Haberler

Samsung, Dünya Çapındaki TV’lerini Uzaktan Devre Dışı Bırakabileceğini Açıkladı

Samsung, dünya çapında satılan tüm televizyon ürünlerinde yerleşik bir özellik olan TV Block’u kullanarak Samsung TV’lerinden herhangi birini uzaktan devre dışı bırakabileceğini açıkladı.

Güney Koreli şirket, Temmuz ayında yaşanan ve Samsung mağaza ve depolarının da hedef alındığı Güney Afrika’daki yağma hareketinden dolayı yapmış olduğu açıklamada bu özelliği açıkladı.

Samsung, yaptığı açıklamada “TV Block, Samsung TV ünitelerinin gereksiz yere etkinleştirilip etkinleştirilmediğini tespit eden ve televizyonların yalnızca geçerli bir satın alma belgesine sahip hak sahipleri tarafından kullanılmasını sağlayan, uzaktan yönetilebilen güvenlik çözümüdür.” ifadelerini kullandı.

“Teknolojinin amacı, hem Güney Afrika’da hem de sınırlarının ötesinde yasadışı malların satışıyla bağlantılı ikincil pazarların yaratılmasına karşı önlem almaktır. Bu teknoloji hali hazırda tüm Samsung TV ürünlerine önceden yüklenmiş durumdadır.”

Samsung’un açıkladığı gibi, çalınan TV’lerin uzaktan devre dışı bırakmanın ardındaki amaç, yağmalamayı ve “üçüncü taraf satın alımlarını” sınırlamak ve TV’lerin yalnızca “geçerli bir satın alma belgesine sahip hak sahipleri” tarafından kullanılmasını sağlamak.

TV Block nasıl çalışıyor?

TV Block işlevi, depolarından veya distribütörlerinden çalınan tüm TV’lerdeki seri numaraları Samsung sunucularındaki bir listeye eklenerek uzaktan etkinleştirilir.

Çalınan bir TV internete bağlandıktan sonra cihaz, Samsung sunucularındaki çalınan cihazların listesini kontrol edecek ve bir eşleşme bulursa tüm televizyon işlevlerini otomatik olarak devre dışı bırakacaktır.

Gerçek müşterilere ait Samsung TV’ler yanlışlıkla engellenirse, ürünün satıcısına veya [email protected] e-postasına satın alma kanıtı ve geçerli bir TV lisansı gönderildikten sonra 48 saat içinde TV’nin işlevselliği tam olarak yeniden kazanılabilir.

Şirketin Güney Afrika Tüketici Elektroniği Direktörü Mike Van Lier, “Toplumsal sorunları çözmek için teknolojinin gücünden yararlanmaya yönelik değerlerimizle uyumlu olarak, tüketici elektroniği bölümümüzdeki stratejik ürünleri savunma sınıfı güvenlikli, amaca yönelik, yenilikçi ve sezgisel iş araçlarıyla sürekli olarak geliştirecek ve genişleteceğiz,” açıklamasını yaptı.

“Bu teknoloji şu an yaşadığımız durumda olumlu bir etkisi olabilir ve gelecekte hem sektör hem de müşteriler için faydalı olacaktır.”

Samsung, TV Block’un yalnızca olumlu bir etkisi olabilecek yenilikçi bir işlev olduğunu söylese de, kötü niyetli kişilerin şirketin sunucularını ihlal etmesi ve çalınan TV’leri uzaktan devre dışı bırakmak için kullanılan engelleme listesine erişmesi durumunda ne olacağını da dikkate almak gerekiyor.

Kaynak: bleepingcomputer.com

Diğer Haberler

Instagram Hikayeler’deki Yukarı Kaydır Seçeneği Yerine Çıkartma Özelliği Geliyor
CISA, Exchange ProxyShell Zafiyeti İçin Uyardı
Xiaomi, Ürünlerinde “Mi” İsmini Kullanmayı Bırakıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.