçeneğini seçeriz.

Açılan ekranda düzenleme sorgusu ifadesinde işlem yapabilmek için bilgisayarın adına ihtiyacımız mevcut. Onun için ” Attribute Class “ seçeneği ” Name “ olarak seçilmelidir. Ardından ” OK “ seçeneği seçilmelidir.

” OK “ seçeneğini seçilmelidir.

Tekrardan  Kriter oluşturmak için ” Sarı Simgeye “ tıklarız.

” Select “ seçeneğini seçeriz.

Açılan ekranda düzenleme sorgusu ifadesinde işlem yapabilmek için dosyaların adına ihtiyacımız mevcut. Onun için ” Attribute Class “ seçeneği ” Software Files “ olarak seçilmelidir. ” Attribute ” ise ” File Name ” olarak seçilmelidir.  Ardından ” OK “ seçeneği seçilmelidir.

” OK “ seçeneği seçilmelidir.

Tekrardan kriter oluşturmak için ” Sarı Simgeye “ tıklarız.

” Select “ seçeneğini seçeriz.

Açılan ekranda düzenleme sorgusu ifadesinde işlem yapabilmek için dosyaların Path’ine ihtiyacım mevcut. Onun için ” Attribute Class “ seçeneği ” Software Files “ olarak seçilmelidir. ” Attribute ” ise ” File Path” olarak seçilmelidir.  Ardından ” OK “ Seçeneği seçilmelidir.

Geri döndüğümüz ekranda ” Value “ seçeneğini seçeriz.

Açılan ekranda ortamda olan Tüm programlar listelenecektir. Biz test gereği ” Microsoft Edge “ yüklü olan client’ları listelemek istediğim için onu seçerek ” OK “ seçeneğimi seçeriz.

” OK “ seçeneğini seçeriz.

” OK “ seçeneğini seçerek devam ederiz.

Kriterleri belirlediğimiz bilgisayarları Collection bazında da bulunmasını sağlayabiliriz. Onun için herhangi bir Collection belirtmeyeceğim için ; ” Not Collection Limited “ seçeneğini seçerek ” Next “ seçeneğini seçeriz.

” Next “ seçeneğini seçeriz.

“Close” seçeneğini seçerek Query oluşturma işlemini tamamlamış oluruz.

Oluşturmuş olduğumuz Custom Query’imizin üzerine sağ tıklayarak ” Run ” seçeneğini seçeriz.

İlgili query’i çalıştırdıktan sonra ; CL05 client’ında üç kullanıcı hesabı profili ve dosya konumlarının içeriğinde Microsoft Edge programının yüklü olduğunu görmüş olduk. Oluşturmuş olduğumuz Query’imiz Başarıyla çalışmaktadır.

Makalemi zaman ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Diğer makalelerimde görüşmek üzere.

Faydalı olması Dileğiyle.

Özdemir Mustafa

21 Temmuz 1992 tarihinde İstanbulda Doğdum. Özel Bir Bankada Sunucu ve Sanal Sistemler ekibinde görev alıyorum. Aynı zamanda Gazi Üniversitesinde Bilişim Enstitüsü Bilişim Sistemleri Anabilim Dalında Yüksek Lisans yapıyorum. 2010 yılından beri bilişim sektöründe çalışıyorum. Bu sektöre ilk başladığımdan beri öğrendiğim ve yaşadığım teknik sorunları belgelemeye çalıştım ve dokümantasyon konusunda kendimi çok geliştirdim. Geliştirdiğim bu beceri ile insanlara faydalı içerikler üretmeye başladım. Makalelerimi okuyan deneyimli meslektaşlarım, yeni başlayanlar ve öğrenciler için Microsoft ürünleri ile ilgili çok fazla içerik üretmeye çalışıyorum ve üzerinde çalışmaya devam ediyorum. İçerik üretmekten gerçekten keyif alıyorum. Microsoft ürünleriyle ilgili çeşitli Portal ve Blog sitelerinde yazar olarak görev alıyorum. 2020 yılı itibari ile Türkiye'nin en büyük Çözümpark Bilişim Portalında yazar olarak görev almaya başladım. Bu başlangıçla birlikte birden fazla blog ve siteden teklif almaya başladım. İnsanlara daha fazla içerik üretebilmek adına Linkedin sayfası ve Microsoft Azure Bilgi Paylaşım Platformu adlı grup üzerinden binlerce kişiye ulaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bunun son derece motive edici olduğunu söyleyebilirim ve bu sayfada ve grupta haftalık bazen de günlük olarak ürettiğim içerikler var. İnsanlara faydalı olması ve geri dönüşleri beni daha çok yazmaya sevk ediyor. Gönüllülük kapsamında birden fazla kuruluşta Microsoft ürünleri ile ilgili etkinlikler, eğitimler, çalıştaylar düzenliyorum.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Elinize emeginize saglik custom queryler yillardir cok faydasini gordugum bir alan. Cok hizli ve guzel sonuclar alinabiliyor. Biraz compliance items kismi gelince pabucu dama atilsa da hala kullanisli ve gerekli. Her Sccm yoneticisinin elini alistirmasi lazim 👏

 2. Teşekkürler,

  Peki SQL yüklü olan makineler ve belkide versiyonlarına göre ayiracak yöntemi de bu adımları kullanarak mı yapabilirz. yoksa daha farklı yöntem mi kullanmalıyız

 3. Merhaba Metin Bey,

  Geri bildiriminiz için çok teşekkür ederim. Çok güzel bazı işlerinizde dediğiniz gibi hızlı ve pratiklik kazandırıyor.

  Faydalı olduysa ne mutlu Sevgiler ,

 4. Merhaba Kemal Bey,

  Custom Query’ler sadece Programsal , Client ve Sunucularda çalışan servisler , Donanımsal , İşletim Sistemi Bazlı değil , Sürüm bazlıda query çekebilmeniz mümkün ve ileriki makalelerde değinyor olacağımız , Compliance Settings Item’lerdan daha hızlı sonuç alırsınız.

  Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu