Microsoft System Center Yönetim Ailesi

SCCM Agent Manuel Kurulum İşlemleri

Merhaba,

Bu makalemizde System Center Configuration Manager özelliklerini kullanabilmek için Organizasyonunuzdaki Bilgisayarlara veya Sunuculara Agent kurulumunu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bunu çoğu zaman önceki makalelerimde bahsettiğim ” Client Push Installation ” yöntemi ile otomatik gönderimini gerçekleştiririz. Fakat bazı durumlarda Manuel kurulum gerektiren durumlarda aşağıdaki adımları izleyerek SCCM Agent kurulum işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

İlk öncelik olarak önceki makalelerimde kurulum için kullanmış olduğum ve Zip dosyasından bu kurulum paketlerini .zip uzantısından kurtarmanız gerekebilir.

Aşağıdaki System Center Configuration Manager kurulum dosyalarını içeren sıkıştırılmış dosyayı , istediğiniz alana Extract işlemi yapmalısınız.

Extract işlemi başladı ( İşlem sağlamış olduğunuz Bilgisayarın performansına göre işlem süresi değişmektedir )

Ardından indirmiş olduğunuz klasöre bağlı olarak aşağıdaki yola giderek “ CLIENT “ adındaki klasörü Organizasyonunuzda Manuel SCCM Agent kurmak istediğiniz bilgisayara kopyalayabilirsiniz. Genelde C:\ Sürücüsü altındaki yer tercih edilmektedir.

MEM_Configmgr_2103\SMSSETUP\CLIENT

Burada asıl Agent Kurulumunu yapan Application dosyası “ ccmsetup ” dosyasıdır. Bu dosyayı ilerleyen sürede Command Prompt üzerinde çalıştırıyor olacağız.

Ardından “ CLIENT ” adındaki dosyayı kopyalarız.

SCCM Agent kurmak istediğimiz Lab ortamındaki Windows 10 Bilgisayarımızın C:\ Dizinine dosya kopyalama işlemi sağlarız.

İlk öncelik olarak SCCM Agent kurulumlarına başlamanız için Command Prompt Yönetici izni ile açmanız gerekmektedir.

Command Prompt arayüzüne geldiğimizde Kurulum dosyasının yoluna ” cd ” komutu ile ulaşmış oluruz. Aşağıdaki işlemlerden sonra artık SCCM agent kurulumu için ” SMS Site Code ” olarak tanımlanan yapımızda kurulum SCCM ürününe ait ” Site Code ” ismimizi yazarız.

Yapınızdaki SMS Site Code bilgisini SCCM Console ekranı üzerinden öğrenebilirsiniz.

Ardından bu işlemlerden sonra aşağıdaki komut satırında ” Source , Management Point , SMS Site Code ” parametlerini kendi ortamınıza veya konfigürasyonlarınıza göre değiştirmeniz gerekebilir. Komut uygulayarak, Bu işlem sonrası herhangi bir hata almadıysanız SCCM Agent kurulumlara başlamış bulunmaktasınız.

İlgili Bilgisayarda kurulumu takip etmek isterseniz. SCCM Sunucusu üzerinden ilgili Bilgisayarın ” c$ ” bağlantısı yaparak CMTraceLog aracı üzerinden takip edebilirsiniz veya Agent kurulumu yapılan Bilgisayarın ” C:\Windows\ccmsetup\ccmsetup.log “ üzerinden takip edebilirsiniz.

İşlem yaptığım bilgisayar üzerinden işlem sağlandığını görüntülemek için aşağıdaki yol üzerinden kontrol sağladığımızda tüm kurulumların tamamlandığını ve kurulum dosyalarının yüklendiğini görmüş oluruz.

Makalemi zaman ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Diğer makalelerimde görüşmek üzere

Faydalı olması Dileğiyle…

Özdemir Mustafa

21 Temmuz 1992 tarihinde İstanbulda Doğdum. Türkiye Finans Katılım Bankasında Sunucu ve Sanal Sistemler ekibinde görev alıyorum. Aynı zamanda Gazi Üniversitesinde Bilişim Enstitüsü Bilişim Sistemleri Anabilim Dalında Yüksek Lisans yapıyorum. 2010 yılından beri bilişim sektöründe çalışıyorum. Bu sektöre ilk başladığımdan beri öğrendiğim ve yaşadığım teknik sorunları belgelemeye çalıştım ve dokümantasyon konusunda kendimi çok geliştirdim. Geliştirdiğim bu beceri ile insanlara faydalı içerikler üretmeye başladım. Makalelerimi okuyan deneyimli meslektaşlarım, yeni başlayanlar ve öğrenciler için Microsoft ürünleri ile ilgili çok fazla içerik üretmeye çalışıyorum ve üzerinde çalışmaya devam ediyorum. İçerik üretmekten gerçekten keyif alıyorum. Microsoft ürünleriyle ilgili çeşitli Portal ve Blog sitelerinde yazar olarak görev alıyorum. 2020 yılı itibari ile Türkiye'nin en büyük Çözümpark Bilişim Portalında yazar olarak görev almaya başladım. Bu başlangıçla birlikte birden fazla blog ve siteden teklif almaya başladım. İnsanlara daha fazla içerik üretebilmek adına Linkedin sayfası ve Microsoft Azure Bilgi Paylaşım Platformu adlı grup üzerinden binlerce kişiye ulaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bunun son derece motive edici olduğunu söyleyebilirim ve bu sayfada ve grupta haftalık bazen de günlük olarak ürettiğim içerikler var. İnsanlara faydalı olması ve geri dönüşleri beni daha çok yazmaya sevk ediyor. Gönüllülük kapsamında birden fazla kuruluşta Microsoft ürünleri ile ilgili etkinlikler, eğitimler, çalıştaylar düzenliyorum.

İlgili Makaleler

7 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.