Microsoft System Center Yönetim Ailesi

SCCM Console Aracını Windows 10 Bilgisayarına Kurulum İşlemleri

Merhaba,

Bu makalemizde System Center Configuration Manager Console aracının Windows 10 Bilgisayarınıza Nasıl kurulum sağlarsınız ? Bu konuyu detaylıca anlatıyor olacağım. Bazı durumlarda SCCM sunucuya bağlanmanıza gerek kalmadan Windows 10 İşletim sistemli bilgisayarınızdan SCCM Console ekranında rahatlıkla işlem sağlayabilirsiniz. O halde kurulum işlemlerine başlayalım :

Client Bilgisayarıma giderek ; SCCM Console Kurulum dosyasını kopyalamam gerekmektedir. Bunun için Windows 10 Bilgisayarımın ” Windows “  butonuna sağ tıklayarak ” Run “ seçeneğini seçeriz.

Run seçeneği açıldıktan sonra ; sunucumuzun c$ bağlanmamız gerekmektedir. \\SCCM\c$şeklinde bağlantı kurabiliriz . İlgili sunucuyu ekranda belirtilen şablonda yazarak ” OK “ seçeneğini seçeriz.

SCCM Sunucumuzun c$ ekranına bağlandığımızda aşağıda belirtmiş olduğumuz Path’e giderek ” SCCM Console Setup “ dosyasını Masaüstümüze kopyalama işlemi yapabiliriz.

Taşımış olduğumuz klasörü açtığımızda ” ConsoleSetup “ programına sağ tıklayarak ” Run as Administrator “ seçeneğini seçeriz.

” Next “ seçeneğini seçeriz.

Yapınızda çok yapılı Site mevcutsa , hangi Site Console ekranına bağlanmak isterseniz ; kutucuğa sunucunun ” FQDN “ şeklinde yazarak ” Next “ seçeneğini seçeriz. Lab ortamımızda tek site mevcut olduğu için sunucumun ismini yazarak devam ederim.

” Next “ seçeneğini seçeriz.

” Install “ seçeneğini seçerek kurulum işlemlerini başlatırız.

” Finish “ seçeneğini seçerek kurulum işlemlerini tamamlamış oluruz.

Windows butonuna tıkladığımız SCCM Console aracının yüklendiğini görmüş oluruz.

Console ekranını açtığınızda aşağıdaki gibi ekranla karşılaşırsanız yapacağınız işlemler şunlar olacaktır: ” Connect to site “ seçeneğini seçerek sunucunuzun adını yazdığınızda otomatik isim doldurma işlemi yapılacaktır. İsim doldurma işleminden sonra ; ” Connect “ seçeneğini seçerek Console ekranına bağlantı kurulumu başarıyla yapılacaktır. ( Ayrıca ekrandaki uyarı ” Logon “ olmuş olduğum kullanıcının SCCM Console giriş yetkisinin olmadığını göstermektedir. Bunun için; İlgili kullanıcıya SCCM Console giriş yetkisi vermek için SCCM sunucumuzdan ” Administration “ bölümünden ” Security “ klasörüne tıklayarak ” Administrative Users “ seçeneğini seçerek ilgili kullanıcıya yada kendi kullanıcımıza yetkilendirme sağlayabiliriz. Bu rollerle alakalı ileride makalelerimde bahsedeceğim. Yetkilendirme tamamlandıktan sonra SCCM Console ekranına başarıyla erişim sağladığımızı görmüş oluruz.)

SCCM Console ekranına başarıyla erişim sağladık.

Makalemi zaman ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Diğer makalelerimde görüşmek üzere

Faydalı olması Dileğiyle…

Özdemir Mustafa

21 Temmuz 1992 tarihinde İstanbulda Doğdum. Türkiye Finans Katılım Bankasında Sunucu ve Sanal Sistemler ekibinde görev alıyorum. Aynı zamanda Gazi Üniversitesinde Bilişim Enstitüsü Bilişim Sistemleri Anabilim Dalında Yüksek Lisans yapıyorum. 2010 yılından beri bilişim sektöründe çalışıyorum. Bu sektöre ilk başladığımdan beri öğrendiğim ve yaşadığım teknik sorunları belgelemeye çalıştım ve dokümantasyon konusunda kendimi çok geliştirdim. Geliştirdiğim bu beceri ile insanlara faydalı içerikler üretmeye başladım. Makalelerimi okuyan deneyimli meslektaşlarım, yeni başlayanlar ve öğrenciler için Microsoft ürünleri ile ilgili çok fazla içerik üretmeye çalışıyorum ve üzerinde çalışmaya devam ediyorum. İçerik üretmekten gerçekten keyif alıyorum. Microsoft ürünleriyle ilgili çeşitli Portal ve Blog sitelerinde yazar olarak görev alıyorum. 2020 yılı itibari ile Türkiye'nin en büyük Çözümpark Bilişim Portalında yazar olarak görev almaya başladım. Bu başlangıçla birlikte birden fazla blog ve siteden teklif almaya başladım. İnsanlara daha fazla içerik üretebilmek adına Linkedin sayfası ve Microsoft Azure Bilgi Paylaşım Platformu adlı grup üzerinden binlerce kişiye ulaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bunun son derece motive edici olduğunu söyleyebilirim ve bu sayfada ve grupta haftalık bazen de günlük olarak ürettiğim içerikler var. İnsanlara faydalı olması ve geri dönüşleri beni daha çok yazmaya sevk ediyor. Gönüllülük kapsamında birden fazla kuruluşta Microsoft ürünleri ile ilgili etkinlikler, eğitimler, çalıştaylar düzenliyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.